Euroleague: Στο ρελαντί 1-0 η Μπαρτσελόνα, νίκησε με 77-67 την Μπάγερν - Δείτε βίντεο

Με κορυφαίο επιθετικά τον Ντέιβις και θετικό τον Νικ Καλάθη, η ομάδα του Γιασικεβίτσιους έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση της στο Final 4 του Βελιγραδίου

barca_bayern
Ένα ξέσπασμα στο δεύτερο δεκάλεπτο, το οποίο ακολούθησε συντήρηση δυνάμεων, ήταν αρκετό για την Μπαρτσελόνα, προκειμένου να υπερασπιστεί το πλεονέκτημα της έδρας της και να κάνει το 1-0 στη σειρά των πλέι οφ της Euroleague. Οι «μπλαουγκράνα» επικράτησαν με 77-67 της Μπάγερν Μονάχου στο Game 1 της σειράς και πλέον επικεντρώνονται στη δεύτερη μάχη επί καταλανικού εδάφους (21/4), προκειμένου να γράψουν το 2-0 στη σειρά πριν αυτή μεταφερθεί στο Μόναχο.

Οι Ισπανοί απέδωσαν τα μέγιστα σε άμυνα και επίθεση στη δεύτερη περίοδο και με επιμέρους σκορ 23-11 εξασφάλισαν στο 20΄ μία διαφορά ασφαλείας (43-33), η οποία συντηρήθηκε μέσα από τα εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας των Καταλανών μέχρι το φινάλε.

Κορυφαίος των νικητών ο Μπράντον Ντέιβις με 19 πόντους, ενώ ο Νικ Καλάθης τελείωσε τον αγώνα με 4 πόντους, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 ριμπάουντ σε 25 λεπτά συμμετοχής. Από τη Μπάγερν, ο Βλάντιμιρ Λούτσιτς με 20 πόντους ήταν απελπιστικά μόνος για την υπέρβαση.

Exum, Davies lead Barcelona!| Playoffs Game 1, Highlights | Turkish Airlines EuroLeague

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 43-33, 62-51, 77-67