«Σαρώνουν» οι Έλληνες αθλητές στην Παγκόσμια Γυμνασιάδα στο Μαρόκο

Η Ελλάδα είναι πρώτη σε μετάλλια στην κολύμβηση, ενώ στον στίβο κατέχει την τρίτη θέση στην κατάταξη με τέσσερα χρυσά, ένα αργυρό και τέσσερα χάλκινα.

stibos
Πολλές διακρίσεις σημειώνουν οι μαθητές/τριες-αθλητές/τριες της ελληνικής αποστολής του κλασικού αθλητισμού, κολύμβησης, ενόργανης και ρυθμικής γυμναστικής κατά τη διεξαγωγής της Παγκόσμιας Γυμνασιάδας στο Μαρόκο στην οποία συμμετέχουν 60 χώρες με πολυπληθείς αποστολές.

Η χώρα κατέχει την πρώτη θέση σε μετάλλια στην κολύμβηση μέχρι στιγμής με 7 χρυσά, 3 αργυρά και τρία χάλκινα.Στον κλασικό αθλητισμό κατέχει την τρίτη θέση στην κατάταξη με τέσσερα χρυσά, ένα αργυρό και τέσσερα χάλκινα.

Οι διακρίσεις των Ελλήνων μαθητών και μαθητριών, ενώ οι αγώνες συνεχίζονται, είναι αναλυτικά:

ΚΛΑΣΙΚΟΣ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

ΧΡΥΣΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ

Γρανιτσιώτης Ιωάννης στα 100 m με νέο ρεκόρ αγώνων με χρόνο 10:44

Πόστικα Ελίνα στο άλμα επί κοντώ 4.00 m με νέο ρεκόρ αγώνων που κατείχε μέχρι σήμερα η ολυμπιονίκης Κατερίνα Στεφανίδου

4×100m ελεύθερο αγοριών

Στην ενόργανη γυμναστική ο Κελεσίδης Γεώργιος κατέκτησε την 7η θέση στον πλάγιο ίππο ενώ σήμερα, Δευτέρα, αγωνίζεται για μια διάκριση στο δίζυγο και η Μάγια Εβελίνα αγωνίζεται στον τελικό εδάφους.Τέλος στη ρυθμική γυμναστική η Δερβίση Μαρία στη μπάλα πήρε την 4η θέση και στην κορδέλα την 6η, ενώ κατέκτησε την 7η θέση στο σύνθετο ατομικό μεταξύ 39 αθλητριών από 16 χώρες.επηρεάζονται και από την προμήθεια/παράδοση στρατιωτικού υλικού.