Χάποελ Ιερουσαλήμ - Μπούργος 65-92: Διέλυσε το φαβορί και πέρασε στον ημιτελικό του BCL

Ποιος είδε την Μπούργος και δεν την φοβήθηκε στην πρεμιέρα του Final 8 καθώς έκανε... φύλλο και φτερό την Χάποελ Ιερουσαλήμ του Νίκου Παππά με 92-65 και πέρασε στον έναν ημιτελικό της διοργάνωσης

hapoel_bcl
Η ομάδα του Πενιαρόγια έστειλε ηχηρό μήνυμα με το «καλημέρα» του Final-8 του Basketball Champions League, αφού συνέτριψε 92-65 τη Χάποελ Ιερουσαλήμ στον πρώτο ημιτελικό κι έκλεισε θέση για τους «4» της διοργάνωσης.

Η διαφορά αποτυπώνει από μόνη της τα όσα συνέβησαν στο παρκέ του αγώνα, αφού η Μπούργος κατάφερε να επιβάλλει από το ξεκίνημα του ματς τον ρυθμό της και να γίνει το μεγάλο αφεντικό του προημιτελικού!

Συγκεκριμένα είχε ξεκινήσει να ανοίγει την διαφορά από το πρώτο δεκάλεπτο (15-23) και παρά τις προσπάθειες του Παππά για να μειωθεί η ψαλίδα της διαφοράς, το σκηνικό το ματς δεν άλλαξε. Ίσα-ίσα που συνέβη το αντίθετο καθώς η Μπούργος έκλεισε το ημίχρονο στο +17 (32-49) και βάσει της εικόνα του ματς, τίποτε δεν μπορούσε να αλλάξει.

Κάτι που επιβεβαιώθηκε με τον πλέον εμφατικό τρόπο στο δεύτερο μισό του ματς! Ο δείκτης του σκορ όχι μόνο ξεπέρασε τους 20 πόντους, αλλά έφτασε το +24 (46-70 στο 28') ενώ εκτοξεύθηκε και στο +31 (55-86) στα μέσα τις τελευταίας περιόδου.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 32-49, 48-77, 65-92.

Ολυμπιακός-Ομόνοια: Πρώτα την απέκλεισε, τώρα θέλει και τον τερματοφύλακά της - Αρέσει ο Φαμπιάνο

Ξεκινά στο ΟΑΚΑ το Final 8 του Basketball Champions League - Το σημερινό πρόγραμμα

Για 20η φορά στους ομίλους του Champions League ο Ολυμπιακός - Οι επόμενοι αντίπαλοι