Euroleague: Τρία στα τρία για τη Φενέρ του Ιτούδη, χωρίς νίκη η Παρτιζάν του Ομπράντοβιτς

«Διπλό» της Μπαρτσελόνα στο Μόναχο, επέστρεψε από το -19 και κέρδισε η Μακάμπι τη Μονακό - Σπουδαία νίκη της Βαλένθια κόντρα στην Εφές

26338438
Η Παρτίζαν έδωσε τον πρώτο εντός έδρας αγώνα της στην EuroLeague έπειτα από το 2014-15, οι οπαδοί της κατέκλυσαν την Stark Arena και η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς προηγήθηκε με 71-62 στο 34' κόντρα στην Αρμάνι, αγγίζοντας την πρώτη φετινή νίκη της στην EuroLeague.

Παρ' όλα αυτά, η πρωταθλήτρια Ιταλίας είχε καλύτερες επιλογές στο φινάλε, εκμεταλλεύτηκε την αστοχία των γηπεδούχων και επικράτησε με 75-80, ανεβαίνοντας στο 2-1 και ρίχνοντας την Παρτίζαν στο 0-3.

Ο αγώνας
Η Παρτίζαν βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική άμυνά της κόντρα στην Αρμάνι και προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά όταν ο Γιαμ Μαντάρ σκόραρε για το 18-8 στο 7', κλείνοντας το δεκάλεπτο στο υπέρ της 27-17. Σε αυτό το διάστημα, η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς σούταρε 4/5 τρίποντα ενώ η πρωταθλήτρια Ιταλίας είχε μόλις 1/6 δίποντα.

Στη συνέχεια, η Αρμάνι Μιλάνο προσπάθησε να αντιδράσει μειώνοντας σε 33-30 με το τρίποντο του Φόιγκτμαν όμως η Παρτίζαν άντεξε στην πίεση και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 49-41, σουτάροντας με 70% στο τρίποντο (7/10) κι έχοντας ως σημεία αναφοράς στην επίθεση τους Μαντάρ, Άντσουσιτς, Λεσόρ και ΛεΝτέι. Από 'κει και πέρα, η Αρμάνι άρχισε την τρίτη περίοδο με σερί 9-0 και πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Κέβιν Πάνγκος (49-50, 24').

Οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ, με τους Ιταλούς να κλείνουν την τρίτη περίδο στο 61-62. Το... παραλήρημα του Ζακ ΛεΝτέι πίσω από τα 6μ.75 συνεχίστηκε στην τέταρτη περίοδο, κάνοντας το 66-62 και φτάνοντας τα 5/5 τρίποντα ενώ ο Ντάντε Έξουμ ευστόχησε σε νέο τρίποντο για το 71-62 στο 34', υποχρεώνοντας τον Μεσίνα να καλέσει timeout έπειτα από το σερί 10-0 της Παρτίζαν!

Οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν το προβάδισμα με τον Σιλντς (73-74) ενώ ο Ντέιβις κέρδισε φάουλ από τον Πάντερ κι έκανε το 73-76 με 2/2 βολές στα 48". Ο Άντσουσιτς έκανε λάθος πάσα στον ΛεΝτέι στα 37.9" και ο Κέβιν Πάνγκος νίκησε στην προσωπική μονομαχία του τον Παπαπέτρου, σκοράροντας με αριστερό layup για το 73-78. Εν τέλει, η Αρμάνι άντεξε στη μεγάλη πίεση κι έφτασε στη νίκη με σκορ 75-80.

Τα δεκάλεπτα: 27-17, 49-41, 61-62, 75-80.

Φενέρμπαχτσε - Βιλερμπάν 84-63: Ασταμάτητη και άηττητη η ομάδα των Ιτούδη-Καλάθη

Δεν έχει βρεθεί η ομάδα που θα νικήσει τη Φενέρμπαχτσε του Δημήτρη Ιτούδη και του Νικ Καλάθη. Ο σύλλογος από την Τουρκία... καθάρισε και τη Βιλερμπάν με 84-63, κάτι που του επέτρεψε να φτάσει στο 3-0 στη Euroleague, ρίχνοντας τους Γάλλους στο 1-2.

