Premier League, Μπέρνλι-Τσέλσι 0-4: Ξέσπασμα με τεσσάρα μετά την «βόμβα» Αμπράμοβιτς - Δείτε τα γκολ

Η Τσέλσι δεν  επηρεάστηκε από τις εξελίξεις με τον Αμπράμοβιτς, διέλυσε με 4-0 τη Μπέρνλι εκτός έδρας κι έκανε σημαντικό βήμα για το Champions League - Μεγάλη νίκη για τη Νιουκάστλ - Βασικός ο Έρικσεν

chelsea
Ο Αμπράμοβιτς έριξε τη «βόμβα» της αποχώρησης, οι οπαδοί της Τσέλσι τον αποθέωσαν στο Turf Moor και οι Μπλε πήραν ανάσα... ψυχολογική διαλύοντας με 4-0 τη Μπέρνλι εκτός έδρας.

Η Τσέλσι μπήκε στο ματς με διάθεση να πιέσει για να έρθει το γρήγορο γκολ.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cic3he42emd5)

Καλή κυκλοφορία από τους Μπλε, πίεση, αλλά όχι και ουσία στα πρώτα λεπτά. Μετά το δεκάλεπτο η Μπέρνλι βγήκε μπροστά, προσπάθησε να εκμεταλλευθεί κενά της αντιπάλου και στο 12' είχε την πρώτη καλή της ευκαιρία, αλλά ο Τιάγκο Σίλβα είχε εξαιρετική τοποθέτηση στο σουτ του ΜακΝιλ. Ο ρυθμός του ματς ήταν καλός και η Τσέλσι στο 15' είχε καλή στιγμή, αλλά το σουτ του Τζέιμς έδιωξε σωτήρια ο Τέιλορ.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cic2dnm9lt41)

Η απάντηση της Μπέρνλι ήταν άμεση και στο 17' ο Μακ Νιλ βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά ο Τιάγκο Σίλβα έδιωξε πάνω στη γραμμή. Οι Μπλε συνέχισαν την πίεση, αλλά τη μεγάλη ευκαιρία του ματς την είχαν οι γηπεδούχοι. Από ένα κακό γέμισμα στο 30' και μια κάκιστη αντίδραση του Μεντί, ο ΜακΝιλ βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά σε κενή εστία... κατάφερε να στείλει τη μπάλα άουτ. Οι Λονδρέζοι είχαν τον έλεγχο μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, χωρίς όμως να καταφέρουν να βρουν δίχτυα.

Τούχελ για τα συνθήματα για Αμπράμοβιτς: «Έπρεπε να δείξουμε σεβασμό στην Ουκρανία»

Αντίθετος με την κίνηση των οπαδών της Τσέλσι να φωνάξουν το όνομα του Αμπράμοβιτς εν μέσω χειροκροτημάτων στο «Turf Moor» για την Ουκρανία εμφανίστηκε ο Τόμας Τούχελ, μετά τη λήξη του ματς με τη Μπέρνλι.

Οι οπαδοί της Τσέλσι δεν σεβάστηκαν το λεπτό που είχε αφιερωθεί πριν από τη σέντρα της αναμέτρησης με τη Μπέρνλι για τα θύματα του πολέμου στην Ουκρανία, καθώς την ώρα του καθολικού χειροκροτήματος, εκείνοι επέλεξαν να φωνάξουν ρυθμικά το όνομα του Ρώσου ιδιοκτήτη της ομάδας, Ρόμαν Αμπράμοβιτς.

Μια κίνηση ωστόσο που βρήκε αντίθετο τον τεχνικό των Μπλε, Τόμας Τούχελ, ο οποίος μετά το φινάλε της αναμέτρησης τόνισε πως οι εκδρομείς που βρέθηκαν στο «Turf Moor» όφειλαν να σεβαστούν τον ουκρανικό λαό και να αποφύγουν άλλου είδους μηνύματα.

«Δείχνουμε σεβασμό ως κλαμπ και χρειαζόμαστε τους οπαδούς μας να αφοσιωθούν σε αυτό το λεπτό χειροκροτήματος. Αυτή τη στιγμή το κάνουμε για την Ουκρανία και δεν υπάρχει άλλη επιλογή για αυτή την κατάσταση. Οι σκέψεις μας είναι σε όσους υποφέρουν. Είμαστε μαζί σαν ομάδα, δεν είναι η κατάλληλη ώρα για άλλου είδους μηνύματα» ανέφερε χαρακτηριστικά ο Γερμανός.

Άλλη ομάδα και… τέσσερα γκολ!

