Λέστερ-Τότεναμ 2-3: Απίστευτη ανατροπή των «πετεινών» στο 96 - Δείτε τα γκολ

Στο συγκλονιστικότερο ματς της σεζόν, η Τότεναμ πέτυχε τη μεγαλύτερη φετινή της νίκη, αφού με δυο γκολ στις καθυστερήσεις επικράτησε 3-2 της Λέστερ στο King Power και βρέθηκε στο -1 από την 4η Γουέστ Χαμ, αλλά με 3 ματς λιγότερα - Νίκη και για την Μάνσεστερ Γιουνάιτεντ

spurs
Την ανατροπή της... 20ετίας πέτυχε η Τότεναμ αφού ο τρόπος με τον οποίο νίκησε τη Λέστερ στο «Κινγκς Πάουερ» θυμίζει μόνο τον αξέχαστο τελικό του Champions League 1999 Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Μπάγερν.

Συγκεκριμένα οι «Σπερς» του Αντόνιο Κόντε βρίσκονταν πίσω στο σκορ 2-1 στις καθυστερήσεις, όμως επικράτησαν 3-2 με δύο τέρματα του Μπέργκβαϊν στο 6ο και το 7ο λεπτό του επιπλεόν χρόνου! Μάλιστα ο Ολλανδός είχε μπει ως αλλαγή στο 79΄ στη θέση του Ρεγκιλόν και έμελλε να γίνει το πρόσωπο του παιχνιδιού σ΄αυτή την απίστευτη ανατροπή που κρατάει την Τότεναμ αήττητη για 9 συνεχόμενα ματς στην Premiership.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ch9za46tyw21-se)

Με τη νίκη τους σε αυτό το εξ αναβολής ματς της 17ης αγωνιστικής, οι «πετεινοί»  ανεβαίνουν στην 5η θέση με 36 βαθμούς, έναν περισσότερο από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που επικράτησε 3-1 εκτός έδρας της Μπρέντφορντ, βελτιώνοντας πολύ την εικόνα της στο Β΄ ημίχρονο.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ch9zolxt8jwh-se)

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 17ης αγωνιστικής:

Νόριτς-Αστον Βίλα 0-2 (34΄ Ράμσεϊ, 87΄ Γουάτκινς)

Μάντσεστερ Σίτι-Λιντς 7-0 (8΄ Φόντεν, 13΄ Γκρίλις, 32΄, 62΄ Ντε Μπρόινε, 49΄ Μαχρέζ, 74΄ Στόουνς, 78΄ Ακέ)

Μπράιτον-Γουλβς 0-1 (45+1΄ Σαΐς)

Κρίσταλ Πάλας-Σαουθάμπτον 2-2 (2΄ Ζαχά, 65΄ Αγιού - 32΄ Γουόρντ-Πράους, 36΄ Μπρόγια)

Άρσεναλ –Γουέστ Χαμ 2-0 (48΄ Μαρτινέλι, 87΄ Σμιθ Ρόου)

Τσέλσι-Έβερτον 1-1 (70΄ Μάουντ - 74΄ Μπράνθγουεϊτ)

Λίβερπουλ-Νιούκαστλ 3-1 (21΄ Ζότα, 25΄ Σαλάχ, 87΄ Αλεξάντερ-Αρνολντ - 7΄ Σέλβι)

Μπέρνλι-Γουότφορντ Αναβλήθηκε

Λέστερ-Τότεναμ 2-3 (24΄ Ντάκα, 76΄ Μάντισον, 90+6΄,90+7΄ Μπέργκβαϊν - 38΄ Κέιν)

Μπρέντφορντ-Μάντσεστερ Γ. 1-3 (85΄ Τόνι - 55΄ Ελάνγκα, 62΄ Γκρίνγουντ, 77΄ Ράσφορντ)