Stoiximan Basket League, Προμηθέας - ΑΕΚ 100-95: «Λύγισε» την Ένωση ο Χέιλ - Βίντεο

Ο Προμηθέας  με μία απίθανη εμφάνιση του Χάντερ Χέιλ (32π.) επικράτησε της ΑΕΚ , η οποία επιχείρησε να κάνει ανατροπή από το -25

promitheas_aek
Προμηθέας πήρε το ντέρμπι με την ΑΕΚ (100-95) και έμεινε στο... κυνήγι των «αιώνιων» στη βαθμολογία της Basket League, με τον Χάντερ Χέιλ να κάνει μία απίθανη εμφάνιση (32π. με 6/12 τρίποντα), τον Άντονι Κάουαν να συμβάλλει στο τέλος (22π.).

Η Ένωση κατάφερε να επιστρέψει από το -25, παρά τα προβλήματα με φάουλ που αντιμετώπισαν οι Μπεν ΜάκΛεμορ και Τζάστιν Τίλμαν, αλλά δεν κατάφερε να μειώσει περισσότερο από τους 4 πόντους.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cxe4yw6qt461)

Προμηθέας - ΑΕΚ: Το ματς
Ο Προμηθέας έκανε ένα απίθανο πρώτο ημίχρονο, στοχεύοντας κοντά στο καλάθι της ΑΕΚ. Σημείωσε 59 πόντους στο πρώτο ημίχρονο με μόλις 10 ασίστ, έχοντας 16/20 δίποντα και 5/12 τρίποντα.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cxe4aio09o7l)

Για να φτάσει εκεί ο Προμηθέας, χρειάστηκε τον.. παροπλισμό αρχικά του Μπεν ΜάκΛεμορ με δύο γρήγορα φάουλ, ενώ και ο πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ, ο Τζάστιν Τίλμαν αγωνίστηκε μόλις για 2:26 στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας τρία φάουλ.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cxe3bvc6ykcx)

Ασταμάτητοι Χέιλ και Ετσενίκε
Ωστόσο, ο Προμηθέας έκανε αυτό που ξέρει καλύτερα και το έχει δείξει και σε άλλα ματς. Ο Χάιμε Ετσενίκε έκανε.. πάρτι με όλους τους ψηλούς της ΑΕΚ (αρχικά απέναντι στον Χατζηδάκη και μετά με τον Καμπενγκέλε) είχε 17 πόντους με απόλυτα στατιστικά (7/7 δίποντα), ενώ και ο Χάντερ Χέιλ, παρά τις αλλαγές στην άμυνα, ταλαιπώρησε αρκετά (19π.).

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-cxe2lxij8e1l)

Ο Προμηθέας μέτρησε 32 πόντους κοντά στο καλάθι της Ένωσης και όταν χρειάστηκε βρήκε λύσεις από την περιφέρεια (7/15 τρίποντα).

Η ΑΕΚ παρά τις διαιτητικές αποφάσεις, έδειξε για άλλο ένα ματς κάκιστη συμπεριφορά στην άμυνα, επέτρεψε στον Προμηθέα να κάνει ό,τι θέλει. Και το πλήρωσε.

Από το 28-22 και μετά, ο Προμηθέας έκανε επί μέρους 31-18 μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Και στην εκκίνηση του δεύτερου συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό, ανεβάζοντας τη διαφορά μέχρι τους 25 πόντους.

Το δεκάλεπτο της ΑΕΚ
Ένα τρίποντο του Μπεν ΜάκΛεμορ επιχείρησε να.. ξυπνήσει την ΑΕΚ. Έτρεξε ένα σερί 12-0 και ενώ οι διαιτητές είχαν δώσει από μία τεχνική ποινή στους δύο πάγκους, κατεβάζοντας τη διαφορά στους 13 (72-59, 3:18 πριν το τέλος της 3ης).

Η ΑΕΚ έριξε τη διαφορά στους 9 στο τέλος της 3ης, με τον Χέιλ και τον Ραντλ να... ανταλλάσσουν τρίποντα!

Ο Χέιλ έφτασε στους 30 πόντους με ένα τρίποντο, για το 80-67, όμως η ΑΕΚ δεν τα παράτησε. Πέντε σερί πόντοι του ΜακΡέι έκαναν το σκορ 83-77, 7:10 πριν το φινάλε του αγώνα.

Όποτε η ΑΕΚ μείωνε, ο Προμηθέας είχε τις λύσεις. Πότε με τον Χέιλ, πότε με τον Κάουαν, έβρισκε τον τρόπο να σκοράρει και να έχει διαφορά ασφαλείας.

Η περιφέρεια βοήθησε τον Προμηθέα όταν η ΑΕΚ επιχείρησε να κάνει την ανατροπή. Τρίποντο του Κόφεϊ (12/27 σε εκείνο το σημείοι οι Πατρινοί) και η διαφορά πήγε ξανά στους 10 (94-84).

Ένα καλάθι και φάουλ του Κουζμίνσκας μείωσε τη διαφορά στους 7 (96-89). Το υπόλοιπο του αγώνα αναλώθηκε στις βολές, με τον Προμηθέα να είναι ψύχραιμος και να παίρνει τη νίκη.

Πέραμα: Πώς έπεσε η 14χρονη από τον 3ο όροφο του σχολείου - «Ακούσαμε ένα μπαμ» λέει συμμαθήτριά της

Euro 2024: Με Πορτογαλία, Τουρκία, Τσεχία θα παίξει η Ελλάδα εάν προκριθεί στα τελικά