Qatar Total Open: «Άνεμος» στους «8» η Σάκκαρη με 2-0 την Κις

Η Μαρία Σάκκαρη απέκλεισε με 6-2, 6-2 την Μάντισον Κις προκρίθηκε στους "8" στο Qatar Total Open και περιμένει τον αγώνα της Σαμπαλένκα με την Μουγκουρούθα για να μάθει την αντίπαλο της

sakkari22
Στα προημιτελικά του Qatar Total Open της Ντόχα προκρίθηκε η Μαρία Σάκκαρη.

Η Ελληνίδα τενίστρια απέκλεισε με 6-2, 6-2 την Αμερικανίδα Μάντισον Κις στον 2ο γύρο και θα παίξει την Πέμπτη στον προημιτελικό με την νικήτρια του αγώνα της Σαμπαλένκα με την Μουγκουρούθα.

Η Μαρία Σάκκαρη χρειάστηκε 68' για να φτάσει στη νίκη και είχε 4/9 μπρέικ πόιντ ενώ η Μάντισον Κις είχε 0/1.

Αυτή είναι η 2η νίκη της Ελληνίδας επί της Αμερικανίδας (πρώην Νο7) στους τελευταίους 13 μήνες.

Δυο μπρέικ και πρώτο βήμα
Στο 1ο σετ η Μαρία Σάκκαρη με μπρέικ θα προηγηθεί με 2-1 και με 2ο συνεχόμενο love game θα φτάσει στο 3-1! Με νέο love service game θα πάρει προβάδισμα με 4-2.

Στο 7ο γκέιμ η Κις θα υποπέσει σε διπλό σφάλμα και θα δώσει ευκαιρία για μπρέικ πόιντ στη Σάκκαρη.

Η Αμερικανίδα θα το σβήσει και θα σβήσει και άλλα 2 μπρέικ πόιντ. Όμως η Μαρία Σάκκαρη με την 4η ευκαιρία της θα κλείσει το γκέιμ με μπρέικ για το 5-2. Με το σερβίς της θα φτάσει στο 6-2 και θα κλείσει το σετ σε 35'.

Η Σάκκαρη θα χάσει μόλις 3 πόντους στο σερβίς της στο 1ο σετ.

Χαλαρά στους "8"
Στο 2ο σετ η Μαρία Σάκκαρη θα σβήσει μπρέικ πόιντ στο 2ο γκέιμ και θα ισοφαρίσει σε 1-1. Η Ελληνίδα θα κάνει μπρέικ για το 3-2 και με το σερβίς της θα προηγηθεί με 4-2.