Champions League, Λειψία-Ρεάλ 0-1, Κοπεγχάγη-Σίτι 1-3: Προβάδισμα πρόκρισης στους «8» για τα φαβορί - Δείτε τα γκολ

Δίδυμο μαγεία από Ντε Μπρόινε - Φόντεν για την Σίτι - Σκόραρε και είχε και δύο ασίστ ο Βέλγος - Ο Ντίαθ το γκολ της Ρεάλ - Φωνάζει για ακυρωθέν τέρμα η Λειψία - Στις 6 Μαρτίου οι ρεβάνς

SITI_KOPEGCAGI
Δύο μήνες μετά το πέσιμο της αυλαίας στους ομίλους του Champions League, το πιο διάσημο σεντόνι κουνήθηκε ξανά με την έναρξη των νοκ άουτ αναμετρήσεων στον δρόμο για τον τελικό του Γουέμπλεϊ (1η Ιουνίου) με τα φαβορί, που στην προκειμένη περίπτωση ήταν η κάτοχος του τίτλου Μάντσεστερ Σίτι και η Ρεάλ Μαδρίτης να δικαιώνουν τον τίτλο τους.

Λειψία-Ρεάλ Μαδρίτης 0-1

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cz4alsu5booh)

Τι κι αν η Ρεάλ ταξίδεψε στη Γερμανία χωρίς τα τρία στόπερ της (Μιλιτάο, Αλάμπα, Ρούντιγκερ) και τον παίκτη-αποκάλυψη της φετινής σεζόν Τζουντ Μπέλιγχαμ; Η εξαιρετική Λειψία το πάλεψε όσο μπορούσε, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο όπου ήταν καλύτερη και είχε τις ευκαιρίες να προηγηθεί, αλλά δεν βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα (λόγω αστοχίας κυρίως του Σέσκο, αλλά και του εξαιρετικού Λούνιν που δεν έχει αφήσει να φανεί το κενό του Κουρτουά) και το πλήρωσε...

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Μπραχίμ Ντίαθ, ο παίκτης που έπαιξε αντί του Μπέλιγχαμ άδειασε δύο αντιπάλους και με απίθανο σουτ έστειλε τη μπάλα στο παραθυράκι της εστίας του Γκούλασι που δεν μπόρεσε να αντιδράσει. Οι Γερμανοί προσπάθησαν να αντιδράσουν κι αφού γλίτωσαν το 0-2 σε κάποιες περιπτώσεις (δοκάρι ο Βινίσους) είδαν και πάλι τον Λούνιν στο φινάλε να κρατάει ανέπαφη την εστία του.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cz4ae2zxunrl)

Λειψία (Μάρκο Ρόζε): Γκούλασι – Κλόστερμαν, Όρμπαν, Σιμακάν – Χένριχς (75’ Χαϊντάρα), Ράουμ, Σλάγκερ (90’ Καμπλ), Ντάνι Όλμο (75’ Ελμάς), Τσάβι Σίμονς – Οπέντα (75’ Πόουλσεν), Σέσκο.

Ρεάλ Μαδρίτης (Κάρλο Αντσελότι): Λούνιν – Καρβαχάλ, Τσουαμενί, Νάτσο, Μεντί – Βαλβέρδε, Κρόος, Καμαβινγκά – Μπραΐμ Ντίαθ (84’ λ. τρ. Λούκας Βάθκεθ) – Ροντρίγκο (84’ Χοσέλου), Βινίσιους Ζούνιορ.

Κοπεγχάγη-Μάντσεστερ Σίτι

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cz4ati47ir9d)

Στον όμιλο η Κοπεγχάγη έκλεισε το σπίτι της Γιουνάιτεντ (την άφησε εκτός Ευρώπης γενικά), αλλά οι πρωταθλητές Δανίας όσο κι αν το προσπάθησαν δεν μπόρεσε να φέρουν σε δύσκολη θέση την άλλη ομάδα του Μάντσεστερ.

Η Σίτι, κάτοχος του τίτλου όταν ζορίστηκε (μετά το γκολ της προσωρινής ισοφάρισης), έδειξε χαρακτήρα, πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια και στο φινάλε καθάρισε το ματς και την πρόκριση χάρις στο καταπληκτικό δίδυμο Ντε Μπρόινε-Φόντεν.

Στο 12' ο Άγγλος σέρβιρε στον Βέλγο που άνοιξε το σκορ στο πρώτο του φετινό ματς στο CL.

Η Σίτι έχασε στο 21' με τραυματισμό των Γκρίλις κι ενώ είχε τις ευκαιρίες για ένα δεύτερο γκολ, ήρθε κόντρα στη ροή του αγώνα το 1-1... Λάθος του Έντερσον και ο Μάτσον στο 34' με τρομερό τελείωμα ισοφάρισε, αλλά πριν τελειώσει το ημίχρονο ο Μπερνάρντο Σίλβα με αρκετή δόση τύχης έκανε το 1-2...

Αυτό το γκολ ουσιαστικά είχε τελειώσει τα πάντα με τους παίκτες του Γκουαρδιόλα να διαχειρίζονται άνετα το ματς και αφού ο Χάαλαντ είχε δοκάρι λίγο πριν το φινάλε να πετυχαίνουν το 1-3 με τον Φόντεν στις καθυστερήσεις

Αναλυτικά τα ζευγάρια της φάσης των «16»:
Λειψία (Γερμανία)-Ρεάλ Μαδρίτης (Ισπανία) 0-1 (48΄ Μπραχίμ Ντίαζ)

Κοπεγχάγη (Δανία)-Μάντσεστερ Σίτι (Αγγλία) 1-3 (34΄ Μάτσον - 10΄ Ντε Μπρόινε, 45΄+1΄ Μπερνάρντο Σίλβα, 90΄+3΄ Φόντεν)

Λάτσιο (Ιταλία)-Μπάγερν Μονάχου (Γερμανία) 14/02

Παρί Σεν Ζερμέν (Γαλλία)-Ρεάλ Σοσιεδάδ (Ισπανία) 14/02

Ιντερ (Ιταλία)-Ατλέτικο Μαδρίτης (Ισπανία) 20/02

Αϊντχόφεν (Ολλανδία)-Ντόρτμουντ (Γερμανία) 20/02

Πόρτο (Πορτογαλία)-Αρσεναλ (Αγγλία) 21/02

Νάπολι (Ιταλία)-Μπαρτσελόνα (Ισπανία) 21/02
Η κλήρωση για τα προημιτελικά και τα ημιτελικά της διοργάνωσης είναι προγραμματισμένη για τις 15 Μαρτίου.

01 Ιουνίου

Μητσοτάκης: Φθηνότερο ρεύμα για όλους τους αγρότες για 2+8 χρόνια – Προκαταβολή του ΕΦΚ 40 εκατ. ευρώ στα τέλη Μαρτίου

Γλυφάδα: «Έδιωξαν τον Αιγύπτιο γιατί πήρε θέση στη διαμάχη των αδελφών Καρνέση», λέει φίλος της οικογένειας

«Πήγαν να τραβήξουν φωτογραφίες» λένε οι Βούλγαροι για τη χιονοστιβάδα που καταπλάκωσε τον Έλληνα σκιέρ