Για τους νικητές πρώτος σκόρερ ήταν ο Έντουαρντς με 19 πόντους, ενώ ο Νικ Καλάθης μέτρησε 11 πόντους με 8 ασίστ και 3 ριμπάουντ σε άλλη μια εξαιρετική εμφάνιση. Από την άλλη ο Φαλ είχε 17 πόντους με 9 ριμπάουντ, ωστόσο δεν έφτανε να αποτρέψει την δεύτερη ήττα της ομάδας του.

H Φενέρ μπήκε καλύτερα στο ματς και προηγήθηκε με 15-8 χάρη στο καλάθι του Γουίλμπεκιν στο 5', όμως ο Φάλ μείωσε στον πόντο (15-14), τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Η ομάδα του Ιτούδη ανέβασε στροφές στο τέλος του δεκαλέπτου και με τον Μπιρσέν έκανε το 25-17.

Ο Γκούντουριτς έκανε το 39-32 στο 27', όμως ο Φαλ συνέχισε να προβληματίζει τους γηπεδούχους, κάνοντας το 41-36 με 4 σερί πόντους στο 19'. Οι Τούρκοι σούταραν με 6/14 τρίποντα στο ημίχρονο, με τον Καλάθι να μοιράζει 6 ασίστ στα πρώτα 20 λεπτά.

Η ομάδα του Ιτούδη άνοιξε το... γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο και χάθηκε, με τον Μότλεϊ να γράφει το 60-44 στο 27'. Οι γηπεδούχοι δεν είχαν κανένα πρόβλημα στη συνέχεια να διατηρήσουν τη διαφορά και να την αυξήσουν με τον Έντουαρντς να κάνει το 78-55 στο 36'. Το ματς δεν είχε γυρισμό, με την Φενέρ να φτάνει δια περιπάτου στο 3-0.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 42-36, 65-46, 84-63

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Το επιμέρους 23-10 της Φενέρ στο τρίτο δεκάλεπτο απλοποίησε τα πράγματα, ενώ η Βιλερμπάν σούταρε με 3/16 τρίποντα.

Ο ΜVP: Ο Έντουαρντς που είχε 19 πόντους και ο Καλάθης με 11 πόντους και 8 ασίστ.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Καουντί δεν βοήθησε, αφού ήταν άποντος με 0/3 σουτ.

ΟI ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Γουίλμπεκιν με 15 πόντους και ο Μότλεϊ με 13 πόντους και 3 κλεψίματα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: ΤΟ 3/16 τρίποντα των ηττημένων δεν μπορεί να κρυφτεί.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Φενέρ δείχνει σε εξαιρετική κατάσταση με το 3/3 και έστειλε μήνυμα προς πάσα κατεύθυνση, ενώ οι Γάλλοι δεν στάθηκαν στο ύψος των περιστάσεων.

Μπάγερν Μονάχου - Μπαρτσελόνα 73-84: Τρίποντη «εκτέλεση» στη Βαυαρία

Η Μπαρτσελόνα (2-1) ήταν καταιγιστική από την περίμετρο και αυτό αρκούσε για να της δώσει τη δεύτερή της νίκη στην EuroLeague με το 84-73 στην έδρα της Μπάγερν Μονάχου (0-3). Οι Καταλανοί ολοκλήρωσαν με 13/26 τρίποντα, βλέποντας τους Αμπρίνες και Λαπροβίτολα να σκοράρουν από 4 τρίποντα και το παιχνίδι απλοποιήθηκε για την ομάδα του Σάρας. Βέσελι, Λαπροβίτολα και Αμπρίνες σκόραραν από 14 πόντους, με τον Σατοράνσκι να μοιράζει 7 ασίστ όντας... μαέστρος.

