Γρανάδα - Αλαβές 2-1: Τρίποντο... ανάσα - Δείτε τα γκολ

Η Γρανάδα ισοφαρίστηκε στο 81΄από την Αλαβές, αλλά βρήκε το νικητήριο γκολ πέντε λεπτά αργότερα και πήρε τη νίκη που την απομάκρυνε ακόμα περισσότερο από την επικίνδυνη ζώνη

γραναδα
Νίκη ανάσα που την έστειλε στο +3 από την επικίνδυνη ζώνη πήρε η Γρανάδα απέναντι στην Αλαβές και σκαρφάλωσε στη 15η θέση του βαθμολογικού πίνακα της La Liga.

Οι γηπεδούχοι πήραν από νωρίς το προβάδισμα χάρη σε γκολ του Πουέρτας στο 14΄ και κατάφεραν να διατηρήσουν τα ηνία της αναμέτρησης μέχρι το τελευταίο δεκάλεπτο.

Στο 81' η πίεση των φιλοξενούμενων καρποφόρησε όταν ο Έιμπραμ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και ισοφάρισε άθελά του σε 1-1, όμως η απάντηση της Γρανάδα ήταν άμεση. Πέντε λεπτά αργότερα ο Αρίας εμφανίστηκε σαν από μηχανής Θεός και λύτρωσε το σύνολο του Ρόμπερτ Μορένο που πανηγύρισε τη νίκη 2-1 στο φινάλε και πήρε γερή δόση ψυχολογίας ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

Resumen de Granada CF vs Deportivo Alavés (2-1)