ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΤΩΡΑ
La Liga, Αθλέτικ Μπιλμπάο - Μπέτις 1-0: Την λύγισε και βλέπει... Ευρώπη

Στο κόλπο για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο μπήκε η Αθλέτικ Μπιλμπάο, η οποία επικράτησε 1-0 της Μπέτις

bilbao
Ζωντανή στο κυνήγι της ευρωπαϊκής εξόδου είναι η Αθλέτικ Μπιλμπάο!

Athletic Club vs Real Betis 1-0 - Highlights & Goals Resumen & Goles 2020 HD

Οι Βάσκοι λύγισαν την Μπέτις (1-0) στο «Σαν Μαμές» και έπιασαν στην 9η θέση τη Γρανάδα.

Η ομάδα του Γκαριτάνο ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι, αφού ευτύχησε να προηγηθεί στο 7’ με τον Ινίγο Μαρτίνεθ να νικά από κοντά -με τακουνάκι και κάπως τυχερό τρόπο- τον Ρόμπλες.

Από ‘κει και πέρα, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν μέτρα στο γήπεδο και επιχείρησαν να ανταποδώσουν: στο 17’ διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι σε ανατροπή του Έμερσον, ενώ στο 24’ απείλησαν με τον Φεκίρ.

Στο 38’, οι γηπεδούχοι είχαν τη δική τους καλή στιγμή με τον Κάπα, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Κόρντομπα σούταρε από μακριά, ωστόσο ο Ρόμπλες απομάκρυνε.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου (47’), ο Ινιάκι άγγιξε το 2-0, αλλά πάλι ο τερματοφύλακας της Μπέτις δήλωσε παρών.

Στο 58’, οι «βερδιμπλάνκος» έφτασαν κοντά στο 1-1, όμως ο Μπόρχα Ιγκλέσιας δεν κατάφερε να συνδεθεί με την αντίπαλη εστία.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Ραούλ Γκαρθία σημάδεψε το δοκάρι, ενώ στο τελευταίο τέταρτο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την πίεσή τους.

Ως αποτέλεσμα αυτού, το πέναλτι που κέρδισαν στο 84’, με τον Κανάλες να στέλνει την μπάλα στα… πουλιά από την «άσπρη βούλα».

Στο 90’, η Μπέτις είχε μία ακόμα ευκαιρία να ισοφαρίσει, αλλά ο Σιμόν έδιωξε εντυπωσιακά στην απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φεκίρ.

Στις καθυστερήσεις, η Αθλέτικ είχε ένα ακόμα δοκάρι, με το τακουνάκι του Βιγιαλίμπρε. Κάπως έτσι φτάσαμε στο τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή, που χάρισε την πολύτιμη νίκη στην ομάδα του Μπιλμπάο (1-0), η οποία διεύρυνε το αήττητο σερί της (3-2-0) και μπήκε στο κόλπο για την ευρωπαϊκή έξοδο.

Αντιθέτως, οι «βερδιμπλάνκος» έμειναν δίχως τρίποντο για 3η σερί αγωνιστική (0-1-2) και δεν λέει να ξεμπλέξει, με τον τεχνικό Ρούμπι να βρίσκεται στην πόρτα της εξόδου.