Ολυμπιακός: Πρώτο βήμα για την πρόκριση στους τελικούς της Basket League, 83-72 το Περιστέρι

Πρώτος σκόρερ ο Κάνααν με 22 πόντους - Το Σάββατο ο 2ος ημιτελικός

6239084

Ο Ολυμπιακός είχε να ξεπεράσει μέρος της απογοήτευσης από την κακή του αγωνιστική εικόνα για ένα ημίχρονο του ημιτελικού με τη Ρεάλ και την απουσία του Μουσταφά Φαλ η οποία άλλαξε όλο το ροτέισον. Το Περιστέρι bwin από την πλευρά του ήθελε να βρει ρυθμό αφού το αμέσως προηγούμενο παιχνίδι του ήταν 11 μέρες νωρίτερα.

Οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν καλά για μεγάλο διάστημα του αγώνα, σούταραν με υψηλό ποσοστό ευστοχίας από τη γραμμή των τριών πόντων (16/31) και κάπως έτσι επιβλήθηκαν του άκρως ανταγωνιστικού Περιστερίου με 83-72 ανοίγοντας το σκορ στην ημιτελική σειρά του πρωταθλήματος.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d1n7w3gwl9ch)
Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d1n5y2wu1cw1)

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d1n7iro6viux)

Πίτερς και Κάνααν συνδέθηκαν με το αντίπαλο καλάθι από νωρίς, ωστόσο κάποιες αβλεψίες όπως φυσικά και η ικανότητα του Ράγκλαντ να πασάρει υπέροχα διατηρούσαν τις ομάδες κοντά στο σκορ (9-7, 4’). Για ένα τρίλεπτο τα καλάθια έμπαιναν με το σταγονόμετρο μέχρι που οι Κάνααν και Γουίλιαμς ευστόχησαν από τα 6.75 για τις ομάδες τους (14-14, 7’), μόνο που ο Αμερικανός του Ολυμπιακού δεν είχε σταματημό και χάρη συνολικά σε 4/4 τρίποντα στην πρώτη περίοδο έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα του (22-16, 10’).

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d1n6rzzm4l1d)

Το υποχρεωτικό λόγω της απουσίας του Φαλ, σχήμα με τον Παπανικολάου «τεσσάρι» δημιούργησε επιλογές μπροστά, αλλά η κακή άμυνα του σέντερ Πετρούσεφ έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να μειώσουν σε 26-24 (12’). Η επιστροφή του Μιλουτίνοφ σε συνδυασμό με την παρουσία των Λούντζη, Λαρεντζάκη, Γουίλιαμς Γκος βελτίωσε την εικόνα της άμυνας και στην επίθεση με σέντερ του Περιστερίου φορτωμένους με φάουλ, η διαφορά πήγε στο +9 (33-24, 15’). Ο Ράγκλαντ βρήκε τις λύσεις που χρειαζόταν η ομάδα του με τον Αμερικανό να παραμερίζει τη δημιουργία και να ξεκινάει την εκτέλεση μειώνοντας με 4 διαδοχικά καλάθια σε 40-36 (20’).

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d1n5zu1zc44x)

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τα γκαρντ του Περιστερίου να σκοράρουν μετά από pick ‘n’ roll και τον Κάνααν να ευστοχεί δύο φορές ακόμη από τα 6.75 για το 50-45 (25’). Οι παίκτες του Μπαρτζώκα όσο κυλούσε το παιχνίδι τόσο περισσότερο ξεδίπλωναν τη διαφορά δυναμικότητας από τον αντίπαλο κι έτσι με πόντους από τα χέρια των Κάνααν, Πίτερς, ΜακΚίσικ έγινε το 61-47 (28’).

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με τον Λαβ να τραυματίζεται, αλλά τους φιλοξενούμενους να ακουμπάνε τη μπάλα στον Τόμπσον σε μία προσπάθεια να αλλάξουν αιχμή του δόρατος. (70-64, 35’). Δεν ήταν αρκετό όμως με τους «ερυθρόλευκους» να μένουν συγκεντρωμένοι και τον Πίτερς με 8 σερί πόντους να κάνει το 78-64 σε ελάχιστα δευτερόλεπτα. Στη συνέχεια άπαντες περίμεναν το τελικό σκορ με την κόρν της λήξης να δίνει την απάντηση (83-72).

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Ολυμπιακός μέσα σε ένα τρίλεπτο στην τρίτη περίοδο μετέτρεψε το 48-45 σε 61-47 τρέχοντας επιμέρους σκορ 13-2 και στη συνέχεια παραμένοντας σοβαρός δεν αντιμετώπισε δυσκολίες παρά τη διάθεση του Περιστερίου να επιστρέψει στη διεκδίκηση του ματς.

Όταν οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν σε 70-64 ο Πίτερς και η άμυνα «καθάρισαν» για τους Πειραιώτες.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Αϊζάια Κάνααν σε 20 λεπτά είχε 22 πόντους με 2/4 δίποντα, 6/7 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, μία ασίστ και 4 λάθη. Ο Άλεκ Πίτερς ολοκλήρωσε με 22 πόντους (5/7τρ.), 8 ριμπάουντ και 2 ασίστ ενώ ο Νίκολα Μιλουτίνοφ πλησίασε σε double double (14π., 9ρ.).

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Νέιτ Ρένφρο δε μπήκε ποτέ στον ρυθμό της αναμέτρησης κι έμεινε χωρίς πόντο στα 19’ που έπαιξε. Είχε 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 λάθη, αλλά χρειαζόταν κάτι περισσότερο.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Σακιέλ ΜακΚίσικ βοήθησε αρκετά με τους 12 πόντους (4/10 σουτ), 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 λάθη.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Τζο Ράγκλαντ ήταν καταπληκτικός έχοντας 23 πόντους, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ και μηδέν λάθη.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Ολυμπιακός είχε 16/31 τρίποντα, 32 ασίστ για 21 λάθη. Τα ριμπάουντ τελείωσαν 41-26.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 40-36, 64-51, 83-72

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ 1-0
Ολυμπιακός – Περιστέρι 83-72