EuroLeague: Η βαθμολογία μετά την ήττα του Παναθηναϊκού και τις νίκες Μπαρτσελόνα, Μονακό, Εφές και Βίρτους - Δείτε βίντεο

Έχασαν ευκαιρία να εδραιωθούν στην τετράδα οι πράσινοι μετά την ήττα από τη Ζαλγκίρις στο Κάουνας - Τρεις ομάδες στο 15-10

MixCollage-03-Feb-2024-12-21-AM-7052
Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να κάνει το 2/2 στη διπλή αγωνιστική και ηττήθηκε με 80-68 από τη Ζάλγκιρις στο Κάουνας. Έτσι οι «πράσινοι» έμειναν στο 15-10 και περιμένουν πλέον τα αποτελέσματα των Βίρτους και Φενέρμπαχτσε για να δει αν θα παραμείνει σε ισοβαθμία στην πρώτη τετράδα μετά από 25 αγωνιστικές στη EuroLeague

Ζάλγκιρις - Παναθηναϊκός 80-68
Ένας αγνώριστος και επιρρεπής σε λάθη (15) Παναθηναϊκός, δεν κατάφερε να βγάλει το ανταγωνιστικό πρόσωπό του στο Κάουνας, απέναντι σε μία Ζαλγκίρις που προερχόταν από την εκκωφαντική εμφάνιση επί της Φενερμπαχτσέ και έκλεισε αλώβητη τη «διαβολοβδομάδα».

Οι «πράσινοι» ηττήθηκαν με 80-68, για την 25η αγωνιστική της Euroleague και με ρεκόρ 15-10 έχασαν την ευκαιρία να συνεχίσουν την πίεση στην Μπαρτσελόνα για τη δεύτερη θέση. Στον αντίποδα, η Ζαλγκίρις ανέβηκε στο 10-15 και συνεχίζει τον αγώνα της για να προλάβει τα Play-In.

Ο Παναθηναϊκός έχασε την αμυντική και επιθετική του ταυτότητα από το δεύτερο δεκάλεπτο και μέχρι το φινάλε, απόρροια των λαθών και των χαμένων επιθετικών ριμπάουντ, που τον οδήγησαν σε διαδοχικά νεκρά διαστήματα. Λαμπρή εξαίρεση στην «πράσινη» επίθεση, αλλά με 7 λάθη, ο Κέντρικ Ναν με 26 πόντους, ενώ πίσω από τους επίσης διψήφιους Μάριους Γκριγκόνις (15π.) και Ματίας Λεσόρ (14π.) υπήρξε το χάος...

Από την Ζαλγκίρις έλαμψε ο Κίναν Έβανς με 24 πόντους (4/5 τρίποντα), 5 ασίστ και 5 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 44-38, 64-56, 80-68

Zalgiris-Panathinaikos | Round 25 Highlights | 2023-24 Turkish Airlines EuroLeague

Αναντολού Εφές - Αρμάνι 79-73
Σε τροχιά θετικών αποτελεσμάτων επέστρεψε η Αναντολού Εφές στην έδρας της, βελτιώνοντας σε 10-15 το ρεκόρ της, με το οποίο διατηρεί τις όποιες ελπίδες έχει για να προλάβει τα Play-In της Euroleague. Η τουρκική ομάδα επικράτησε με 77-73 της Αρμάνι Μιλάνο, για την 25η αγωνιστική, πιάνοντας τους Ιταλούς στην κατάταξη.

Στο ντεμπούτο του Τόμισλαβ Μιγιάτοβιτς στον πάγκο της Αναντολού Εφές σε ρόλο πρώτου προπονητή, μετά το «διαζύγιο» με τον Ερντέμ Τζαν, η τουρκική ομάδα εξαργύρωσε το εκρηκτικό της σε άμυνα και επίθεση τρίτο δεκάλεπτο, όταν έτρεξε επιμέρους σκορ 30-7 και εξασφάλισε στο 30΄ ένα μαξιλαράκι ασφαλείας 14 πόντων (64-50), το οποίο τη βοήθησε να αντέξει στο σφυροκόπημα των Ιταλών στον... επίλογο του αγώνα.

