Έκανε το θαύμα η Λιλ: Στέφθηκε πρωταθλήτρια Γαλλίας και άφησε δεύτερη την Παρί! - Στο Champions League η Μονακό

Η Λιλ του Ορέστη Καρνέζη νίκησε (1-2) στην Ανζέ, ολοκλήρωσε το θαύμα της και κατέκτησε το τέταρτο πρωτάθλημα Γαλλίας στην ιστορία της, αφήνοντας δεύτερη την Παρί των σταρ με το δυσθεώρητο μπάτζετ - Στα προκριματικά του Champions League η Μονακό, στο Europa Λιόν και Μαρσέιγ, στο Conference η Ρεν, στα μπαράζ για την παραμονή η Ναντ

lillechampionss
Όταν άρχισε η σεζόν, ούτε και ο πιο αισιόδοξος οπαδός της Λιλ δεν θα μπορούσε να πιστέψει στο θαύμα. Κι όμως αυτό συντελέστηκε, Ολοκληρώθηκε το βράδυ της Κυριακής (23/5). Η ομάδα του Ορέστη Καρνέζη είναι η νέα πρωταθλήτρια Γαλλίας. Άφησε στη δεύτερη θέση την Παρί Σεν-Ζερμέν των σταρ (Νεϊμάρ, Μπαπέ, Ντι Μαρία κ.α) και του δυσθεώρητου μπάτζετ.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cbkyc2x4zp9t-sf)

Ο Κριστόφ Γκαλτιέ (καλύτερος προπονητής της σεζόν στη Ligue 1) είδε τους παίκτες του να φεύγουν με τη νίκη (1-2) από την Ανζέ και τους «ντογκ» να κατακτούν τον τέταρτο τίτλο της ιστορίας τους (1945–46, 1953–54, 2010–11 οι προηγούμενες κατακτήσεις πρωταθλημάτων)! Ο Τζόναθαν Ντέιβιντ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο «Ρεϊμόν-Κοπά», ενώ ο «ήρωας» της εξωπραγματικής πορείας 36χρονος Τούρκος φορ, Μπουράκ Γιλμάζ, με εκτέλεση πέναλτι στο 45+1' έκανε το 0-2. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στις καθυστερήσεις και να διαμορφώσουν το τελικό σκορ. Έγινε η δεύτερη ομάδα μετά τη Μονακό (2016-17) που σπάει την κυριαρχία της Παρί από το 2013.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cbkyhaecj7bt-sf)

Όσο για την ομάδα της γαλλικής πρωτεύουσας; Νίκησε εκτός έδρας (0-2) την Μπρεστ. Άνοιξε το σκορ με το αυτογκόλ του Φεβρ στο 37ο λεπτό κι ενώ νωρίτερα (19') ο Νεϊμάρ πιάστηκε κορόιδο από τον γκολκίπερ των γηπεδούχων και αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι με ελεύθερη τη γωνία. Ο Κιλιάν Μπαπέ στο 71ο λεπτό έκανε το 0-2. Λιλ και Παρί στους ομίλους του Champions League, ενώ το εισιτήριο που οδηγεί στα προκριματικά άλλαξε χέρια πολλές φορές.

Η Μονακό έμεινε στο 0-0 στο Μπολάρ με τη Λανς, αλλά πήρε την τρίτη θέση. Κι αυτό γιατί η Λιόν γνώρισε εντός έδρας ήττα-σοκ (2-3) από τη Νις. Οι «γκον» με τη Μαρσέιγ στο Europa League, ενώ στο Europa Conference League η Ρεν που νίκησε 2-0 τη Νιμ, η οποία - όπως και η Ντιζόν - είχε ήδη υποβιβαστεί στη Ligue 2.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cbkyr5oj15d5-sf)