Ξεκινά σήμερα, Δευτέρα 8 Απριλίου 2019, η συλλογή δηλώσεων ιδιοκτησίας, για όσους έχουν ακίνητη περιουσία εντός των ορίων των Προκαποδιστριακών Δήμων Αιγίου, Ερινεού (πρώην κοινότητες Ζήριας, Νέου Ερινεού, Καμάρων) και των Προκαποδιστριακών Κοινοτήτων Αγίου Κωνσταντίνου, Βαλιμιτίκων, Δημητροπούλου, Διγελιωτίκων, Κουλούρας, Λόγγου, Ροδοδάφνης, Σελιανιτίκων, Σελινούντος, Τέμενης του Καλλικρατικού Δήμου Αιγιαλείας της Περιφερειακής Ενότητας Αχαΐας της Περιφέρειας Δυτικής Ελλάδας, όπως ανακοίνωσε το Ελληνικό Κτηματολόγιο.
Όσοι έχουν ακίνητη περιουσία στις εν λόγω περιοχές καλούνται να υποβάλουν δήλωση της ακίνητης περιουσίας τους στο Γραφείο Κτηματογράφησης της περιοχής που βρίσκεται το ακίνητό τους ή και ηλεκτρονικά μέσω της ιστοσελίδας www.ktimatologio.gr.
Η προθεσμία για την υποβολή δηλώσεων για τις περιοχές αυτές αρχίζει στις 08-04-2019 και λήγει στις 08-07-2019 για τους κατοίκους της ημεδαπής και στις 08-10-2019 για τους κατοίκους της αλλοδαπής και το Ελληνικό Δημόσιο.
Η υποβολή της δήλωσης είναι υποχρεωτική, άλλως επέρχονται οι κατά το νόμο προβλεπόμενες κυρώσεις. Οι περιοχές (προκαποδιστριακοί ΟΤΑ) στις οποίες πραγματοποιείται η συλλογή δηλώσεων ιδιοκτησίας και τα αρμόδια γραφεία εμφανίζονται αναλυτικά παρακάτω:
ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΚΑΙ ΓΡΑΦΕΙΟ ΚΤΗΜΑΤΟΓΡΑΦΗΣΗΣ ΓΙΑ ΣΥΛΛΟΓΗ ΔΗΛΩΣΕΩΝ
Κλείσιμο
ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΔΥΤΙΚΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ
Για τους Προκαποδιστριακούς ΟΤΑ: Αιγίου, Ερινεού (πρώην κοινότητες Ζήριας, Νέου Ερινεού, Καμάρων), Κοινότητες Αγίου Κωνσταντίνου, Βαλιμιτίκων, Δημητροπούλου, Διγελιωτίκων, Κουλούρας, Λόγγου, Ροδοδάφνης, Σελιανιτίκων, Σελινούντος και Τέμενης του Καλλικρατικού Δήμου Αιγιαλείας.
Ωράριο λειτουργίας: Δεύτερα, Τρίτη, Πέμπτη, Παρασκευή 8:00 με 16:00 και Τετάρτη 8:00 με 20:00
Επίσης, παρατείνεται, μετά από απόφαση του Ελληνικού Κτηματολογίου, η προθεσμία υποβολής δηλώσεων ιδιοκτησίας για τους κατοίκους εσωτερικού, όπως αναφέρονται αναλυτικά πιο κάτω. Οι πολίτες καλούνται να υποβάλουν δήλωση της ακίνητης περιουσίας τους στο Γραφείο Κτηματογράφησης της περιοχής που βρίσκεται το ακίνητό τους ή και ηλεκτρονικά μέσω της ιστοσελίδας www.ktimatologio.gr. Η υποβολή της δήλωσης είναι υποχρεωτική.
