Κύπελλο Γαλλίας: Η Λανς ισοφάρισε σε 2-2 στο 90+5' και απέκλεισε με 4-3 τη Λιλ στα πέναλτι

Στην φάση των «16» η Λανς θα αντιμετωπίσει τη Μονακό

lens
Η Λανς με σούπερ ανατροπή, ισοφάρισε τη Λιλ σε 2-2 στο 90+5' και πήρε την πρόκριση για τη φάση των «16» του Κυπέλλου Γαλλίας στα πέναλτι, καθώς επικράτησε 4-3. Εκεί, θα αντιμετωπίσει τη Μονακό στην επόμενη φάση.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 29ο λεπτό με τον Ονανά, ενώ ο ίδιος παίκτης σκόραρε στο 33ο λεπτό, έπειτα από ασίστ του Μπαμπά. Η Λανς μείωσε με τον Φοφανά στο 67', πίεσε ασφυκτικά στο τέλος και ο ίδιος σκόρερ στο 90+5' έστειλε το ματς στα πέναλτι.

Ο Φόντε έχασε για τη Λιλ το δεύτερο πέναλτι, ενώ για τη Λανς ο Κλος δεν μπόρεσε να νικήσει τον τερματοφύλακα των λιλουά στο τέταρτο πέναλτι των γηπεδούχων. Ωστόσο ο Ρενάτο Σάντσες δεν βρήκε δίχτυα αμέσως μετά και η Λανς πήρε την πρόκριση. Φόντε και Σάντσες ήταν οι μοιραίοι για τη Λιλ, η οποία και ηττήθηκε 4-3.