Πάλεψε για τους Βαυαρούς ο Ρούμπιτ σε μία μεγάλη επιθετική βραδιά, αλλά οι 19 πόντοι του (5/10 2π, 9/10 βολές), τα 7 ριμπάουντ και οι 3 ασίστ δεν ήταν αρκετά, καθώς ήταν αρκετά μόνος του. Μόνο ο Γουίνστον έφτασε τους 11 πόντους και άλλο ουδέν για την επίθεση της Μπάγερν.

Αμπρίνες και Λαπροβίτολα έκαναν τη βραδιά εύκολη
Όπως και στα playoffs της περσινής περιόδου, έτσι και φέτος η Μπάγερν ήταν πολύ σκληρό καρύδι και φρόντισε να το επιβεβαιώσει από νωρίς. Ο Λαπροβίτολα είχε... διάθεση από την περίμετρο, όμως το δίδυμο των Ρούμπιτ και Χάντερ έπιασε δουλειά στη ρακέτα. Ο πρώτος σκόραρε γρήγορους 7 πόντους για το 13-13, με το δεύτερο τρίποντο του Κάλινιτς να δίνει προβάδισμα στους Καταλανούς με 16-18 λίγο πριν το φινάλε της περιόδου.

Το μοτίβο άλλαξε με τα δύο σουτ του Αμπρίνες από την περίμετρο. Ο Ισπανός διαμόρφωσε το 22-29 στο 15ο λεπτό και λίγο αργότερα έφτασε τους 12 πόντους με 4/4, για το 26-33. Ωστόσο η ομάδα του Τρινκιέρι και πάλι στέλνοντας την μπάλα στο ποστ ανέκτησε την ηρεμία της και όταν ο Γουάιλερ-Μπαμπ βρήκε το χέρι του από την περίμετρο μείωσε ξανά στον πόντο (34-35).

Όμως με αυτά τα ποσοστά από το τρίποντο η Μπαρτσελόνα ήταν αδύνατο να μην πάρει διαφορά. Τα τέσσερα τρίποντα έφτασε και ο Λαπροβίτολα, η Μπάρτσα συνολικά μέτρησε 11/20 μετά από 26 λεπτά και το +3 του ημιχρόνου με ένα επιμέρους 2-11 μετατράπηκε σε 36-48. Με αυτήν την επίδοση και τον Βέσελι να γίνεται παράγοντας από το σκοράρισμά του, οι Καταλανοί ξέφυγε και με το σουτ του Τόμπι έφτασε στο 45-61.

Όσο και να προσπάθησε η Μπάγερν, με τον Ρούμπιτ να κάνει τη διαφορά στο σκοράρισμα, ήταν αδύνατο να ρίξει τη διαφορά σε επίπεδα που να διεκδικεί το παιχνίδι. Σανλί και Χίγκινς διατήρησαν το +12 (64-76) το οποίο αποτέλεσε «μαξιλαράκι» προς τη νίκη. Τίποτα δεν ήταν δυνατό να αλλάξει ως το φινάλε, με τον Βέσελι να σκοράρει με φόλοου, κόβοντας και την τελευταία ελπίδα των Γερμανών, με το 70-82 λίγο πριν το τελευταίο λεπτό. Το τελικό 73-84 διαμόρφωσε ο Ομπστ με ένα τρίποντο στο τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 34-37, 53-65, 73-84

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στο ποσοστό της Μπαρτσελόνα από το τρίποντο που κατέληξε σε 13/26, αλλά σε ένα σημείο του παιχνιδιού ήταν 11/20.

MVP: Ο Άλεξ Αμπρίνες με 4/6 τρίποντα και 14 πόντους (3 ριμπάουντ, 1 ασίστ) έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των Καταλανών.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Τόμας Σατοράνσκι είχε μόλις 7 πόντους, αλλά 4 ριμπάουντ και το σημαντικότερο 7 ασίστ.

Ο «ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ»: Ο Αντρέας Ομπστ πήρε 7 τρίποντα και σκόραρε μόλις ένα!

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 13/26 τρίποντα της Μπαρτσελόνα.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Χωρίς τον Μίροτιτς η Μπαρτσελόνα μπορεί να μην έχει τη σταθερά της στην επίθεση, αλλά ο Βέσελι είναι κομβική μεταγραφή και ο Σατοράνσκι ένας από τους καλύτερους γκαρντ της Ευρώπης. Με αυτούς ο Σάρας έχει πραγματικά σπουδαίο υλικό στα χέρια του.

