La Liga, Χετάφε-Βιγιαρεάλ 0-0: Άντεξε με παίκτη λιγότερο το «κίτρινο υποβρύχιο»

Η αντίπαλος του Παναθηναϊκού στον όμιλο του Europa League, Βιγιαρεάλ αν και έπαιξε για 70 λεπτά με παίκτη λιγότερο έφυγε με έναν βαθμό από τη Μαδρίτη

Villareal
«Όρθια» έμεινε η Βιγιαρεάλ στο «Αλφόνσο Πέρεθ» της Μαδρίτης απέναντι στην Χετάφε, στο δεύτερο χρονικά ματς της 8ης αγωνιστικής της LaLiga.

Παρότι έπαιζε με 10 παίκτες από το 23ο λεπτό λόγω αποβολής του Μπαένα, η ομάδα του Πατσέτα έφυγε με το βαθμό από την ισπανική πρωτεύουσα (0-0) και ταυτόχρονα διατήρησε το αήττητο απέναντι στη σημερινή της αντίπαλο για 10ο συνεχόμενο ματς ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

Για τους γηπεδούχους ήταν η δεύτερη ισοπαλία εντός έδρας με 0-0, όπως ακτιβώς συνέβη και στην πρεμιέρα με την Μπαρτσελόνα και δεύτερη σερί μετά το εκτός έδρας 2-2 με την Αθλέτικ Μπιλμπάο.

Και στην χώρα των Βάσκων η Χετάφε είχε ξανά το αριθμητικό πλεονέκτημα και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 83΄, ωστόσο, σήμερα δεν βρήκε το γκολ, που στην προκειμένη περίπτωση θα της χάριζε το «τρίποντο».

Στο 5ο του παιχνίδι στον πάγκο της Βιγιαρεάλ (σε πρωτάθλημα και Ευρώπη), ο Πατσέτα είδε το «κίτρινο υποβρύχιο» ν΄ αποσπά τη δεύτερη ισοπαλία, έχοντας μόλις μία νίκη (εντός με Αλμερία, 2-1) και δύο ήττες, η μία εκ των οποίων από τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ στην πρεμιέρα των ομίλων του Europa League.

Η ενδεκάδα που παρέταξε ο Πατσέτα: Γιόργκενσεν, Πεντράθα (46΄ Μορένο), Γκάμπια, Αλμπιόλ, Φόιτ (72΄ Τέρατς), Μπαένα, Κάπουε, Παρέχο, Πίνο (83΄ Μαντί), Σόρλοτ (61΄ Μπρέρετον Ντίας), Μοράλες (46΄ Κίκο)

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ της 8ης αγωνιστικής και η βαθμολογία:
Μπαρτσελόνα-Σεβίλη 1-0 (76΄ αυτ. Σέρχιο Ράμος)

Resumen de FC Barcelona vs Sevilla FC (1-0)

Χετάφε-Βιγιαρεάλ 0-0

Resumen de Getafe CF vs Villarreal CF (0-0)

Αλμερία 2

«Τελείωσε! Καλή συνέχεια!» - Ζήτησε και συγγνώμη ο Βολιώτης που έβρισε τον Μπέο και έφαγε χαστούκι από τον δήμαρχο

«Φύγετε, αυτός σκοτώνει»: Ακόμη στα δικαστήρια ο φόνος Χορευτάκη από τον Λαγουδάκη το 2008 - Αποφυλακίστηκε παρανόμως ο δράστης

Στόχος μέσα σε 2-3 χρόνια να έχει αντικατασταθεί το σύνολο των ταυτοτήτων, λέει ο Οικονόμου