Προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου, Ελλάδα - Λετονία 60-80: Συντριβή στο Ηράκλειο, «τελικός» με Βέλγιο

Η νεανική Ελλάδα ήττήθηκε με 80-60 από τη Λετονία στο Ηράκλειο και θέλει μόνο νίκη τη Δευτέρα εκτός έδρας απέναντι στο Βέλγιο

FhTLKE1WAAAVTdH
Η εικόνα της Ελλάδας στα Δυο Αοράκια απέναντι στην πρωτοπόρο του ομίλου, Λετονία ήταν κατώτερη των προσδοκιών.

Η Ελλάδα σούταρε με απογοητευτικά ποσοστά, δέχτηκε 27 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, είδε τους Λετονούς με προηγούνται με +25 στην τέταρτη περίοδο (45-70) και ηττήθηκε με 60-80, πέφτοντας στο 4-3 στα «παράθυρα» των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Στον αντίποδα οι πρωτοπόροι του ομίλου Λετονοί το βελτίωσαν σε 6-1 και πλέον «σφράγισαν» την πρόκριση, για πρώτη φορά στην ιστορία τους, στην τελική φάση της διοργάνωσης που θα διεξαχθεί το διάστημα 25 Αυγούστου-10 Σεπτεμβρίου 2023 σε Φιλιππίνες, Ιαπωνία και Ινδονησία.

Πλέον η νίκη τη Δευτέρα (14/11, εκτός έδρας), απέναντι στο Βέλγιο, είναι επιβεβλημένη για την Εθνική, αν θέλει να μην κινδυνεύσει η πρόκρισή της στο Παγκόσμιο.

Ο αγώνας

Η Εθνική ομάδα παρατάχθηκε κόντρα στη Λετονία με βασικούς τους Ρογκαβόπουλο, Μωραΐτη, Γόντικα, Τσαλμπούρη και Γκίκα, κατεβάζοντας τον ρυθμό και μοιράζοντας κατοχές, υστερώντας όμως στην επίθεση. Την ίδια στιγμή, οι Λετονοί μπορεί να περιορίστηκαν αρκετά από την ελληνική άμυνα στο πρώτο δεκάλεπτο όμως έβγαλαν κάποιες ποιοτικές φάσεις, διατηρώντας σταθερά ισχνό προβάδισμα. Η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 13-16 για τη Λετονία κόντρα στην Ελλάδα που είχε 3/14 σουτ εντός πεδιάς σε αυτό το διάστημα, μεταξύ αυτών 0/5 σουτ πίσω από τα 6μ.75.

Το τρίποντο του Γκίκα για το 16-20 ήταν το πρώτο μετά από το αρχικό 0/7 της Εθνικής και παράλληλα, το πρώτο καλάθι της Ελλάδας έπειτα από τέσσερα λεπτά. Μάλιστα ο Μπέρτανς σκόραρε για το +9 (24-33, 18'), την ώρα που η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη μετρούσε 6/29 σουτ και 10/16 βολές. Ο Γιάνις Στρέλνιεκς ήταν εκείνος που έκανε τη διαφορά για την εθνική ομάδα της πατρίδας του, σκοράροντας τρίποντο at the buzzer για το 28-36 του ημιχρόνου ενώ ο Γκίκας ήταν ο μοναδικός παίκτης της Ελλάδας που πέτυχε τρίποντο (2/4) στο πρώτο μέρος.

Μάλιστα ο Στρέλνιεκς ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα κάνοντας το 31-41 ενώ ο Τίμα ευστόχησε σε τρίποντο για το +18, κάνοντας το 38-56 στο 25'! Το... ξέσπασμα των Λετονών με πέντε τρίποντα σε 6 λεπτά στην τρίτη περίοδο ήταν αρκετό για να χτίσουν διαφορά ασφαλείας κόντρα στην Εθνική. Ο Στρέλνιεκς έκανε το 45-70 στις αρχές της τέταρτης περιόδους για τους φιλοξενούμενους που δεν απειλήθηκαν ως το φινάλε κι έφτασαν στη νίκη με 60-80.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 28-36, 45-65, 60-80.

Ελλάδα (Ιτούδης): Χαραλαμπόπουλος 6 (2), Γόντικας 11, Μωραϊτης 6 (1), Νετζήπογλου, Ρογκαβόπουλος 8 (1), Γιαννόπουλος 2, Γκίκας 11 (3), Κακλαμανάκης, Λούντζης 2, Μουράτος 2, Τσαϊρέλης 4, Τσαλμπούρης 8