Δείτε όλα τα γκολ από τα Προκριματικά του Μουντιάλ 2022

Η Εθνική επικράτησε 2-0 της Γεωργίας και έμεινε ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης στο Παγκόσμιο Κύπελλο  - Ταυτόχρονα οι Σουηδοί επιβλήθηκαν 3-0 του Κοσόβου εντός έδρας - Η Αλβανία πήρε διπλό για... Μουντιάλ, αφού νίκησε 1-0 την Ουγγαρία - Πεντάρα η Αγγλία στην Ανδόρα - Σπουδαίο διπλό η Ουκρανία στη Φινλανδία - Λύτρωση στο 90+4' για τη Σκωτία κόντρα στο Ισραήλ

mpakasetas34
Η Ελλάδα επικράτησε 2-0 της Γεωργίας για την 7η αγωνιστική των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου και την Τρίτη (12/10, 21.45) οδηγείται στον «τελικό» εναντίον της Σουηδίας, στη «μάχη» για τη διεκδίκηση της δεύτερης θέσης που οδηγεί σε μπαράζ. Την ίδια ώρα, οι Σουηδοί επιβλήθηκαν 3-0 του Κοσόβου εντός έδρας και βρέθηκαν στο -1 από την Ισπανία, ενώ απέχουν τρεις βαθμούς από την 3η, Ελλάδα.

Η Σκωτία λυτρώθηκε στο 90+4' απέναντι στο Ισραήλ και πήρε προβάδισμα για τη 2η θέση του 6ου προκριματικού ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022.  Στον 6ο όμιλο, η Ουκρανία πήρε σπουδαίο διπλό στη Φινλανδία.

Η Αγγλία διέλυσε την Ανδόρα με 5-0 και βρίσκεται ακόμα πιο κοντά στην τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022, ενώ σπουδαία νίκη σημείωσε η Αλβανία μέσα στην Ουγγαρία.

1ος Ομιλος

Επιτέλους νίκη για την Ιρλανδία, αφού χρειάστηκε να φτάσει στην 6η στροφή του 1ου ομίλου για να κερδίσει! Οι Ιρλανδοί επικράτησαν 3-0 του Αζερμπαϊτζάν εκτός έδρας κι έφτασαν τους πέντε βαθμούς, χωρίς πάντως να έχουν... ελπίδες πρόκρισης. Κορυφαίος ο Ρόμπινσον με δυο γκολ, στο 7ο λεπτό και στο 39ο! Στις καθυστερήσεις ο Ογκμπεν διαμόρφωσε το 3-0. Χωρίς νίκη παραμένει το Αζερμπαϊτζάν που βρίσκεται στον πάτο του ομίλου.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cev32a7x33d5-sf)

Νίκη που την έφερε στην κορυφή του ομίλου πέτυχε η Σερβία, η οποία επικράτησε 1-0 του Λουξεμβούργου εκτός έδρας. Ετσι, οι Σέρβοι βρίσκονται στο +1 από τους Πορτογάλους, αλλά με ματς περισσότερο, ενώ εξασφάλισαν μια θέση στα μπαράζ. Η Σερβία είχε τον έλεγχο, ωστόσο δυσκολεύτηκε απέναντι στην εξαιρετική άμυνα των γηπεδούχων. Ωστόσο, το γκολ του Βλάχοβιτς στο 68' λύτρωσε τη Σερβία, που είδε να της ακυρώνεται γκολ στο τέλος της αναμέτρησης.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cev6j4abd26x-sf)

2ος Ομιλος

Η ομάδα του Τζον Φαν’τ Σχιπ δεν ήταν καλή, αλλά βρήκε το γκολ που ξεκλείδωσε την Γεωργία με πέναλτι του Μπακασέτα στο 90’ και ο Πέλκας στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων έβαλε το κερασάκι στην… τούρτα για το τελικό 2-0, κρατώντας την Εθνική μας ομάδα ζωντανή για την κατάληψη μίας εκ των δύο πρώτων θέσεων.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cev39x3t90x5-sf)

Ενα ακόμα βήμα για την κατάκτηση της 2ης θέσης έκανε η Σουηδία, η οποία επικράτησε εύκολα εντός έδρας του Κοσόβου με 3-0. Ετσι, οι Σκανδιναβοί βρέθηκαν στο +3 από την Ελλάδα και στον... τελικό της Τρίτης θέλουν νίκη για να σφραγίσουν την παρουσία στα μπαράζ!

