Copa del Rey, Μπέτις-Μπιλμπάο 1-1(1-4 πεν.): Στα ημιτελικά με... ήρωα τον Σιμόν-Δείτε τα γκολ

«Λιοντάρι» κάτω απο τα δοκάρια του ο Σιμόν με δυο αποκρούσεις στις εκτελέσεις των Κανάλες και Χουάνμι στη διαδικασία των πέναλτι, έστειλε την Αθλέτικ στους «4» θα βρει τις Σεβίλλη, Λεβάντε και Μπαρτσελόνα

biblao
Η Αθλέτικ Μπιλμπάο θα αντιμετωπίσει φέτος την Ρεάλ Σοσιεδάδ στον... περυσινό τελικό του Κυπέλλου Ισπανίας που αναβλήθηκε λόγω της πανδημίας του κορωνοϊού, αλλά δείχνει αποφασισμένη να παίξει στον τελικό ΚΑΙ της φετινής διοργάνωσης!

Σε μια συναρπαστική αναμέτρηση κόντρα στην Μπέτις, η ομάδα του Μαρθελίνο Γαρθία Τοράλ γλίτωσε τον αποκλεισμό στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων και, στα πέναλτι, πέταξε έξω την ομάδα του Μανουέλ Πελεγκρίνι και συμπλήρωσε την τετράδα των ημιτελικών, με Σεβίλλη, Λεβάντε και Μπαρτσελόνα (στις 14:00 το μεσημέρι η κλήρωση).

Ευκαιρίες εκατέρωθεν στο 90λεπτο, με την Μπέτις να προηγείται στο 84', με απευθείας σουτ του Χουάνμι, στο οποίο ο Ουνάι Σιμόν ακούμπησε την μπάλα, χωρίς όμως να καταφέρει να αποσοβήσει το γκολ.

Όλα έδειχναν πρόκριση των Σεβιγιάνων στα ημιτελικά, αλλά στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ραούλ Γκαρθία με τρομερή κεφαλιά νίκησε τον Γιόελ Ρόμπλες, κράτησε ζωντανή την Αθλέτικ και έστειλε το ματς στην παράταση, όπου οι δύο ομάδες προσπάθησαν ανεπιτυχώς να πετύχουν το γκολ – πρόκριση.

Στα πέναλτι, ο Ουνάι Σιμόν απέκρουσε τις εκτελέσεις του (κατά τα άλλα εξπέρ) Σέρχιο Κανάλες και του σκόρερ Χουάνμια, Ραούλ Γκαρθία, Ινιάκι Γουίλιαμς, Μορθίγιο και Γιούρι ευστόχησαν στα δικά τους και, κάπως έτσι, τα Λιοντάρια δίνουν και πάλι το παρών στα ημιτελικά.

Γρανάδα – Μπαρτσελόνα 3-5 (παράταση)

(32' Κένεντι, 47' Σολδάδο, 103' πέν. Φέδε Βίκο – 88', 100' Γκριεζμάν, 90'+2', 113' Τζόρντι Άλμπα, 108' Ντε Γιονγκ)

Πέμπτη 4/2

Μπέτις – Αθλέτικ Μπιλμπάο 1-4 πέναλτι (1-1 κ. δ., παρ.)

(84' Χουάνμι – 90'+4' Ραούλ Γκαρθία)

Πηγη: gazzetta.gr

Ατρόμητος: Τέλος ο Κάναντι

Premier League, Τότεναμ-Τσέλσι 0-1: Μπλε κυριαρχία και ιστορική αποτυχία Μουρίνιο - Δείτε το γκολ

Βίντεο: Τραυματισμός σοκ στο Μπελενένσες-Πόρτο