Basketball Europe Cup: Κατέρρευσε και αποκλείστηκε το Λαύριο

Το κάκιστο δεύτερο ημίχρονο δεν άφησε περιθώρια στο Λαύριο να υπερασπιστεί το +9 απέναντι στην Ντνίπρο, η οποία νίκησε 76-58 και έτσι πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση

Eurocup
Τον εαυτό του αδίκησε το Λαύριο γνωρίζοντας τη βαριά ήττα με 76-58 από την Ντνίπρο, η οποία υπερκάλυψε τη διαφορά των εννιά πόντων (82-73) του πρώτου ματς και έτσι προκρίθηκε στον δεύτερο γύρο της προκριματικής φάσης του FIBA Europe Cup, όπου θα αντιμετωπίσει την Άλμπα Φέχερβαρ.

Από το τρίτο δεκάλεπτο άρχισε να… στραβώνει το παιχνίδι για την ομάδα του Χρήστου Σερέλη, καθώς το τέλος του τη βρήκε στο -10 (54-44), ενώ το επιμέρους 12-1 που ξεκίνησαν οι Ουκρανοί στο τέταρτο ήταν αυτό που την «καταδίκασε».

Ο Μέλσον έκανε ό,τι μπορούσε για το Λαύριο με 18 πόντους, ενώ άλλους 10 πρόσθεσε ο Μιλόσεβιτς. Μεγάλη αστοχία για το σύνολο του Σερέλη, καθώς μέτρησε 15/40 δίποντα και 5/25 τρίποντα.

Για τους γηπεδούχους, κορυφαίος ήταν ο Μίσουλα με 21 πόντους, ενώ άλλους 15 είχε ο Τιμοφεγένκο, ο οποίος πήρε και 11 ριμπάουντ.

Κλειστό ήταν το παιχνίδι μέχρι τα πρώτα πέντε λεπτά (8-8). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η Ντνίπρο εκμεταλλεύτηκε την αστοχία του Λαυρίου με αποτέλεσμα να ξεφεύγει αρχικά στο +8 (16-8) και στη συνέχεια να φτάνει ακόμη και στο +9 (20-11), με τον Κουζέλογλου να διαμορφώνει το 20-13, της πρώτης περιόδου.

Οι Ουκρανοί ξέφυγαν και στο δεύτερο δεκάλεπτο (27-22), με την ομάδα του Σερέλη να επιστρέφει με ένα 6-0 για το προβάδισμα (27-28). Ωστόσο, στο τελευταίο τρίλεπτο, το Λαύριο αποσυνδέθηκε από το καλάθι και έτσι οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 34-28.

Ίδια σχεδόν ήταν η εικόνα του ματς, με το Λαύριο να είναι κοντά, αλλά να κυνηγά στο σκορ (41-39). Όμως, η Ντνίπρο πάτησε το γκάζι και πήγε στο +10 (49-39) και στη συνέχεια ακόμη και στο +13 (54-41), στο 28’. Στον εναπομείναντα χρόνο, η ομάδα του Σερέλη έσφιξε την άμυνά της και έτσι μείωσε στο -10 (54-44).

Τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα για το Λαύριο, καθώς οι Ουκρανοί μπήκαν με ένα 8-0 (62-44) αρχικά, ενώ στα μισά έφτασαν ακόμη και στο +21 (66-45). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι παίκτες του Σερέλη ήταν αδύνατο να επιστρέψουν, γνωρίζοντας την ήττα με το τελικό 76-58.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 34-28, 54-44, 76-58

Ντνίπρο (Ζουράβλοφ): Κουσνίροφ 11, Σνούντελ 6, Τιμοφεγιένκο 15 (11 ριμπ.), Βιλχοβέτσκι 2, Ζακουρντάγιεφ 8 (2), Κοζεμιάκιν, Μισούλα 21 (4), Νατιάζκο.

Λαύριο (Σερέλης): Χαραλαμπόπουλος 6 (2/11 σουτ), Κακλαμανάκης 3, Μέλσον 18 (4), Μιλόσεβιτς 10, Νίξον 7 (1), Κουζέλογλου 4, Λαμπ 3, Λούντζης 5, Μαστρογιαννόπουλος, Οντιάσε 2, Περράκης.