Κορυφαίος των νικητών ο Σέιν Λάρκιν με 19 πόντους, ενώ 17 με 3/3 τρίποντα πρόσθεσε ο Τιμπόρ Πλάις. Από την Αρμάνι ξεχώρισε ο Σέιβον Σιλντς 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 34-43, 64-50, 79-73

Efes-Milan | Round 25 Highlights | 2023-24 Turkish Airlines EuroLeague

Ερυθρός Αστέρας - Μπαρτσελόνα 76-85
Δίχως απώλειες ολοκλήρωσε η Μπαρτσελόνα τη «διαβολοβδομάδα» της Euroleague, καθώς μετά την άνετη νίκη επί της Βίρτους Μπολόνια απόψε πέρασε αλώβητη και από το Βελιγράδι. Οι Καταλανοί επικράτησαν με 85-76 του Ερυθρού Αστέρα, για την 25η αγωνιστική και με ρεκόρ 17-8 έκαναν ακόμη ένα βήμα για την εδραίωση τους στη δεύτερη θέση. Στον αντίποδα, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου υποχώρησε στο 10-15.

Αποδίδοντας τα μέγιστα στην άμυνα σε δεύτερη και τρίτη περίοδο και εκτοξεύοντας την παραγωγικότητα τους στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι «μπλαουγκράνα» εξασφάλισαν από το ημίχρονο μία διαφορά ασφαλείας και δεν αισθάνθηκαν στη συνέχεια την... ανάσα των Σέρβων, οι οποίοι με μόλις 6/27 τρίποντα και 12 λάθη δεν είχαν ελπίδες ανατροπής.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών ο Νταρίο Μπριθουέλα με 20 πόντους και 6/7 τρίποντα, ενώ κυρίαρχος της ρακέτας ήταν για ακόμη μία φορά ο Γιαν Βέσελι με 16 πόντους και 8 ριμπάουντ. Από τον Ερυθρό Αστέρα ξεχώρισε ο Νεμάνια Νέντοβιτς με 21 πόντους, ενώ νταμπλ νταμπλ σε πόντους (12) και ριμπάουντ (10) σημείωσε ο Τζοελ Μπολομπόι.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 32-45, 51-64, 76-85

Zvezda-Barcelona | Round 25 Highlights | 2023-24 Turkish Airlines EuroLeague

Βίρτους - Παρτιζάν 88-84
Ίφε Λούντμπεργκ και Μάρκο Μπελινέλι πέτυχαν από 20 πόντους και οδήγησαν τη Βίρτους Μπολόνια σε μία σπουδαία νίκη επί της Παρτίζαν με 88-84. Οι Σέρβοι επέστρεψαν από το -10 και έχασαν τη δική τους ευκαιρία με τον Πάντερ στο φινάλε, μετά το μεγάλο τρίποντο του Λούντμπεργκ που... έσπασε την ισοπαλία.

Ο Ίφε Λούντμπεργκ των 20 πόντων με 6/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος. Και φυσικά το κρίσιμο τρίποντο για το 82-81.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 35-31, 62-58, 88-84

Virtus-Partizan | Round 25 Highlights | 2023-24 Turkish Airlines EuroLeague

Μονακό - Φενέρμπαχτσε 76-69
Η Μονακό υποδέχτηκε τη Φενέρμπαχτσε στο Μόντε Κάρλο στην 25η αγωνιστική της Euroleague και έπειτα από ένα αρκετά ενδιαφέρον αγώνα, οι γηπεδούχοι με μία μεγάλη ανατροπή και πολύ καλή τέταρτη περίοδο, πήραν τη νίκη με 76-69.

Ο Μάικ Τζέιμς που κυνηγάει το ρεκόρ του πρώτου σκόρερ στην ιστορία της Euroleague. Ο ίδιος ολοκλήρωσε το ματς έχοντας 23 πόντους (6/9 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/2 βολές) ενώ παράλληλα μοίρασε 6 ασίστ και μάζεψε 4 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 36-44, 55-61, 76-69

AS Monaco-Fenerbahce Beko Istanbul | Round 25 Highlights | 2023-24 Turkish Airlines EuroLeague