Ολυμπιακοί Αγώνες: Στον τελικό του βόλεϊ ανδρών η Ρωσία με ανατροπή επί της Βραζιλίας

Η Ρωσία πήρε το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό του βόλεϊ ανδρών στους Ολυμπιακούς Αγώνες, επικρατώντας με ανατροπή 3-1 σετ της Βραζιλίας

russiaaa
Την πρόκριση στον τελικό του βόλεϊ ανδρών των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο, πανηγύρισε η Ρωσία το πρωί της Πέμπτης (05/8), επικρατώντας 3-1 σετ της κατόχου του χρυσού μεταλλίου του Ρίο, Βραζιλίας.

Οι Λατινοαμερικάνοι ξεκίνησαν δυναμικά το ματς κατακτώντας με σχετική άνεση 25-18 στο πρώτο σετ. Η Ρωσία έβγαλε αντίδραση και ισοφάρισε σε 1-1, παίρνοντας το δεύτερο σετ με 25-21.
Στο τρίτο σετ έγινε χαμός! Οι Βραζιλιάνοι βρέθηκαν... αγκαλιά με το 2-1, όταν και προηγήθηκαν 20-13, δείχνοντας πως θα κατακτήσουν με άνεση το σετ. Όμως, οι Ρώσοι με αντεπίθεση διαρκείας και με σύμμαχο την εξαιρετική τους άμυνα γύρισαν την κατάσταση με ένα επικό τρόπο, παίρνοντας το σετ με 26-24!

Εξέλιξη που είχε σαν αποτέλεσμα η Βραζιλία να χάσει την αυτοσυγκέντρωσή της, με αποτέλεσμα η Ρωσία να πάρει και το τέταρτο σετ (25-23), παίρνοντας το εισιτήριο για τον τελικό Ολυμπιάδας έπειτα από εννέα χρόνια. Εκεί θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Αργεντινή-Γαλλία (15:00).

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cdbdnyoyfrf5-sf)

Μάχη με τις φλόγες στην Μέλπεια της Μεσσηνίας - Ενισχύονται οι πυροσβεστικές δυνάμεις

Φωτιά στην Αρχαία Ολυμπία: Μία ανάσα από τον αρχαιολογικό χώρο έπειτα από νέα αναζωπύρωση

«Καμπανάκι» Λέκκα για τις πυρκαγιές: Στους 600 βαθμούς η θερμοκρασία στην Βαρυμπόμπη - «Πυριτιδαποθήκη» όλη η Ελλάδα