Eurobasket 2022, Βουλγαρία - Μαυροβούνιο 81-91: Πάλευε μόνος του ο Βεζένκοβ

Ο Σάσα Βεζένκοβ ήταν εντυπωσιακός (26 πόντοι και 8 ριμπάουντ) ξανά για τη Βουλγαρία, όμως δεν ήταν αρκετό για να έρθει η πρώτη νίκη στο Eurobasket κόντρα στο Μαυροβούνιο (81-91)

bez
Δεν κατάφερε να πάρει το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα η Βουλγαρία του Βεζένκοβ. Το Μαυροβούνιο πήρε καλύτερες αποφάσεις στο τέλος και επικράτησε με 91-81, φτάνοντας έτσι στο 2-1, ρίχνοντας την παρέα του παίκτη του Ολυμπιακού στο 0-3.

Πρώτος σκόρερ των νικητών που αγκαλιάζουν την πρόκριση, ήταν ο Μιχαίλοβιτς με 23 πόντους, ο Ντούμπλιεβιτς πρόσθεσε 17 με 9 ριμπάουντ, ενώ 17 μέτρησε και ο Ντρόμπνιακ. Από την πλευρά των ηττημένων ο Βεζένκοβ είχε 26 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5/8 τρίποντα, αλλά δεν ήταν αρκετό. Οι Βούλγαροι είχαν 14/40 τρίποντα.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cmnnyhy3ai41)

Mε δύο βολές του Πόποβιτς το Μαυροβούνιο προηγήθηκε με 9-13, όμως με το τρίποντο του κεφάτου Βεζένκοβ η Βουλγαρία έφερε το ματς στην ισορροπία για το 15-15 στο 7'. Καραμφίλοφ και Ντρόμπνιακ διαμόρφωσαν το σκορ της πρώτης περιόδου (21-21).

Ο παίκτης του Ολυμπιακού συνέχισε να φορτώνει με πόντους το αντιπαλο καλάθι και με τρίποντο έκανε το 29-30, επτά λεπτά πριν το ημίχρονο. Ο Βεζένκοβ είχε πάρει φωτιά στο πρώτο ημίχρονο, τελειώνοντας με 17 πόντους, ενώ πέτυχε και το τελευταίο καλάθι της Βουλγαρίας στα πρώτα 20 λεπτά (46-43). Η Βουλγαρία σούταρε με 8/20 τρίποντα, ενώ το Μαυροβούνιο τα... έσπασε με 1/12.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cmnnsa6tgpr5)

Το Μαυροβούνιο πάτησε γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο και με ένα εντυπωσιακό σερί 12-0, έφτασαν στο 46-57 χάρη στο δίποντο του Ντρόμπνιακ, ενώ ο Πέρι έκανε το 56-67, ένα λεπτό πριν το τέλος της περιόδου. Ο Πέρι έκανε το 80-85 στο 37', ενώ ο Ντρόμπνιακ με 2/2 βολές στα 24 δευτερόλεπτα, έκανε το 81-88 και καθάρισε το ματς, μετά από άγχους για τους Μαυροβούνιους.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 46-45, 58-67, 81-91

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cmnnn7kzq0vt)

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Οι Μαυροβούνιοι είχαν 28/46 δίποντα και 39 ριμπάουντ αντί 29 των Βούλγαρων, ενώ πήραν καλύτερες αποφάσεις στα κρίσιμα.

MVP: Ο Μιχαίλοβιτς ήταν ο κορυφαίος του ματς με 23 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ, κάνοντας μεγάλη εμφάνιση. Οι 26 του Βεζένκοβ δεν ήταν αρκετοί.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Ντούμπλιεβιτς με 17 πόντους και 9 ριμπάουντ, αλλά και ο Ντρόμπνιακ με 17 πόντους.

Ο «ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ»: Ο Μποστ ήταν άφαντος με 0/7 σουτ στο ματς και 1 πόντο από βολή.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 15 επιθετικά ριμπάουντ των νικητών, αλλά και το 0/7 σουτ του Μποστ.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Βουλγαρία πλέον χρειάζεται ένα θαύμα για να περάσει στην επόμενη φάση, ενώ οι Μαυροβούνιοι δύσκολα δεν θα βρίσκονται στη φάση των «16».

Άγρια δολοφονία άνδρα στα Πετράλωνα - Βρέθηκαν 14 σφαίρες

Ενεργειακή κρίση: Τα μέτρα που παίρνουν χώρες της ΕΕ για να αντιμετωπίσουν τις τιμές που αυξάνονται

Κύθνος: Το σούπερ γιοτ «007» αξίας δεκάδων εκατομμυρίων έχει σχεδόν βυθιστεί - Δείτε νέα βίντεο