Μακάμπι-Μονακό 78-70: Τρομερή ανατροπή με ήρωα τον Μπάλντγουιν

Όταν η Μονακό κάθισε αναπαυτικά στο μαξιλαράκι του +19, η Μακάμπι σχεδίαζε την… επανάστασή της και έως ότου καταλάβουν οι Μονεγάσκοι τι επρόκειτο να συμβεί, ο Γουέιντ Μπάλντγουιν «βομβάρδιζε» το καλάθι της. Κι έτσι ολοκληρώθηκε μια τρομερή ανατροπή από την ομάδα του Όντεντ Κάτας και παράλληλα επιβεβαιώθηκε ότι το ταλέντο δεν είναι αρκετό για μια ομάδα της ποιότητας που έχει η Μονακό.

Ο αγώνας
Ο Τζόρνταν Λόιντ χρειάστηκε τρία αγωνιστικά λεπτά για να προσφέρει στη Μονακό το πρώτο καλάθι εντός παιδιάς στο παιχνίδι αλλά τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με 17 πόντους και φυσικά εξελίχθηκε σε κεντρικό πρόσωπο. Γιατί ήταν ο κύριος λόγος που η ομάδα του προηγήθηκε με 12-18 (7’) και με 14-20 στο τέλος της περιόδου, σε συνδυασμό φυσικά με την τρομερή άμυνα των Μονεγάσκων και το… θολωμένο μυαλό της Μακάμπι στην επίθεση.

Μάλιστα, τα πράγματα εξελίχθηκαν ακόμη χειρότερα για τους Ισραηλινούς στο δεύτερο δεκάλεπτο καθώς οι περισσότερες εκτελέσεις έγιναν υπό καθεστώς έντονης πίεσης και μοιραία έριξαν ακόμη περισσότερο τα ποσοστά ευστοχία τους (3/15 τρίποντα). Η δε Μονακό σαν άλλη Λερναία Ύδρα κάθε άλλο παρά επηρεάστηκε όταν ο Λόιντ χρειάστηκε να πάρει ανάσες. Γιατί αρχικά εμφανίστηκε ο Έλι Οκόμπο (16-28, 12’), μετά μπήκε στην εξίσωση και ο Μάικ Τζέιμς και η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +19 (21-40, 17’). Το καλύτερο που θα μπορούσε να πετύχει η Μακάμπι ήταν να τη μειώσει έως το τέλος του ημιχρόνου (31-42) και προς αυτή την κατεύθυνση λειτούργησε ο Τζάρελ Μάρτιν.

Η Μακάμπι ανέβασε την πίεση της στην άμυνά της αλλά επιθετικά παρέμεινε ασυνεπής παρότι βρήκε το μακρινό σουτ δια χειρός Μπάλντγουιν. Πληγώθηκε επίσης από 2-3 μεγάλα σουτ που βρήκε η Μονακό σε λήξη επίθεσης από τους Ντιαλό, Λόιντ και Οκόμπο (46-59, 28’). Ωστόσο, για τους φιλοξενούμενους ήταν θέμα χρόνου να πληρώσουν την κακή λειτουργία τους σε επίθεση και άμυνα κι αυτό έγινε στα τελευταία λεπτά της 3ης περιόδου (52-59, 30’).