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ένα εντελώς διαφορετικό σκηνικό! Η Τσέλσι ήταν μεταμορφωμένη, έβαλε τη Μπέρνλι στην περιοχή της και δεν άφησε κανένα περιθώριο αμφισβήτησης. Το ματς ξεκλείδωσε στο 48' ο Τζέιμς, όταν με υπέροχη ατομινή ενέργεια πέτυχε το 1-0. Στο 53' ήρθε και το δεύτερο τέρμα. Επειτα από ωραία σέντρα του Πούλισικ, ο Χάβερτς με υπέροχη κεφαλιά πέτυχε το 2-0.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cic2xi9q0ru9)

Οι Μπλε έκαναν ό,τι ήθελαν στο ματς και στο 55' ήρθε και το τρίτο γκολ. Καντέ και Τζέιμς άλλαξαν υπέροχα και ο Χάβερτς μπήκε με τη μπάλα στα δίχτυα Ετσι, η Τσέλσι έγινε η πρώτη ομάδα που σκοράρει τρία γκολ στα πρώτα 10 λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου σε αγώνα της Premier League μετά τη Μάντσεστερ Σίτι (μετά τη Νιούκαστλ τον Οκτώβριο του 2015).

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cic12404wstt)

Η Μπέρνλι δεν μπορούσε να αντιδράσει, αντίθετα οι Μπλε έδειχναν διάθεση για τέταρτο γκολ και το πέτυχαν στο 69'. Από πάσα... δώρο του Ταρκόφσκι, ο Πούλισικ πέτυχε το ευκολότερο γκολ της καριέρας του διαμορφώνοντας το 4-0.

Τεσσάρα... ανάσα η Βίλα!
Δυο διαδοχικές νίκες της Άστον Βίλα έβαλαν... τέλος στο άγχος για την παραμονή, μιας και οι Βίλανς είναι πλέον άνετοι. Ετσι, μετά την εκτός έδρας νίκη επί της Μπράιτον, ήρθε και η τεσσάρα (4-0) εντός έδρας κόντρα στη Σαουθάμπτον. Οι γηπεδούχοι ήταν εντυπωσιακοί, μπήκαν δυνατά και άνοιξαν το σκορ με τον Γουότκινς στο 9'. Στο 44' από ασίστ του Κουτίνιο ο Ντάγκλας Λουίς πέτυχε το 2-0. Ο Βραζιλιάνος πήρε τη σκυτάλη και με ιδανικό τελείωμα πέτυχε το 3-0. Το 4-0 πέτυχε στο 54' ο Ινγκς.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cic2l8nu15ep)

Τρίτη σερί ήττα για τη Γουλβς!
Η Γουλβς μετά την εξαιρετική πορεία χάνει σημαντικό έδαφος στη μάχη της Ευρώπης, αφού υπέστη τρίτη διαδοχική ήττα. Οι Λύκοι ηττήθηκαν 2-0 εντός έδρας από την Κρίσταλ Πάλας, με τους Λονδρέζους να είναι πλέον άνετοι με τη μάχη της παραμονής. Στο 19΄ο Ματέτα πέτυχε το 1-0 για τους φιλοξενούμενους και στο 34' ο Ζαχά από την άσπρη βούλα διαμόρφωσε το 2-0.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cic356fapxr5)

Η Μπρέντφορντ επέστρεψε στις νίκες με βασικό Έρικσεν και «καυτό» Τόνεϊ
Ο Κρίστιαν Έρικσεν συνδύασε την παρθενική του εμφάνιση στη βασική ενδεκάδα της Μπρέντφορντ με νίκη, καθώς οι «Μέλισσες» επικράτησαν με 3-1 στην έδρα της ουραγού Νόριτς και επέστρεψαν στα «τρίποντα» μετά από ένα μήνα. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 32' όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Έρικσεν ο Αγιέρ βρήκε τον Τόνεϊ και αυτός νίκησε τον Κρουλ. Ο Άγγλος επιθετικός της Μπρέντφορντ «τελείωσε» το παιχνίδι με δυο εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι στο 52' και στο 58', γράφοντας ιστορία ως ο πρώτος ποδοσφαιριστής του κλαμπ που πετυχαίνει χατ τρικ στην Premier League. Το μόνο που άλλαξε μέχρι το τέλος ήταν το τελικό σκορ με τον Πούκι στο 90+2' να διαμορφώνει με σουτ μέσα από την περιοχή μετά από γύρισμα του Ρόου το τελικό 3-1.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cic19tb16mkp)

Η Νιούκαστλ διεύρυνε το σερί με πρωταγωνιστή τον Φρέιζερ
Η Νιούκαστλ μετά το «διπλό» της στην έδρα της Μπρέντφορντ πήρε «back to back» τρίποντο καθώς επικράτησε με 2-1 της Μπράιτον στο «St. James Park» διεύρυνε το αήττητο σερί της στο πρωτάθλημα στις επτά αγωνιστικές (τέσσερις νίκες - τρεις ήττες), έφτασε τους 28 βαθμούς και πλέον απέχει επτά βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη. Πρωταγωνιστής για τις «Καρακάξες» ήταν ο Φρέιζερ, ο οποίος στο 12' πήρε το «ριμπάουντ από το δοκάρι του Μέρφι και άνοιξε το σκορ, ενώ δύο λεπτά αργότερα, στο 14' με εκτέλεση φάουλ βρήκε τον Σαρ, ο οποίος με κεφαλιά έκανε το 2-0. Οι «γλάροι» βρήκαν γρήγορη απάντηση στο 55' και μείωσαν με την κεφαλιά του Ντανκ, όμως η ομάδα του Έντι Χάου διαχειρίστηκε το προβάδισμα της μέχρι τέλους.