ΑΕΚ - Ρέθυμνο 80-62: Ήταν ντέρμπι μέχρι να αγριέψει η ΑΕΚ

Το εξαιρετικό Ρέθυμνο θορύβησε την ΑΕΚ, που γυρίζοντας διακόπτη μεταξύ τρίτης και τέταρτης περιόδου έφτασε στο 80-62 στο ΟΑΚΑ και παρέμεινε αήττητη στην Α1

Η πέμπτη νίκη της ΑΕΚ σε ισάριθμα ματς στην Α1 ήρθε δυσκολότερα από τις προηγούμενες τέσσερις. Η «Ένωση» επικράτησε 80-62 του μαχητικού Ρεθύμνου στο ΟΑΚΑ και παρέμεινε αήττητη, αλλά ζορίστηκε αρκετά.

Το αρχικό 19-2 έφερε εφησυχασμό στους «κιτρινόμαυρους» και επέτρεψε στους εξαιρετικούς φιλοξενούμενους να ισοφαρίσουν, 47-47, στο τρίτο δεκάλεπτο. Όταν οι παίκτες του Ζντοβτς σοβαρεύτηκαν, κράτησαν επτά λεπτά άποντους τους αντιπάλους τους και τελικά «καθάρισαν».

Βασιλειάδης με 15 και Μιλόσεβιτς με 11 πόντους και 9 ριμπάουντ ξεχώρισαν, παίκτης-κλειδί στα δύσκολα ο Μαυροειδής. Άρνολντ και Φιτζπάτρικ είχαν από 15 πόντους για το Ρέθυμνο.

Με ψηλό σχήμα, Ούκιτς, Βασιλειάδη, Μιλόσεβιτς, Γουίλιαμς και Φόλκερ, άρχισε το ματς η ΑΕΚ έχοντας απέναντί της Τάλτον, Άρνολντ, Γιαννόπουλο, Φιτζπάτρικ και Κώττα. Οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν αποφασισμένοι και με τους Βασιλειάδη και Μιλόσεβιτς να έχουν τους 13 πρώτους πόντους έφτασαν στο 19-2 πριν καν συμπληρωθούν επτά λεπτά αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και χτυπώντας στον αιφνιδιασμό πλησίασαν στους δέκα (21-11) . Ο Ζντοβτς χρησιμοποίησε νωρίς τους τρεις μικρούς, Μωραΐτη, Σκουλίδα και Τσαλμπούρη, η «Ένωση» αποσπάστηκε ξανά (31-16) με Ούκιτς και Σάκοτα και παρότι το Ρέθυμνο τιμώρησε τα φθηνά της λάθη και πλησίασε στους εννιά (31-22), οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 39-23 κι έκλεισαν το ημίχρονο με 45-34.

Οι Κρητικοί συνέλαβαν την ΑΕΚ κοιμώμενη επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια, αύξησαν την ένταση στην άμυνά τους και με τους Άρνολντ και Φιτζπάτρικ να κάνουν θραύση ισοφάρισαν με σερί 11-0 (47-47)! Ντίξον και Μιλόσεβιτς ανέλαβαν δράση και επέτρεψαν στην ομάδα τους να ανασάνει κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με 57-51. Ο Μαυροειδής με δύο βολές κι ένα εντυπωσιακό κάρφωμα στον αιφνιδιασμό μετά από δικό του κλέψιμο απομάκρυνε κι άλλο την «Ένωση» (61-51), ενώ συνεχίζοντας το προσωπικό του κρεσέντο σε άμυνα κι επίθεση έφερε τη διαφορά στο +14 (65-51). Η άμυνα των «κιτρινόμαυρων» κράτησε χωρίς πόντο το Ρέθυμνο για επτά αγωνιστικά λεπτά (!) κι όταν οι φιλοξενούμενοι έσπασαν την αφλογιστία τους ήταν πλέον αργά (67-53). Τα τρίποντα του Βασιλειάδη (73-56) διέγραψαν και την παραμικρή αμφιβολία για τον τελικό νικητή.

Δεκάλεπτα: 25-13, 45-34, 57-51, 80-62.
ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 12 (4 ασίστ), Σάκοτα 10, Βασιλειάδης 15 (4 ριμπ.), Μιλόσεβιτς 11 (9 ριμπ.), Ντίξον 11 (7 ασίστ, 4 ριμπ., 4 κλεψ.), Λαρεντζάκης, Φόλκερ 2 (4 ριμπ.), Μωραΐτης, Μαυροειδής 7 (4 ριμπ.), Γουίλιαμς 12 (4 ριμπ.), Τσαλμπούρης.
Ρέθυμνο (Κωνσταντινίδης): Κώττας, Ραζής, Χριστοδούλου 4, Άρνολντ 15 (4 ριμπ.), Φιτζπάτρικ 15 (6 ριμπ.), Τάλτον 8, Καμπερίδης 2, Ζάμπας 2, Κράβιτς 11 (16 ριμπ.), Έντουαρντς.
Διαιτητές: Σώμος, Δεσλής, Ξενικάκης.

*Πριν το τζάμπολ, ο Ντράγκαν Σάκοτα τίμησε στο πρόσωπο του Δημήτρη Δημητρίου τη μνήμη του πατέρα του και πρώην συνεργάτη του, Νίκου, που «έφυγε» στα 52 του χρόνια.