Το σερί της Μακάμπι διευρύνθηκε στο 15-0 και οι γηπεδούχοι ανέκτησαν το προβάδισμα (61-59, 32:30) έπειτα από σχεδόν τρεις περιόδους. Οι γηπεδούχοι είχαν 8/12 τρίποντα από το 20’ έως το 35’ και προηγήθηκαν με 67-63 (35’). Οι επιθέσεις των δύο ομάδων κύλησαν με άστοχες προσπάθειες από Λορέντζο Μπράουν και Μάικ Τζέιμς για να φτάσουμε στα τελευταία 100’’ (70-68). Ο Σόρκιν έβγαλε άμυνες για τη Μακάμπι και ο Μπάλντγουιν της έδωσε αέρα τεσσάρων πόντων (72-68), 43’’ πριν το φινάλε. Δύο χαμένες βολές του Ντιαλό ουσιαστικά έγραψαν τον επίλογο του αγώνα καθώς όταν η Μακάμπι πήγε στη γραμμή των βολών, δεν έκανε λάθη…

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 31-42, 52-59, 78-70

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Όταν η Μονακό στρογγυλοκάθισε στη μεγάλη διαφορά η Μακάμπι άρχισε να παίζει άμυνα και κυρίως να βάζει τα σουτ. 3/15 τρίποντα είχε στο πρώτο ημίχρονο και 8/12 από το 20’ έως το 35’. Στο τέλος είχε την ψυχολογία για να βγάλει μεγάλες άμυνες.

Ο MVP: Από το απόλυτο μηδέν του πρώτου ημιχρόνου ο Γουέιντ Μπάλντγουιν σημείωσε 21 πόντους στο δεύτερο με μόλις ένα άστοχο σουτ!

Ο «ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ»: Ο Ρόμαν Σόρκιν εξέθεσε τους ψηλούς της Μονακό, έκανε και ατομικό ρεκόρ στα ριμπάουντ κι έβγαλε όλες τις άμυνες στο τέλος.

Ο «ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ»: Μοτεγιούνας και Μοερμάν ήταν σα να μην υπήρχαν στο γήπεδο.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τι άλλο από την τρομερή επιστροφή της Μακάμπι από το -19. Το σκορ ήταν 23-42 λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Το επιμέρους σκορ από το 19’ έως το τέλος του αγώνα ήταν 55-28.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Προκάλεσε αίσθηση η επίδοση των 0/7 σουτ τριών πόντων του Μάικ Τζέιμς, περισσότερο όμως η χαώδης απόσταση των δύο ομάδων στις ελεύθερες βολές καθώς μέχρι το 39:130 η Μακάμπι εκτέλεσε μόλις δύο και η Μονακό 21!

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Μακάμπι άξιζε και με το παραπάνω τη νίκη γιατί δεν παράτησε το παιχνίδι όταν αυτό «στράβωσε» επικίνδυνα για την ίδια εν αντιθέσει με τη Μονακό η οποία σταμάτησε να παίζει όταν πάτησε σε μεγάλη διαφορά. Και στο τέλος τιμωρήθηκε από τους… θεούς του μπάσκετ.

Ζάλγκιρις - Βίρτους 68-65: Μοιραίος Τεόντοσιτς

Η Βίρτους (1-2) τα είχε όλα δικά της τρία λεπτά πριν το τέλος και τα έχασε. Η διαφορά πέντε πόντων δεν της αρκούσε και στο τελευταίο λεπτό ο Τεόντοσιτς τα έκανε όλα λάθος, με ένα χαμένο σουτ από το τρίποντο και μία απώλεια κατοχής, δίνοντας την ευκαιρία στον Μπραζντέικις να κλέψει το ματς για το τελικό 68-65, που έφερε το πρώτο ροζ φύλλο στη Ζάλγκιρις (1-2).

Άλλωστε στο πάρτι του Κάουνας, με τα δάκρυα για την απόσυρση της φανέλας του Γιανκούνας στο ημίχρονο, έπρεπε να μπει το ιδανικό φινάλε και έτσι έγινε. Ο Μπραζντέικις με 14 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ ήταν ο κορυφαίος, με τον Σμιτς να προσθέτει άλλους 13.

Πάλεψε ο «άχαστος» Γουίμς με 15 πόντους (4/4 2π, 2/2 3π) για τη Βίρτους, αλλά δίχως κανέναν άλλον διψήφιο δίπλα του, είδε στο φινάλε τις μπάλες να φεύγουν από τα χέρια του Μίλος, που όμως ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 7 πόντους και 6 ασίστ.

