Stoiximan Basket League, Κολοσσός-Παναθηναϊκός 64-88: Όταν... συνήλθε από το ΣΕΦ, ήταν καταιγιστικός

Πραγματοποιώντας ένα εντυπωσιακό 32-0 στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός άφησε... πίσω του τα όσα συνέβησαν στο ΣΕΦ και επικράτησε στη Ρόδου του Κολοσσού με 88-64 για την Basket League

5544116
Οι καλές άμυνες συνδυασμό με την «δημιουργία» του Σαντ-Ρος στο ξεκίνημα του αγώνα έδωσαν τη δυνατότητα στον Παναθηναϊκό να ξεκίνησει καλύτερα το παιχνίδι και να βρεθεί από νωρίς στο +7 (3-10 στο 4', 5-12 στο 5' και 7-14 στο 6') ελέγχοντας το παιχνίδι και αυτό χάρη στην καλή του άμυνα. Ο Παπαγιάννης με τον Οκάρο Ουάιτ είχαν βγει μπροστά σε αυτό το διάστημα, αλλά η είσοδος του Βασίλη Ξανθόπουλου έδωσε άλλη πνοή στην ομάδα της Ρόδου.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ciopqmrnh14h)

Οι συνεχόμενες συνεργασίες με τον Χατζηδάκη, βοήθησαν τον Κολοσσό να πραγματοποιήσει επιμέρους 10-4 και να μειώσει σε 17-18 έως το τέλος του α' δεκαλέπτου. Ένα διάστημα όπου ο 22χρονος σέντερ των γηπεδούχων είχε διψήφιο αριθμό πόντων (10π., 4/5δίπ., 2/2β. και μάλιστα για πρώτη φορά τη φετινή σεζόν) ενώ οι «πράσινοι» μετρούσαν μόλις 6/16 σουτ εντός παιδιάς.

Στη δεύτερη περίοδο τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα για τον Παναθηναϊκό καθώς συνεχίστηκαν τα προβλήματα σε επίθεση και άμυνα. Ο Νέντοβιτς ήταν πολύ άστοχος στο πρώτο μισό του αγώνα έχοντας 0/5 τρίποντα (!) αλλά ένας... Παπαγιάννης (9π., 3ριμπ.) δεν αρκούσε. Αποτέλεσμα; Ο Κολοσσός να πραγματοποιήσει σερί 10-0 και να μετατρέψει το 22-24 του 12' σε 32-24 τρία λεπτά αργότερα, παίρνοντας διαφορά οκτώ πόντων! Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη έπαιζαν κακό μπάσκετ στην 2η περίοδο και παρά τη μειώσε σε 32-31 ύστερα από τα τρίποντα του Μέικον, οι Ροδίτες κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο στο +7 (40-33).

Στην δεύτερη περίοδο το επιμέρους σκορ ήταν 23-15 για τους γηπεδούχους, ενώ ο Παναθηναϊκός είχε στο ίδιο διάστημα 5/13 σουτ και 4 λάθη! Αντίστοιχα, ο Κολοσσός μέτρησε 9/17 σουτ, ενώ συνολικά στο ημίχρονο είχε 11/18 δίποντα, 4/10 τρίποντα και 6/10 βολές έναντι 7/17 δίποντα, 4/12 τρίποντα και 7/10 βολές των «πρασίνων».

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cioqiek0oow9)

Η εικόνα ωστόσο άλλαξε... άρδην μετά το πρώτο δίλεπτο του 3ου δεκαλέπτου! Ο Κολοσσός ναι μεν βρέθηκε στο +9 (44-35) αλλά στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός ήταν... άλλη ομάδα στο παρκέ! Όχι μόνο «κλείδωσε» την άμυνά του, ρισκάροντας ωστόσο τα ελεύθερα σουτ του Ξανθόπουλου, αλλά ήταν καταιγιστικός στην επίθεση! Συγκεκριμένα πραγματοποίησε ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 45-7 και βρέθηκε να προηγείται με 51-80! Μέσα σε αυτό το επιμέρους, οι «πράσινοι» είχαν και ένα εντυπωσιακό σερί 32-0, δείγμα και των όσων έγιναν στην Ρόδο σε αυτό το διάστημα.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ciornwdrtizd)

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 40-33, 51-67, 64-88

Πόλεμος στην Ουκρανία: Νέα επικίνδυνη τροπή με «χορό» πυραύλων – Ο Ζελένσκι προειδοποιεί τη Ρωσία με απώλειες

Πόλεμος στην Ουκρανία - ΗΠΑ: Βάζουν δύσκολα διλήμματα, όσο η Τουρκία «παίζει» με τη Ρωσία

Καιρός: «Παγώνει» η χώρα με χιόνια μέχρι και στο κέντρο της Αθήνας - Πού θα «χτυπήσει» η βαρυχειμωνιά