Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ζάλγκιρις 89-81: Ένα βήμα από το Final-4

Η Μπαρτσελόνα κέρδισε ξανά στη Βαρκελώνη την Ζάλγκιρις και θα ταξιδέψει στο Κάουνας για να πάρει το εισιτήριο για το Final-4 που θα διεξαχθεί στην πρωτεύουσα της Λιθουανίας

27103690
Άλλο ένα ροζ φύλλο αγώνα θέλει η Μπαρτσελόνα για να προκριθεί στο Final 4 της Euroleague. Οι Καταλανοί επικράτησαν με 89-81 της Ζάλγκιρις που το πάλεψε αρκετά και έτσι έκανε το 2-0 στη σειρά των play-offs. Η ομάδα του Γιασικεβίτσιους δυσκολεύτηκε αρκετά ωστόσο στο τέλος κράτησε την ψυχραιμία της και πήρε τη νίκη.

Για τους νικητές κορυφαίος ήταν ο Βέσελι με 26 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ ο Μίροτιτς είχε 22 πόντους με 4 ριμπάουντ. Από την άλλη πλευρά στους 20 πόντους σταμάτησε ο Μπραζντέικις, ενώ 13 πόντους είχε ο Ουλάνοβας.

H Zάλγκιρις έπαιξε καλή άμυνα στο πρώτο δεκάλεπτο και κατάφερε να προηγηθεί με 14-19 χάρη στον Ουλάνοβας στο 8'. Οι Καταλανοί προσπάθησα να μαζέψουν γρήγορα το ματς μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου και ο Ρόκας Γιοκουμπάιτις μείωσε σε 20-21 στο 10'.

Ο Βέσελι με σουτάκι μέσης απόστασης έφερε το ματς στην ισοπαλία για το 29-29 στο 15'. Ο Τσέχος σέντερ συνέχισε να προβλημαυίζει την άμυνα της Ζάλγκιρις και έγραψε το 38-35 στο 16'. Η Ζάλγκιρις συνέχισε να βρίσκεται κοντά στο σκορ και ο Γκεντράιτις μείωσε σε 43-42 στο 19'. Ο Βέσελι τελείωσε το ημίχρονο με 18 πόντους, κάνοντας φοβερά πράγματα κοντά στο καλάθι και από μέση απόσταση.

Ο Βέσελι ήταν ασταμάτητος και έκανε το 53-49 στο 25', φτάνοντας στους 20 πόντους. Ο Λεκαβίτσιους μείωσε σε 55-54 με τρίποντο, αφού σώριασε στο έδαφος τον Αμπρίνες. Οι Λιθουανοί κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα στο σκορ με τον Μπραζντέικις να κάνει το 60-61. Η Μπαρτσελόνα με το τρίποντο του Λαπροβίτολα ολοκλήρωσε το τρίτο δεκάλεπτο στο 68-66.

Η Ζάλγκιρις δεν έβρισκε αντίδοτο για τον φοβερό Βέσελι που έκανε το 72-66. Ο Σατοράνσκι σκόραρε για το 78-73, πέντε λεπτά για το τέλος. Ο Μίροτιτς έκανε το 82-78. Ο Μπραζντέικις με τρίποντο μείωσε σε 85-81, ένα λεπτό για τη λήξη. Ο Βέσελι απάντησε για το 87-81. Ο Γιοκουμπάιτις έγραψε το 89-81 στα 33 δευτερόλεπτα και κλείδωσε τη νίκη της Μπαρτσελόνα.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 45-44, 68-66, 89-81