«Καυτός» Γουίμς για τη Βίρτους
Η ομάδα του Σκαριόλο ήταν αυτή που μπήκε με... φόρα, έχοντας τον Μίκι και τον Χάκετ να θέτουν τον τόνο. Ένα τρίποντο του Οτζελέγιε διαμόρφωσε πολύ νωρίς το 2-11 (στο 3ο λεπτό), με τη Ζάλγκιρις να μην μπορεί να ανταποκριθεί στο μέγεθος της Βίρτους. Ο Μίκι έκανε «πάρτι» φτάνοντας τους 7 πόντους στο 1ο δεκάλεπτο και η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 10 (9-19), όσο και αν προσπάθησε ο Λεκάβιτσιους να αλλάξει τον ρυθμό ερχόμενος από τον πάγκο.

Ο Γουίμς ήταν «καυτός» με 10 γρήγορους πόντους και η Βίρτους διαρκώς ξέφευγε στον ορίζοντα. Από τη στιγμή μάλιστα που βρισκόταν στο παρκέ ο Τεόντοσιτς, όλα δούλευαν «ρολόι», αφού με δύο δικά του σουτ οι Ιταλοί προηγήθηκαν με 22-33. Τέσσερις συνεχόμενοι πόντοι του Μπραζντέικις και ισάριθμοι του Ουλάνοβας ήταν αυτοί που άλλαξαν λίγο τον ρου της αναμέτρησης, με τους Λιθουανούς να αυξάνουν την πίεσή τους στην άμυνα, μειώνοντας σε 31-38.

Μέσα στο κλίμα συγκίνησης μετά την απόσυρση της φανέλας του Γιανκούνας, η Ζάλγκιρις κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια μετά από τέσσερα λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο. Πέντε πόντοι του Κάβανο που πήρε μπρος από την περίμετρο διαμόρφωσαν το 38-40, με τον Σμιτς λίγο αργότερα να δίνει και προβάδισμα για το 42-41. Το προβάδισμα άλλαζε διαρκώς χέρια, με μία τρίποντη... βόμβα του Τεόντοσιτς να γράφει το 50-52 και τη Βίρτους να κλείνει μπροστά με τη μικρότερη τιμή μετά το πέρας του 3ου δεκαλέπτου, στο 52-53.

Μοιραίος Τεόντοσιτς και ώρα για... πάρτι
Ούτε το τρίποντο του Κορντινιέ ήταν ικανό να ξεκολλήσει τη Βίρτους στο σκορ, με τη Ζάλγκιρις να αντέχει παρά τα 3/15 τρίποντα μετά από 34 λεπτά αγώνα. Νούμερο που έφτασε στο 3/20, τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε και έτσι οι ευκαιρίες της Ζάλγκιρις μετά τα επιθετικά ριμπάουντ που κερδίζει, πήγαιναν στον βρόντο. Το 58-63 της Βίρτους ήταν μία καλή βάση για να υπερασπιστεί, με τον Γουίμς να παραμένει σταθερή αξία στην επίθεση. Ο Μπραζντέικις μείωσε σε 62-65 και οι Λιθουανοί βρήκαν μία ακόμα ευκαιρία στο τελευταίο λεπτό.

Ο Μακσβίτις επανέφερε τον Έβανς των 6 λαθών ως εκείνο το σημείο και εκείνος έστειλε το ματς στον πόντο για το 64-65 στα 43'', με τον Τεόντοσιτς να κάνει airball στην αμέσως επόμενη κατοχή. Το παιχνίδι πήγε στο μία σου και μία μου, με τον Μπραζντέικις να σκοράρει για το 66-65 με τη βοήθεια του ταμπλό. Τα τελευταία 13'' δεν αρκούσαν στη Βίρτους, αφού ο Τεόντοσιτς έχασε την μπάλα στην προσπάθειά του να φτάσει ως το καλάθι. Ο Μίλος ήταν ο μοιραίος στο φινάλε και η Ζάλγκιρις όχι απλά αποδείχτηκε ψύχραιμη αλλά στέρησε από τους Ιταλούς και την ευκαιρία να ισοφαρίσει στο φινάλε, κλέβοντας άλλη μία μπάλα για το τελικό 68-65.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στην αδυναμία της Βίρτους να πάρει σωστές αποφάσεις και να διατηρήσει το προβάδισμά της στα τελευταία τρία λεπτά.

