Συναυλία στο Καλλιμάρμαρο: Πάνω από 15 καλλιτέχνες τραγούδησαν για τους πυρόπληκτους της Β. Εύβοιας - Δείτε φωτογραφίες
Τα έσοδα από τη συναυλία θα διατεθούν με τη μορφή υποτροφιών στα παιδιά πυρόπληκτων οικογενειών της Εύβοιας για τη στήριξη της φοίτησης τους και την ανακούφιση των οικογενειών του
Τουλάχιστον επτά χιλιάδες θεατές παρακολούθησαν τη συναυλία «Μένουμε Όρθιοι» στο Καλλιμάρμαρο, τα έσοδα της οποίας θα διατεθούν για τη στήριξη πυρόπληκτων οικογενειών της Βόρειας Εύβοιας.
«Νομίζω δεν μας παίρνει άλλο. Πρέπει να σταθεί ο ένας στον άλλο, να σταματήσουμε τις διχαστικές λογικές και να εφαρμόζουμε την αγάπη» δήλωσε ο Γιάννης Ζουγανέλης λίγο πριν ανέβει στη σκηνή.
Κλείσιμο
Η βραδιά ξεκίνησε με Μίκη Θεοδωράκη και το τραγούδι «Στο περιγιάλι το κρυφό». Όλοι οι καλλιτέχνες βρέθηκαν μαζί επί σκηνής δηλώνοντας έμπρακτα την συμπαράστασή τους στους πυρόπληκτους.
«Τέτοιου είδους συναυλίες και ειδικά η σημερινή είναι τρανή απόδειξη πως η αλληλεγγύη πρέπει να παίξει ένα ρόλο στη ζωή μας. Και σε πολύ δύσκολες και σε έκτακτες συνθήκες, όπως είναι αυτές. Να στηρίζουμε συνανθρώπους μας να μένουν όρθιοι», τόνισε ο Γιάννης Κότσιρας. «Η μουσική πρέπει να ενώνει τους ανθρώπους και αυτό κάνουμε εδώ, ήρθαμε αφιλοκερδώς όλοι. Είναι το λιγότερο που μπορούμε να κάνουμε για να βοηθήσουμε όσο γίνεται περισσότερο», ανέφερε ο Μπάμπης Στόκας.
Η διοργάνωση στην οποία μετέχουν οι δήμοι Ιστιαίας-Αιδηψού και Μαντουδίου-Λίμνης -Αγίας 'Αννας τελεί υπό την αιγίδα της Ελληνικής Εθνικής Επιτροπής για την UNESCO ενώ η Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή προσέφερε το Παναθηναϊκό Στάδιο. «Σήμερα είναι μια μεγάλη γιορτή στο Καλλιμάρμαρο με σπουδαίους συμβολισμούς αλλά και με ουσία. Θέλουμε να διατηρήσουμε επίκαιρο το μήνυμα της αλληλεγγύης. και να βρούμε χρήματα για να στηρίξουμε τους πρωτοετείς φοιτητές» τόνισε ο δήμαρχος Ιστιαίας- Αιδηψού, Γιάννης Κοντζιάς. «Οι καλλιτέχνες ανταποκρίθηκαν άμεσα στο κάλεσμα. Η ιδέα έπεσε στο τραπέζι όταν οι καπνοί ακόμα έβγαιναν από τα δάση μας» συμπλήρωσε.
Η συναυλία μεταδόθηκε και μέσω διαδικτύου, προκειμένου να την παρακολουθήσουν όσοι δεν κατάφεραν να παραβρεθούν στο Καλλιμάρμαρο. Όπως επισήμαναν οι διοργανωτές, τα έσοδα από τη συναυλία θα διατεθούν με τη μορφή υποτροφιών στα παιδιά πυρόπληκτων οικογενειών της Εύβοιας για τη στήριξη της φοίτησης τους και την ανακούφιση των οικογενειών τους.
Κατά τη διάρκεια αυτών των χρόνων επιβεβαιώνει την ηγετική της θέση στο κλάδο με θετικούς δείκτες ανάπτυξης και πλέον προχωρά στην υλοποίηση ενός ισχυρού πλάνου επενδύσεων
Μέσω του NBG Business Seeds, η Τράπεζα είναι δίπλα στις επιχειρήσεις, σε κάθε βήμα, προσφέροντας όχι μόνο χρηματοδότηση, αλλά και την απαραίτητη υποστήριξη, εργαλεία και δικτύωση.