Basket League, Ολυμπιακός - Λαύριο 98-61: Προπόνηση πριν τη Βαλένθια - Δείτε βίντεο

Ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε με σοβαρότητα και σεβασμό το Λαύριο, το νίκησε (98-61) με ωραίο μπάσκετ και ξεκινά να σκέφτεται τη Βαλένθια (04/11) -  Από 21 πόντους σκόραραν οι Λούντζης και Μπλακ

5718936
Ο Ολυμπιακός έπαιξε ωραίο μπάσκετ, αντιμετώπισε με σοβαρότητα το Λαύριο και επικράτησε με 98-61. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής, είδε όλους τους παίκτες του να παίζουν καλά και πλέον όλοι στο ΣΕΦ μπαίνουν σε ρυθμό…. Βαλένθια.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με το Λαύριο να προηγείται με 1-5 (2’), αλλά η κατάσταση στο παρκέ άλλαξε αρκετά γρήγορα χάρη στη γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας στην επίθεση και τα σουτ των Γουόκαπ, Κάνααν και Παπανικολάου (12-9, 6’). Μέχρι να λήξει το δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός παρουσίασε αυξομειώσεις στην απόδοσή του. Από τη μία βρήκε καλάθια στον αιφνιδιασμό με τον Βεζένκοβ, από την άλλη έκανε λάθη τα οποία εκμεταλλεύτηκε ο Γερομιχαλός (18-16, 9’).

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cnzhd9jpz215)

Η δεύτερη περίοδος έφερε στο παρκέ άλλη πεντάδα για τους γηπεδούχους με εξαίρεση τον Παπανικολάου και η αλήθεια είναι πως οι ασίστ του Σλούκα στον Φαλ έδωσαν σημαντική ώθηση (34-19, 14’). Οι φιλοξενούμενοι με αρκετούς νεαρούς παίκτες στο παρκέ (Σπρίντζος, Καρακώστας) δυσκολευόντουσαν να βρουν το δρόμο προς το καλάθι των «ερυθρόλευκων». Ο Ολυμπιακός είχε βρει ρυθμό και ο Λούντζης με 5/5 τρίποντα έστειλε τη διαφορά στο +25 (53-28, 20’).

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cnzhmylxz35l)

Τα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου περιελάμβαναν αρκετά λάθη από τον Ολυμπιακό και αρκετά άστοχα σουτ από το Λαύριο (58-34, 24’). Η κατάσταση διορθώθηκε κάπως με τα καλάθια των Βεζένκοβ και Πάπας (68-39, 27’) όμως το 8-0 του Λαυρίου που ακολούθησε έριξε το επίπεδο της διαφοράς (68-47, 29’).

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cnzh2ls5migh)

Με τους Κολοβέρο, Λούντζη, Πάπας, Πίτερς και Μπλακ να συνυπάρχουν στο παρκέ και τους αρκετούς νεαρούς παίκτες των φιλοξενούμενων το παιχνίδι πήρε έναν γρήγορο ρυθμό κάτι που όπως είναι λογικό ευνόησε τον Ολυμπιακό. Μπλακ και Λούντζης δεν σταμάτησαν να σκοράρουν και η διαφορά ξεπέρασε τους 30 πόντους (86-53, 34’). Το παιχνίδι είχε διαδικαστικό χαρακτήρα μέχρι την κόρνα της λήξης στο άκουσμα της οποία το ταμπλό έγραφε 98-61.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cnzgf4wvyipl)

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της εναρκτήριας περιόδου το σκορ ήταν 20-18. Μετά από μόλις 3’ στο δεύτερο δεκάλεπτο είχε μετατραπεί σε 34-19. Στη συνέχεια δεν τέθηκε η παραμικρή αμφιβολία για τον νικητή.

MVP: Ο Μιχάλης Λούντζης έπαιξε 20’ και πρόσφερε 21 πόντους (1/2διπ., 6/8τριπ., 1/2β.), 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Ταρίκ Μπλακ πήρε χρόνο συμμετοχής σε όλο το πρώτο και το τελευταίο δεκάλεπτο και τελείωσε με 21 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Ο «ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ»: Ο Ντέιβις του Λαυρίου έμεινε στους 2 πόντους με 1/4 σουτ.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Ο μεγάλος χρόνος συμμετοχής που βρήκαν οι Κολοβέρος, Λούντζης, Πάπας, Σπρίντζιος, Καρακώστας, Δεϊμέτης και Αϊβαζίδης.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Οι νικητές είχαν 12/25 τρίποντα, 28 ασίστ και μόλις 11 λάθη. Το Λαύριο είχε 15 ασίστ για 17 λάθη.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Ο Ολυμπιακός επιβεβαίωσε την διαφορά δυναμικότητας με το Λαύριο. Ο Μπαρτζώκας είδε παίκτες που δεν παίζουν στην Euroleague να εκμεταλλεύονται τις ευκαιρίες που τους έδωσε και πλέον όλοι στρέφουν την προσοχή τους στο ματς με τη Βαλένθια.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-19, 53-29, 73-49, 98-61

Γιατί το Πανεπιστήμιο της Οξφόρδης έβγαλε «κόκκινη κάρτα» στον Κεμάλ Ατατούρκ

Πόλεμος στην Ουκρανία: «Υπάρχει πραγματικός Πούτιν;» - Κορυφαίος Ουκρανός αξιωματούχος υποστηρίζει ότι ο Ρώσος πρόεδρος έχει τρεις σωσίες

Οι... μαέστροι της τηλεθέασης - Εκπομπές, σειρές και παρουσιαστές που «τρελαίνουν» τα μηχανάκια