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cev32a8h89uh-sf)

3ος όμιλος

Η Λιθουανία πραγματοποίησε την έκπληξη, επικρατώντας 3-1 εντός έδρας της επί της Βουλγαρίας.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ceuyx00pq7sh-sf)

Με κορυφαίο τον Τσούμπερ, η Ελβετία επικράτησε 2-0 της Β. Ιρλανδίας κι έκανε μεγάλο βήμα για τη 2η θέση, ενώ είναι στο -3 από την Ιταλία και με ματς λιγότερο.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cev6p728ed09-sf)

4ος όμιλος

Επιτέλους νίκη για την Ουκρανία! Μετά από πέντε σερί ισοπαλίες το συγκρότημα του Πετράκοφ κατάφερε επιτέλους να πάρει το πρώτο του τρίποντο στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου, επικρατώντας εκτός έδρας της Φινλανδίας με 2-1.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cev2xrof81i1-sf)

Η Βοσνία έκανε το καθήκον της στο Καζακστάν και με τη νίκη 2-0 για την 7η αγωνιστική του 4ου προκριματικού ομίλου στην ευρωπαϊκή ζώνη του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022 διατηρήθηκε στη 2η θέση, πίσω μόνο από τη Γαλλία. Πρωταγωνιστής της συνάντησης ήταν ο Σμαΐλ Πρέβλιακ, ο οποίος πήρε τη σκυτάλη του σκοραρίσματος από τον Έντιν Τζέκο.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-ceuyvfa51fld-sf)

6ος όμιλος

Το... τρένο της Σκωτίας συνεχίζει ακάθεκτο με τον Σκοτ ΜακΤόμινεϊ να πετυχαίνει buzzer - beater νίκης στο 90+4΄και να χαρίζει το τρίποντο στην ομάδα του απέναντι στο μαχητικό Ισραήλ (3-2).

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cev32a884hox-sf)

Εντυπωσιακή η Δανία, διέλυσε με 4-0 τη Μολδαβία εκτός έδρας και ουσιαστικά εξασφάλισε την πρόκριση στο Μουντιάλ του Κατάρ, μιας και είναι στο +7 από τη 2η θέση με τρεις στροφές να απομένουν.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cev6m4q804pt-sf)

Επιτέλους νίκη για την Αυστρία, επικράτησε 2-0 εκτός έδρας των Ν. Φερόε, διατηρώντας έτσι ελπίδες για τη 2η θέση Αλλωστε, με το δεύτερό της τρίποντο στον όμιλο βρέθηκε στο -4. Στο 26ο λεπτό ο Λάιμερ πέτυχε το 1-0, ενώ στο 48' ο Σάμπιτζερ διαμόρφωσε το 2-0.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cev6nopel3ux-sf)

9ος όμιλος

Δεν σταματάει πουθενά. Η Αλβανία έχει βαλθεί να.. τρελάνει κόσμο στα προκριματικά για το Μουντιάλ του Κατάρ και η αποψινή της νίκη μέσα στην Ουγγαρία (0-1) την έστειλε ένα βήμα πιο κοντά στο όνειρο.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cev6hjsa7i1d-sf)

Από εκεί όμως σκοπεύει να την... εκθρονίσει η Πολωνία η οποία διέσυρε με 5-0 το αδύναμο Σαν Μαρίνο και έστρεψε το βλέμμα της στον «τελικό» της δεύτερης θέσης την επόμενη εβδομάδα απέναντι στους Αλβανούς.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cev6ts1sbv1t-sf)

Με το ίδιο σκορ συνέτριψε και η Αγγλία την Ανδόρα (0-5) για να συνεχίσει να οδηγεί απρόσκοπτα την κούρσα του ομίλου.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cev6ts1k4dpd-sf)

Ανδόρρα - Αγγλία 0-5
Πολωνία - Σαν Μαρίνο 5-0
Ουγγαρία - Αλβανία 0-1