Μπάσκετ Γυναικών, Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 76-73: Ανατροπή από το -18 και ο τίτλος θα κριθεί στο ΣΕΦ!

O Παναθηναϊκός ισοφάρισε τη σειρά των τελικών (2-2), επιστρέφοντας από το -18 του πρώτου ημιχρόνου! Ο τίτλος θα κριθεί στον τρίτο και τελευταίο τελικό στο ΣΕΦ, τη Δευτέρα (24/5, 15:00)

pao_osfp_gynaikes
Ο τίτλος θα κριθεί, οριστικά και αμετάκλητα στο ΣΕΦ. Ο Παναθηναϊκός οδήγησε τη σειρά των τελικών ξανά στο Φάληρο, επικρατώντας με 76-73 και ενώ στο ημίχρονο ήταν πίσω στο σκορ με 51-35!

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-cbjxhvzb10sx-sf)

Απίθανο ματς έκανε η Κόλμπι Μόργκαν με 26 πόντους, ακολούθησε η Τσάστιτι Ριντ με 19 πόντους και 10 ριμπ0άουντ, ωστόσο κομβική ήταν η εμφάνιση της Όλγας Χατζηνικολάου (4 κλεψίματα) με την άμυνα της πάνω στην Σταμολάμπρου.

Και σε αυτό το ματς, ο Ολυμπιακός κατέθεσε ένσταση για τη συμμετοχή της Χατζηνικολάου.

Το ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο, έδωσε τη θέση του στο «ερυθρόλευκο» δεύτερο. Οι παίκτες του Γιάννη Παντελάκη εγκλώβισαν στην άμυνα τους τον Παναθηναϊκό, με φωτεινή εξαίρεση στην Τσάστιτι Ριντ (15π., 7 ριμπ. Στο πρώτο).

Και με μπόλικο τρέξιμο και γρήγορες εκτελέσεις, έφεραν τη διαφορά των 2 πόντων (20-22) στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου, στους 8 (20-28) και από εκεί στους 10 (22-32).

Ο Ολυμπιακός έχοντας ως αιχμές τις Σταμάτη (11π.) και Νικολοπούλου (11π.) έφερε τη διαφορά στους 18 πόντους στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου!

Ο Παναθηναϊκός ξεξκίνησε την τρίτη περίοδο με ένα σερι 7-0 και άμυνα ζώνης, αναπτερώνοντας για λίγο τις ελπίδες του. Μείωσε τη διαφορά μέχρι τους 10 πόντους (56-46).

Όμως, οι φιλοξενούμενες βρήκανε λύσεις κοντά στο καλάθι με τις Κόστοβιτς και Φοντέιν, ανεβάζοντας ξανά το προβάδισμά τους στο +14 (60-46).

Μόνο που όλοι υπολόγιζαν χωρίς τον Κόλμπι Μόργκαν. Στο τέλος της 3ης περιόδου και με 26:58 στο παρκέ είχε 24 πόντους (οι 19 στο τρίτο δεκάλεπτο) και ο Παναθηναϊκός βρέθηκε από το -18 στο -4!

Οι «πράσινες» πέρασαν μπροστά στο σκορ μ 69-67. Και εκεί ξεκίνησαν απανωτές ανατροπές στο σκορ. Ο Ολυμπιακός πήρε το προβάδισμα (71-69) για να απαντήσει ο Παναθηναϊκός, με το τρίποντο της Δίελα και το λέι απ της Λύμουρα (74-71). Η Κόστοβιτς μείωσε στον πόντο, αλλά η Ριντ έκρινε το ματς για το τελικό 76-73, αφού η Ντέιβις αστόχησε στο τελευταίο τρίποντο.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 33-51, 59-63, 76-73.

Κέιν: Εκνεύρισε τον πρόεδρο της Τότεναμ με τις δηλώσεις του

Δρακωτός: «Έχουμε σχεδιάσει την οικονομική πρόταση για τον Παναθηναϊκό»

Αρνάου Φρανσέσκ: Πέθανε ο πρώην γκολκίπερ της Μπαρτσελόνα!