Champions League, Μπαρτσελόνα-Μπάγερν 2-8: Οι Βαυαροί διέσυραν τους Καταλανούς - Δείτε όλα τα γκολ

Η Μπάγερν με μία τρομερή εμφάνιση έκανε... πάρτι απέναντι στην Μπαρτσελόνα, την διέλυσε με 8-2 σε ένα απίθανο παιχνίδι  και προκρίθηκε στους «4» του Champions League

bayern30
Έναν αδιανόητο διασυρμό που θα τον θυμάται για χρόνια υπέστη η Μπαρτσελόνα από την Μπαγερν στον αγώνα για την πρόκριση στους «4« του Champions League.

Οι Βαυαροί πέτυχαν μια ιστορική νίκη με 8-2(!!!) απέναντι σε μια ομάδα που μόνοι οι φανέλες της θύμιζαν Μπαρτσελόνα.

Ενδεικτική του τρόπου με τον οποίο η Μπάγερν ισοπέδωσε τη Μπαρτσελόνα είναι η αντίδραση που έβγαλαν οι παίχτες του Φλικ όταν ισοφαρίστηκαν με 1-1 στο 7ο λεπτό καθώς χρειάστηκαν μόλις 9 λεπτά για να πετύχουν άλλα τρία γκολ και να φτάσουν έτσι στο 4-1 του πρώτου ημιχρόνο.

Ηταν ασύλληπτη. Το πρεσάρισμά της αδιανόητο. Για αυτή τη Μπάγερν που δεν θυμάται από πότε έχει να… μην νικήσει (28 ματς αήττητη, 27 νίκες), το να είναι το φαβορί, δεν ήταν αρκετό. Οφειλε στον εαυτό της και στο ίδιο το ποδόσφαιρο να επιβεβαιώσει ότι είναι αυτή τη στιγμή ταυτόχρονα η πιο fun to watch και η πιο σοβαρή ομάδα. Και η συγκεκριμένη Μπαρτσελόνα, σκιά του εαυτού της, δεν θα μπορούσε να της προβάλει την παραμικρή αντίσταση. Και δεν το έκανε. Στο 31’ οι Βαυαροί είχαν ήδη βάλει πέντε γκολ, τα τέσσερα στη σωστή εστία και ο προημιτελικός είχε τελειώσει πριν καν αρχίσει. Μόνο που μέχρι το φινάλε το κακό θα γιγαντωνόταν για τους ηττημένους, που με το εις βάρος τους 2-8 θα έγραφαν την πιο μαύρη βραδιά της ιστορίας τους.

Η Μπάρτσα που δεν μπορούσε να ακολουθήσει καν τον ρυθμό, είχε δεχτεί μέχρι το 35’, 16 σουτ (τα 6 στην εστία), τέσσερα γκολ και άλλες τόσες καθαρές φάσεις. Κάπως έτσι έφτασε στο ημίχρονο να έχει φάει για πρώτη φορά στην ευρωπαϊκή ιστορία της τέσσερα τέρματα στην ανάπαυλα. Δυστυχώς για την ιστορία της, θα είχε κι άλλα…

Ο Λουίς Σουάρες έδωσε μία νότα αισιοδοξίας (57’) με ένα όμορφο γκολ, αδειάζοντας τον Μπόατενγκ. Ωστόσο, αυτό που θα ακολουθούσε δεν θα μπορούσε να το φανταστεί κανείς. Η Μπάγερν έβαλε πέμπτο με τον Κίμιχ (63’) και δεν άφησε ποτέ το πόδι από το γκάζι. Πόσο μάλλον που το ματς είχε μπει στο τελευταίο 10λεπτο, δεν έδειξε κανέναν οίκτο. Ο Λεβαντόφσκι με κεφαλιά (82’) σκόραρε για 14η φορά στο φετινό Champions League και κυνηγάει το απόλυτο ρεκόρ του Κριστιάνο Ρονάλντο (17).

Το κερασάκι ήρθε σαν… εκδίκηση από τον Κουτίνιο με διπλό χτύπημα (85’, 89’), για να κάνει κομμάτια μία ήδη διαλυμένη ομάδα, που γνώρισε την πιο βαριά ήττα της ιστορία της. Έναν διασυρμό που θα αποτελέσει τέλος και αρχή εποχής. Οσο για την Μπάγερν, περιμένει τον νικητή από το Μάντσεστερ Σίτι-Λυών, αλλά δεν πρέπει να υπάρχει υποψήφιος αντίπαλος που να μην έχει τρομάξει…

Μπαρτσελόνα (Κίκε Σετιέν): Τερ Στέγκεν, Πικέ, Λενγκλέ, Ζόρντι Αλμπα, Σεμέντο, Μπουσκέτς (70’ Φατί), Σέρζι Ρομπέρτο (46’ Γκριεζμάν), Ντε Γιονγκ, Μέσι, Λουίς Σουάρες

Μπάγερν (Χάνζι Φλικ): Νόιερ, Μπόατενγκ, Αλάμπα, Κίμιχ, Ντέιβις (84’ Ενρναντές), Γκορέτσκα (84’ Τολισό), Τιάγκο, Πέρισιτς (67’ Κομάν), Γκνάμπρι, Μίλερ, Λεβαντόφσκι.