La Liga, Οσασούνα - Τζιρόνα 2-4: Τεσσάρα ανατροπής και μόνη πρώτη! - Δείτε τα γκολ

Το τρένο της Τζιρόνα δεν εκτροχιάστηκε ούτε στην Παμπλόνα, με τους Καταλανούς να ολοκληρώνουν την ανατροπή στο β΄μέρος κόντρα στην Οσασούνα και να παίρνουν εμφατική νίκη κορυφής (2-4)

Girona1
Άπαντες περιμένουν πότε θα... σκάσει, αλλά η φετινή Τζιρόνα έχει βαλθεί να τρελάνει κόσμο. Κι όσο έχει ακόμα δυνάμεις θα συνεχίσει να οδηγεί την κούρσα της La Liga κόντρα σε όλες τις πιθανότητες, με συστατικά το θέαμα, τις ανατροπές και τα... πολλά γκολ!

Αυτή τη φορά θύμα της έπεσε η Οσασούνα, η οποία μπορεί να προηγήθηκε αλλά οι Καταλανοί επέστρεψαν στο τελευταίο εικοσάλεπτο και με τεσσάρα ανατροπής (2-4) στρογγυλοκάθισαν ξανά στην κορυφή, περιμένοντας τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Resumen de CA Osasuna vs Girona FC (2-4)

Οι γηπεδούχοι βέβαια τους έβαλαν δύσκολα για το μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, καθώς παρά το προβάδισμα με τον Μάρτιν στο 16', η Οσασούνα τα έφερε όλα τούμπα μέχρι το ξεκίνημα του β΄μέρους χάρη σε δυο γκολ του Μπούντιμιρ (25, 55΄).

Παρόλα αυτά οι Καταλανοί δεν το έβαλαν κάτω και έφτασαν στην ανατροπή μέσα σε εννιά λεπτά. Αρχικά ο Ντόβμπικ ισοφάρισε στο 71΄, με τον Τσιγκάνκοφ να γράφει το 3-2 στο 80΄. Το κερασάκι στην τούρτα πρόσθεσε ο Γκαρθία στις καθυστερήσεις, σφραγίζοντας ακόμα ένα τρίποντο για τους ατίθασους Καταλανούς που προσπέρασαν στο +3 τη Ρεάλ με ματς περισσότερο.

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ της 12ης αγωνιστικής και η βαθμολογία:
Λας Πάλμας-Ατλέτικο Μαδρίτης 2-1 (51΄ Κίριαν, 75΄ Ραμίρες - 83΄ Μοράτα)

Resumen de UD Las Palmas vs Atlético de Madrid (2-1)

Οσασούνα-Τζιρόνα 2-4 (25΄, 55΄ Μπούντιμιρ - 16΄ Μαρτίν, 71΄ Ντόβμπικ, 80΄ Τσιγκάνκοφ, 90΄ Αλέις Γκαρσία)

Αλμερία 3

Πόλεμος στο Ισραήλ: Εκτάκτως στην Τουρκία ο Μπλίνκεν - Σκληρή επίθεση Ερντογάν, ανακαλεί τον πρέσβη στο Τελ Αβίβ

Κακοκαιρία: Αναποδογύρισαν αυτοκίνητα στην Ξάνθη - Ανεμοστρόβιλος στην Ολυμπιάδα Χαλκιδικής

Συγκλονίζει η ανταπόκριση Παλαιστίνιου δημοσιογράφου από τη Γάζα: «Μας σκοτώνουν τον έναν μετά τον άλλο»