MVP: Ο Ίγκνας Μπραζντέικις με 14 πόντους (5/8 2π), 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Ρόλαντ Σμιτς είναι πηγή κινδύνων στην επίθεση της Ζάλγκιρις, τελειώνοντας με 13 πόντους, 5 ριμπάουντ.

Ο «ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ»: Ο Μίλος Τεόντοσιτς με ένα χαμένο τρίποντο και το τραγικό λάθος στο τελευταίο λεπτό.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 6 λάθη του Έβανς και τα 3/21 τρίποντα της Ζάλγκιρις.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Βίρτους μπορεί να επέστρεψε στην EuroLeague ωστόσο το ρόστερ της έχει ανισορροπίες και όταν δε βρίσκεται ο Χάκετ στο παρκέ, οι τρανταχτές αδυναμίες στην άμυνα την πληγώνουν, με τον αστερίσκο βέβαια της απουσίας του Σενγκέλια.

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 31-38, 52-53, 68-65

Εφές - Βαλένθια 91-92: Ξέρανε την πρωταθλήτρια στο σπίτι της

Το... κρύο αίμα του Κρις Τζόουνς για το εύστοχο ζευγάρι βολών και το προσπέρασμα στα τελευταία 5 δευτερόλεπτα του αγώνα, αλλά και το λάθος των Τούρκων αμέσως μετά έμελλε να γράψουν την ιστορία του αγώνα!

Ο αγώνας
Στους πρώτους πόντους της Βαλένθια, η Εφές απάντησε με την υψηλό της ρυθμό στην επίθεση που εκδηλώθηκε κυρίως από τους Μίτσιτς και Κλάιμπερν, με τον τελευταίο να σκοράρει πέντε συνεχόμενους πόντους για το 12-4 με την συμπλήρωση τεσσάρων λεπτών αγώνα. Η διαφορά έφτασε σε διψήφια τιμή (17-7) με γκολ φάουλ του Μίτσιτς στο 6' με τον Τζόουνς να μειώνει σε -3 (17-14) για το 7-0 των φιλοξενούμενων. Όσο οι γηπεδούχοι έπαιρναν... αέρα, ο Κλαβέρ έβρισκε στόχο από μακριά για να κρατήσει την ομάδα του στον πόντο (21-20).

Με τον ίδιο τρόπο, ο Ισπανός βετεράνος έδωσε και πάλι προβάδισμα (21-23) την ώρα που οι Τούρκοι έψαχναν... γιατρικό στο 2/12 τρίποντα (έναντι 6/11) χτυπώντας κυρίως κοντά στο καλάθι. Μίτσιτς-Πολονάρα έδωσαν ρυθμό απο την περιφέρεια (27-23) και οι σκληρές άμυνες επικράτησαν στο επόμενο διάστημα, μέχρι διπλή "βόμβα" της Βαλένθια και ο Ζίζιτς που μπήκε στην εξίσωση να φέρουν το ματς στα ίσια (31-31 στο 16'). Το απίστευτο κρεσέντο των Ισπανών συνεχίστηκε, αφού το 3/14 στα δίποντα συμπληρώθηκε από τα 6.75μ και το 60% (12/20) για τους 45 πόντους του ημιχρόνου, ενώ η Εφές είχε επίσης 45 με 10/15 δίποντα και 6/17 τρίποντα!

Η έναρξη μετά το τέταρτο της ανάπαυλας βρήκε τους Ντάνστον και Μπομπουά να βρίσκουν τον δρόμο προς το καλάθι, εκεί όπου πλησίαζε σταδιακά και η Βαλένθια (51-51). Οι εναλλαγές στο σκορ ήταν ξανά κομμάτι του παιχνιδιού όταν ο Ντούμπλιεβιτς (με τον 13ο πόντο του) έγραψε το 51-53 έπειτα από 5 λεπτά αγώνα στο τρίτο δεκάλεπτο για να δώσει τη σκυτάλη στον Μπράιαντ για μία νέα ισοπαλία (57-57). Τζόουνς και Αλεξάντερ ηγούνταν της Βαλένθια, ενώ ο Κλάιμπερν σκόραρε 6 πόντους στα τελευταία δύο λεπτά για να δώσει ισχνό προβάδισμα (68-66) στο 30ο λεπτό.

