Serie A, Ρόμα - Αταλάντα 1-0: Στην πεντάδα με υπογραφή Έιμπραχαμ - Δείτε τo γκολ

Ο Τάμι Έιμπραχαμ είχε και πάλι τη λύση για τη Ρόμα, η οποία επικράτησε 1-0 της Αταλάντα στο «Olimpico» και την έπιασε στην 5η θέση της Serie A με υπεροχή στην ισοβαθμία - Εκατέρωθεν αποβολές στις καθυστερήσεις

roma
Πολύτιμο τρίποντο για τη Ρόμα στη μάχη για την ευρωπαϊκή έξοδο, με τους Τζιαλορόσι να επικρατούν της Αταλάντα 1-0 με σκόρερ τον Τάμι Έιμπραχαμ και να την πιάνουν στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας.

Το σύνολο του Μουρίνιο ήταν κυρίαρχο από το πρώτο λεπτό και τελικά κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 32΄. Έπειτα από βαθιά μπαλιά από την άμυνα, ο Τζανιόλο κατέβασε υπέροχα και αφού μοίρασε τη μπάλα στον Έιμπραχαμ, είδε τον Άγγλο να τη στέλνει στα δίχτυα.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cic6ftetk9ll)

Το γκολ φάνηκε να χαρίζει ηρεμία στους Ρωμαίους που κατάφεραν να διαχειριστούν σχετικά άνετα το υπέρ τους προβάδισμα, με την Αταλάντα να προσπαθεί μεν, αλλά να μην βρίσκει τρόπους για να απειλήσει σοβαρά την αντίπαλη εστία.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cic49rsbfre9)

Όσο μάλιστα τα λεπτά κυλούσαν, η ένταση... ανέβαινε, με τον Ντε Ρουν να αποβάλλεται στο 90+3΄ και να αφήνει τους φιλοξενούμενους με δέκα παίκτες, όμως δυο λεπτά αργότερα η δεύτερη κίτρινη που δέχθηκε ο Μικιταριάν επανέφερε την ισορροπία.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τελικό σφύριγμα, με τη Ρόμα να πανηγυρίζει ένα τρίποντο που την έστειλε στην πέμπτη θέση, παρέα με τους Μπεργκαμάσκι, που μειονεκτούν όμως στην ισοβαθμία με ένα ματς λιγότερο.