Γουότφορντ - Νόριτς 0-3: Ο Σάρτζεντ... έριξε τα φώτα και την έβγαλε από τον «βούρκο» - Δείτε τα γκολ

Με τον Σάρτζεντ να την οδηγεί, η Νόριτς έκανε ό,τι ήθελε απέναντι στη Γουότφορντ, δεν έριξε ταχύτητα ούτε όταν έπεσε... μαύρο στο γήπεδο και τελικά πήρε μεγαλειώδη νίκη  που την έστειλε στο +2 από την επικίνδυνη ζώνη

norwich
«Η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία» ορίζει η γνωστή θυμοσοφία και με «όπλο» αυτή την αρχή, η Νόριτς πήρε μεγαλειώδη τρίποντο στο ντέρμπι της επικίνδυνης ζώνης απέναντι στη Γουότφορντ (0-3) και βρέθηκε για πρώτη φορά μακριά από τις θέσεις που οδηγούν στον υποβιβασμό. Ηγετική εμφάνιση από τον 21χρονο Σάρτζεντ που πέτυχε γκολ καριέρας και... έριξε κυριολεκτικά τα φώτα στο «Vicarage Road», με την ομάδα των Γιαννούλη - Τζόλη, που έμειναν αμφότεροι στον πάγκο, να πανηγυρίζει για πρώτη φορά φέτος δυο σερί νίκες.

Έπειτα από ένα στείρο πρώτο μέρος, εκείνος που έδωσε τη λύση για τους φιλοξενούμενους ήταν ένας λεπτοκαμωμένος Αμερικανός ονόματι Σάρτζεντ, ο οποίος με ένα υπέροχο εναέριο τακουνάκι στην κίνηση άνοιξε το σκορ και έβαλε σε θέση οδηγού το σύνολο του Σμιθ (51΄). Γκολ που... κυριολεκτικά έριξε τα φώτα, αφού λίγο αργότερα (61΄) οι προβολείς παρουσίασαν βλάβη, τα πάντα σκοτείνιασαν και το ματς οδηγήθηκε σε δεκάλεπτη διακοπή. Η αδράνεια πάντως όχι μόνο δεν στοίχισε στη Νόριτς, αλλά φάνηκε να της παρέχει και τις απαραίτητες δυνάμεις για να «τελειώσει» την υπόθεση νίκη.

Τρία λεπτά μετά την επιστροφή της δράσης (74΄), ο Σάρτζεντ συνέχισε από εκεί που έμεινε και βρήκε για δεύτερη φορά δίχτυα στην έδρα της Γουότφορντ, όντας πλέον ο νεότερος παίκτης (21 ετών και 143 ημερών) που σκοράρει «ντοπιέτα» για τα Καναρίνια από το 2005! Η αποβολή του Ντένις στο 78΄ για τις Σφήκες απλώς σφράγισε τα δεδομένα, με το αυτογκόλ του Κούτσκα στις καθυστερήσεις να γράφει τον επίλογο στην τέταρτη φετινή νίκη της Νόριτς στην Premier League.

ملخص و أهداف مباراة نوريتش و واتفورد (  3 - 0 ) فى الدورى الأنجليزى اليوم