Τρία απανωτά λάθη των παικτών του Μουμπρού στο πρώτο λεπτό της καθοριστικής περιόδου και το 5-0 από τον Πλάις έφεραν την Αναντολού στο +7 (73-66) έπειτα από πολλή ώρα! Οι φιλοξενούμενοι δεν έδειξαν τη διάθεση να παραδοθούν και με τους τρεις πόντους του Κλαβέρ και ένα ζευγάρι βολών του Χάρπερ μείωσαν και πάλι στον πόντο (75-74) στο 33'. Στο επόμενο πεντάλεπτο το σκηνικό κινήθηκε στα ίδια δεδομένα.

Η Εφές έχτιζε, η Βαλένθια... της γκρέμιζε και απειλούσε (84-83 στο 38'). Ο Αροστέγκι διαπέρασε την άμυνα των Τούρκων για να δώσει κεφάλι με 84-85 με 2 λεπτά να απομένουν στο χρονόμετρο για τη λήξη της αναμέτρησης. Ο Βαν Ρόσομ ήταν άχαστος πίσω από το τόξο και έστειλε την ομάδα του στο +4 μεταφέροντας το άγχος στο κοινό και τους γηπεδούχους. Στα 23'' ο ίδιος έχασε την μπάλα από τα χέρια του με το μομέντουμ μέχρι εκείνη τη στιγμή να ανήκει στη Βαλένθια. Ο Μπομπουά ευστόχησε στο πρώτο του τρίποντο (0/4 μέχρι εκείνο το σημείο) για το 91-90, ο Τζόουνς ήταν ψύχραιμος από τη βολή (91-92) και ο Κλάιμπερν φάνηκε... ο μοιραίος με το λάθος του στα τελευταία δευτερόλεπτα. Μία επαναφορά ήταν αρκετή για τους Ισπανούς που έκαναν την έκπληξη και πήραν το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 45-45, 68-66, 91-92

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Στην αντίδραση της Βαλένθια την κράτησε ζωντανή, όταν η Εφές βρέθηκε στο +7 (73-66) στο ξεκίνημα της καθοριστικής περιόδου, αλλά και στις βολές του Κρις Τζόουνς στα 5'' για το 91-92 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Ο ΜVP: Ο Κρις Τζόουνς για την... χαριστική βολή και το εύστοχο ζευγάρι από τη γραμμή, ενώ ολοκλήρωσε το ματς με 15 πόντους, 2 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Μπομπουά δεν κατάφερε να δώσει όσα περίμενε ο Αταμάν στα 19 λεπτά που αγωνίστηκε.

ΟI ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Μπορεί να μοιραστεί σε 3 πρόσωπα. Ο Ντούμπλιεβιτς είχε 20 πόντους και 2 ριμπάουντ (3/6 τρ.), αλλά και οι Κλαβέρ και Βαν Ρόσομ σκόραραν από 12 με τρομερή ευστοχία στα τρίποντα.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Οι 45 πόντοι της Βαλένθια στο ημίχρονο προήλθαν από 12 τρίποντα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 12 λάθη και στους δύο, τα 16/33 τρίποντα της Βαλένθια, τα 22/29 δίποντα της Εφές και το 2/8 τρίποντα του Μίτσιτς.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Βαλένθια πήρε την πρώτη της νίκη και μπορεί να... καυχιέται για το κατόρθωμα απέναντι στην Εφές, η οποία πλέον μετρά τη δεύτερη ήττα της και καλείται να... μαζέψει τα σπασμένα για να θυμίσει ξανά τον καλό της εαυτό με την απουσία του Λάρκιν να την στοιχειώνει.