Οι περιοχές (προκαποδιστριακοί ΟΤΑ) στις οποίες παρατείνεται η συλλογή δηλώσεων ιδιοκτησίας και τα αρμόδια γραφεία εμφανίζονται αναλυτικά παρακάτω:
Παράταση για κατοίκους εσωτερικού μέχρι την 20η Μαΐου 2019
ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΝΟΤΙΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ
ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ ΚΑΛΥΜΝΟΥ:
Στους Καλλικρατικούς Δήμους:
1) ΑΓΑΘΟΝΗΣΙΟΥ
ο προ-καποδιστριακός ΟΤΑ: ΑΓΑΘΟΝΗΣΙΟΥ
2) ΑΣΤΥΠΑΛΑΙΑΣ
ο προ-καποδιστριακός ΟΤΑ: ΑΣΤΥΠΑΛΑΙΑΣ
3) ΚΑΛΥΜΝΟΥ
ο προ-καποδιστριακός ΟΤΑ: ΚΑΛΥΜΝΟΥ
4) ΛΕΙΨΩΝ
ο προ-καποδιστριακός ΟΤΑ: ΛΕΙΨΩΝ
5) ΛΕΡΟΥ
ο προ-καποδιστριακός ΟΤΑ: ΛΕΡΟΥ
(εκτός της περιοχής που έχει ενταχθεί στο Κτηματολόγιο Κω-Λέρου)
ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ ΚΑΡΠΑΘΟΥ - ΚΑΣΟΥ:
Στους Καλλικρατικούς Δήμους:
1) ΚΑΡΠΑΘΟΥ
Οι προ-καποδιστριακοί ΟΤΑ: ΟΛΥΜΠΟΥ, ΜΕΣΟΧΩΡΙΟΥ, ΣΠΟΩΝ, ΒΩΛΑΔΑΣ, ΑΠΕΡΙΟΥ, ΌΘΟΥΣ, ΠΥΛΩΝ, ΚΑΡΠΑΘΟΥ, ΜΕΝΕΤΩΝ, ΑΡΚΑΣΑΣ
2) ΚΑΣΟΥ
ο προ-καποδιστριακός ΟΤΑ: ΚΑΣΟΥ
ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ ΚΩ:
Στον Καλλικρατικό Δήμο:
1) ΝΙΣΥΡΟΥ
Οι προ-καποδιστριακοί ΟΤΑ: ΜΑΝΔΡΑΚΙΟΥ, ΕΜΠΟΡΕΙΟΥ, ΝΙΚΙΩΝ
ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ ΡΟΔΟΥ:
Στους Καλλικρατικούς Δήμους:
1) ΜΕΓΙΣΤΗΣ
ο προ-καποδιστριακός ΟΤΑ: ΜΕΓΙΣΤΗΣ
2) ΤΗΛΟΥ
ο προ-καποδιστριακός ΟΤΑ: ΜΕΓΑΛΟΥ ΧΩΡΙΟΥ, ΛΙΒΑΔΙΩΝ
3) ΧΑΛΚΗΣ
ο προ-καποδιστριακός ΟΤΑ: ΧΑΛΚΗΣ
ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΑΡΜΟΔΙΩΝ ΓΡΑΦΕΙΩΝ ΚΤΗΜΑΤΟΓΡΑΦΗΣΗΣ:
(Για όλες τις Περιφερειακές ενότητες)
Γενικές Πληροφορίες: Δευτέρα έως Παρασκευή από 8:30 έως 15:30 στο τηλέφωνο 210-6505600 και στον ιστότοπο www.ktimatologio.gr.
Παράλληλα, με στόχο τη διευκόλυνση των πολιτών και την καλύτερη εξυπηρέτησή τους, το Ελληνικό Κτηματολόγιο υπενθυμίζει ότι η προσκόμιση του πιστοποιητικού μεταγραφής κατά την υποβολή των δηλώσεων είναι προαιρετική, συνεπώς η έλλειψή του, δεν κωλύει την καταχώριση των δικαιωμάτων ιδιοκτησίας. Σε περίπτωση που σε μεταγενέστερο χρόνο προσκομιστούν τα πιστοποιητικά μεταγραφής, θα παραλαμβάνονται από τα Γραφεία Κτηματογράφησης, μέσω των αιτήσεων συμπληρωματικών στοιχείων.
Κατά τη διάρκεια αυτών των χρόνων επιβεβαιώνει την ηγετική της θέση στο κλάδο με θετικούς δείκτες ανάπτυξης και πλέον προχωρά στην υλοποίηση ενός ισχυρού πλάνου επενδύσεων
Μέσω του NBG Business Seeds, η Τράπεζα είναι δίπλα στις επιχειρήσεις, σε κάθε βήμα, προσφέροντας όχι μόνο χρηματοδότηση, αλλά και την απαραίτητη υποστήριξη, εργαλεία και δικτύωση.