Primeira Liga: Μόνη στην κορυφή η Σπόρτινγκ με ανατροπή, 3-1 τη Ζιλ Βιθέντε - Δείτε τα γκολ

Σκόραρε ξανά ο Γκιόκερες και κυνηγάει τον Μπανζά της Μπράγκα στην κορυφή των σκόρερ

MixCollage-05-Dec-2023-03-25-AM-7945
Αν και βρέθηκε να χάνει από το 34ο λεπτό με το γκολ του Ρούμπεν, η Σπόρτινγκ Λισαβόνας «γύρισε» το ματς με τη Ζιλ Βισέντε μέσα σε 14 λεπτά και με το άνετο 3-1, «πάτησε» στην κορυφή της πορτογαλικής Primeira Liga, αφήνοντας την Μπενφίκα στη δεύτερη θέση σε απόσταση δύο βαθμών.

Στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι της 12ης αγωνιστικής, τα «λιοντάρια» αντέδρασαν στο γκολ των φιλοξενούμενων, πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το ισόπαλο 1-1 μετά το αυτογκόλ του Πέδρο Τίμπα και πήρν το τρίποντο, χάρις στα δύο γκολ του Γκιόκερες στο 52' και στο 56'. Ο 25χρονος Σουηδός επιθετικός της Σπόρτινγκ έφτασε τα 9 γκολ στο πρωτάθλημα και κυνηγάει τον Μπανζά της Μπράγκα (11 γκολ) στην κορυφή των σκόρερ.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cxfwzt7k9cxt)

Αναλυτικά σε αναμετρήσεις για τη 12η αγωνιστική του πορτογαλικού πρωταθλήματος σημειώθηκαν τα αποτελέσματα:

Τσάβες-Βιζέλα 2-1
Φαρένσε-Γκιμαράες 1-2
Ρίο Αβε-Εστρέλα Αμαδόρα 1-1
Φαμαλικάο-Πόρτο 0-3
Κάσα Πία-Πορτιμονένσε 1-0
Μπράγκα-Εστορίλ 3-1
Μορεϊρένσε-Μπενφίκα 0-0
Μποαβίστα-Αρούκα 0-4