Serie A: «Γκέλα» της Μίλαν που νιώθει την ανάσα των Νάπολι και Ίντερ - Ο Σιμεόνε «βύθισε» τη Τζένοα

Η Μίλαν αναδείχθηκε ισόπαλη χωρίς τέρματα με τη Μπολόνια κι έχασε την ευκαιρία να ξεφύγει από τη Νάπολι - Στο +1 από τους Ναπολιτάνους και η μάχη συνεχίζεται...

milan_bologna
H Μίλαν είχε την πίεση της Νάπολι και... λύγισε! Οι Ροσονέρι αναδείχθηκαν ισόπαλοι 0-0 εντός έδρας με τη Μπολόνια και βρέθηκαν μόλις στο +1 από τους Ναπολιτάνους, αλλά και στο +4 από την Ιντερ (με ματς λιγότερο οι Νερατζούρι). Συγκινητικό μήνυμα προς τον Μιχαΐλοβιτς.

Η Μίλαν μπήκε δυνατά στο ματς, με διάθεση να πιέσει ψηλά και να αναγκάσει τη Μπολόνια στο εύκολο λάθος. Ωστόσο, οι Ροσομπλού ήταν εξαιρετικά στημένοι, είχαν κλείσει τους χώρους και όταν έβρισκαν ευκαιρία προσπαθούσαν να φανούν απειλητικοί. Οι Ροσονέρι είχαν την πρώτη φάση στο 13' με τον Ερναντές, ενώ στο 16' ο Λεάο βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά αστόχησε. Οι γηπεδούχοι κυκλοφορούσαν καλύτερα, όμως δεν είχαν τις λύσεις... Η Μπολόνια απείλησε στο 26' με τον Μπάροου, αλλά ο Μενιάν έδιωξε σωτήρια. Η πίεση των Ροσονέρι έγινε εντονότερη στα τελευταία λεπτά και στις καθυστερήσεις ο Ζιρού είχε τη μεγαλύτερη φάση του α’ μέρους, αλλά την κεφαλιά του έβγαλε εντυπωσιακά ο Σκορούπσκι.

Στην επανάληψη, η Μίλαν πίεσε ψηλά, αλλά δεν είχε το καθαρό μυαλό για να απειλήσει. Στο 61ο λεπτό οι γηπεδούχοι είχαν μεγάλη ευκαιρία, ο Καλάμπρια βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά το διαγώνιο σουτ πέρασε μόλις άουτ. Ζλάταν και Ρέμπιτς προσπάθησαν να δώσουν ώθηση, αλλά η Μπολόνια κρατούσε το μηδέν. Κάποιες ατομικές ενέργειες των γηπεδούχων δε βρήκαν στόχο, όπως και η κεφαλιά του Ιμπραΐμοβιτς στο 90+2'. Οι Ροσονέρι είχαν μια τελευταία ευκαιρία στο 90+5', αλλά ο Ρέμπιτς νικήθηκε από τον Σκορούπσκι.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cj1r33l9blvd)

O Σιμεόνε «βύθισε» την Τζένοα

H Eλλάς Βερόνα μετά από τρεις αγωνιστικές χωρίς νίκη (δύο ισοπαλίες - μια ήττα) επέστρεψε στα τρίποντα, καθώς επικράτησε της Τζένοα, εντός έδρας, με σκορ 1-0. Οι δυο ομάδες δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες για γκολ, όμως εν τέλει μόνο οι γηπεδούχοι βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα, στο 5' με τον Τζιοβάνι Σιμεόνε, έπειτα από ασίστ του Ντάνιελ Μπέσα.

Η Βερόνα ανέβηκε στην ένατη θέση με 45 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι έμειναν στην πρότελευταια θέση της Serie A με 22 βαθμούς, όσους έχει και η 18η Βενέτσια και τρεις λιγότερους από τη 17η Κάλιαρι.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cj1pcre4ijbt)

Σε αναμετρήσεις της 31ης αγωνιστικής στη Serie A, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Σπέτσια-Βενέτσια 1-0

Λάτσιο-Σασουόλο 2-1

Σαλερνιτάνα-Τορίνο 0-1

Φιορεντίνα-Έμπολι 1-0

Αταλάντα-Νάπολι 1-3

Ουντινέζε-Κάλιαρι 5-1

Σαμπντόρια-Ρόμα 0-1

Γιουβέντους-Ίντερ 0-1