Ιταλία - Ολλανδία 1-1: «Απόδραση» από την Ιταλία η Ολλανδία

italy-holland

Ισόπαλες με σκορ 1-1 έμειναν Ιταλία και Ολλανδία σε φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στο γήπεδο της Γιουβέντους, «Allianz»

Κι όμως, η φιλική αναμέτρηση ανάμεσα στην Ιταλία και Ολλανδία, δύο εκ των πιο ιστορικών ευρωπαϊκών εθνικών ομάδων, δεν είχε κάποιο άμεσο ενδιαφέρον, αφού καμία από τις δύο δεν θα βρίσκεται στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Παρ’ όλα αυτά, Ρομπέρτο Μαντσίνι και Ρόναλντ Κούμαν έβγαλαν χρήσιμα συμπεράσματα στη μεταβατική περίοδο των συνόλων τους, σε μια αναμέτρηση χωρίς νικητή, καθώς η Ολλανδία με γκολ στο 88’ πήρε τιμητική ισοπαλία στην έδρα της Γιουβέντους.

Έπειτα από ένα στείρο πρώτο ημίχρονο που οι γηπεδούχοι ήταν πολύ καλύτεροι, οι Ιταλοί κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 67’, με τέρμα του Σιμόνε Τζάτζα.

Ωστόσο, στο 69’ ο Κρισίτο ανέτρεψε τον Μπάμπελ εκτός περιοχής και αντίκρισε την κόκκινη κάρτα, αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες.

Το τέρμα της ισοφάρισης για τους «οράνιε» πέτυχε ο Άκε με κεφαλιά στο 88’, έπειτα από σέντρα του Μπερχίς.

Italy vs Netherlands 1-1 - All Highlights and Goals - 04/06/2018

Πηγή: sport-fm.gr