Μεξικό: Πινέδα οδηγός και στους «4» του Gold Cup

Με εύστοχο χτύπημα πέναλτι, ο Ορμπελίν Πινέδα βρήκε για δεύτερη φορά δίχτυα στο Gold Cup κι άνοιξε τον δρόμο της πρόκρισης στα ημιτελικά για το Μεξικό που επικράτησε 2-0 της Κόστα Ρίκα

pineda_mexico_xr
Ένα βήμα μακριά από τον τελικό του Gold Cup κι ακόμα ένα βήμα πιο κοντά στη στέψη βρίσκεται το Μεξικό, παίρνοντας το εισιτήριο για τους «4» με πρωταγωνιστή τον Ορμπελίν Πινέδα!

Ο μέσος της ΑΕΚ ξεκίνησε για τέταρτο διαδοχικό ματς στη διοργάνωση βασικός και άνοιξε τον δρόμο της πρόκρισης για το σύνολο του Χαΐμε Λοσάνο κόντρα στην Κόστα Ρίκα, ευστοχώντας ψύχραιμα σε εκτέλεση πέναλτι στο 52ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο πανηγυρισμός, μάλιστα, ήταν... όλα τα λεφτά, με το αστέρι της Ένωσης να επιδεικνύει τις χορευτικές του ικανότητες μπροστά από τους συμπαίκτες του που χειροκροτούσαν ρυθμικά.

Το Μεξικό κράτησε σφιχτά το προβάδισμα, ο Πινέδα έγινε αλλαγή στο 85' και δύο λεπτά αργότερα ο Έρικ Σάντσες έστειλε και τυπικά τους Μεξικανούς στα ημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσουν τον νικητή του Γουατεμάλα-Τζαμάικα.

Αυτό ήταν το δεύτερο γκολ του Πινέδα στο τουρνουά, καθώς είχε σκοράρει και στην πρεμιέρα κόντρα στην Ονδούρα.

Δείτε βίντεο: 11 φορές που ο Τομ Κρουζ τραυματίστηκε ή παραλίγο... να πεθάνει στις ταινίες του

Αντίστροφη μέτρηση για τη διαδοχή στον ΣΥΡΙΖΑ – Συνεχίζεται η «μάχη» για τον χρόνο των εκλογών

Έρχεται καύσωνας 10 ημερών με υψηλό κίνδυνο πυρκαγιάς - 40άρια από την ερχόμενη βδομάδα