Stoiximan Basket League, ΠΑΟΚ - Απόλλων Πάτρας 81-76: Επιστροφή στις νίκες

Ο ΠΑΟΚ ξεπέρασε δύσκολα το εμπόδιο του Απόλλωνα Πάτρας, επικρατώντας με σκορ 81-76 και επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα στη Basket League έπειτα από τέσσερις σερί ήττες

5570283
Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε στην PAOK Sports Arena για το ματς με τον Απόλλωνα κουβαλώντας τέσσερις συνεχόμενες ήττες από Περιστέρι, Παναθηναϊκό, Ολυμπιακό και Λάρισα ενώ στα πρώτα λεπτά του ματς με τους Πατρινούς, έχασε με τραυματισμό τον Γιώργο Καμπερίδη.

Τελικά η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη επικράτησε με 81-76 του αξιόμαχου Απόλλωνα και ανέβηκε στο 8-11 στην κατάταξη, ρίχνοντας τον Απόλλωνα στο 7-13.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cjbs2bnbfyo1)

Ο αγώνας
Ο τραυματισμός του Γιώργου Καμπερίδη στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τον Απόλλωνα Πάτρας σημάδεψε το ματς στην PAOK Sports Arena. Ο 23χρονος σουτέρ του ΠΑΟΚ σημείωσε 10 πόντους με 1/1 βολή, 3/3 τρίποντα αλλά χτύπησε στο αριστερό πόδι μόλις στο 5' μετά από τη διεκδίκηση ενός αμυντικού ριμπάουντ και αποχώρησε υποβασταζόμενος.

Έστω κι έτσι, ο «Δικέφαλος» έκλεισε την πρώτη περίοδο στο 23-22 σουτάροντας με καλά ποσοστά (5/9 δίπ., 4/6 τρίπ.) απέναντι στον Απόλλωνα που στηρίχθηκε στο μακρινό σουτ. Στη συνέχεια ο Ντέιβις έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους κάνοντας το 29-30 με 2/2 βολές όμως ο ΠΑΟΚ αντέδρασε άμεσα και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 45-38 με το τρίποντο του Βασίλη Τολιόπουλου, υποχρεώνοντας τους Πατρινούς σε οκτώ λάθη.

Ο Απόλλων Πάτρας πίεσε όμως ο ΠΑΟΚ διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα στο σκορ ενώ οι παίκτες του Νίκου Βετούλα έκαναν την ύστατη προσπάθεια στα τελευταία λεπτά, μειώνοντας σε 74-72 στο 36' με τον Μήτρου-Λονγκ και υποχρεώνοντας τον Άρη Λυκογιάννη να καλέσει εσπευσμένα timeout! O Τολιόπουλος πέτυχε μεγάλο τρίποντο για το 77-72 στα 3:41 για το φινάλε, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 79-74 στα 35" κι εν τέλει, επικράτησε με σκορ 81-76.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 45-38, 64-56, 81-76.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στην αντίδραση του ΠΑΟΚ όταν ο Απόλλων μείωσε σε 74-72 στο 36'. Ο «Δικέφαλος» είχε καλύτερες επιλογές στο φινάλε κι έφτασε στη νίκη.

OΙ MVPs: Ο Τολιόπουλος κουβάλησε επιθετικά τον ΠΑΟΚ σημειώνοντας 15 πόντους με 6/11 σουτ ενώ είχε ακόμα 2 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 19'. Επίσης, ο Φιλ Γκριν είχε 12 πόντους, 5 ασίστ και 1 ριμπάουντ σε 23'.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Σε κακή βραδιά ο Νίκος Δίπλαρος με 0/2 τρίποντα, 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 λάθος σε 10'.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Ντιμίτρι Ρίβερς βοήθησε τον ΠΑΟΚ με 11 πόντους και 5 ριμπάουντ σε 22'.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 12 επιθετικά ριμπάουντ του Απόλλωνα που όμως σούταρε με 53% στις βολές (8/15).

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Ο τραυματισμός του Καμπερίδη στο 5'.

ΤΙ ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΓΥΡΟ: Ο Απόλλων είχε επικρατήσει με 95-91.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Αρκετά ισορροπημένο ματς με νικητή τον ΠΑΟΚ που έδειξε χαρακτήρα στα τελευταία 5'.