PROTOTHEMA

Τεχνολογία

To νέο σχήμα θα ελέγχει περί το 50% της αγοράς

Στα σκαριά εξαγορά της Wind από την Vodafone

Στα σκαριά εξαγορά της Wind από την Vodafone
ΕκτύπωσηΑποστολήΜέγεθος κειμένου 
  • Επιλέξτε  τόπο κοινωνικής δικτύωσης για να μοιραστείτε την είδηση
Προσθήκη σχολίου

Επιβεβαιώνει η Vodafone τις συζητήσεις, ενώ ήδη ετοιμάζονται προγράμματα εθελούσιας εξόδου για περίπου 1.000 εργαζόμενους

Πολύ κοντά στην εξαγορά της WIND είναι η VODAFONE  σύμφωνα με αποκλειστικές πληροφορίες του protothema.gr.

Οι συζητήσεις ανάμεσα στους μετόχους των δύο εταιριών έχουν ξεκινήσει εδώ και 15 ημέρες περίπου και αυτή την στιγμή συζητούνται οι τελευταίες λεπτομέρειες .

Η εξαγορά της WIND από την Vodafone θα δημιουργήσει μια εταιρία η οποία θα κοντράρει στα ίσια την Cosmote στην εσωτερική αγορά αφού οι δύο εταιρίες θα ελέγχουν περίπου το 50% της αγοράς η κάθε μια.

Όμως, σύμφωνα με τις ίδιες πληροφορίες, η συγχώνευση αυτή θα προκαλέσει την απώλεια πάνω από 1000 θέσεων εργασίας και στις δύο εταιρίες. Ήδη οι μέτοχοι της WIND      επεξεργάζονται σχέδιο εθελούσιας εξόδου για τους εργαζόμενους τους το οποίο θα ενεργοποιηθεί τους επόμενους μήνες .

Η ολοκλήρωση της εξαγοράς αναμένεται μέχρι τα Χριστούγεννα αφού πρώτα πρέπει να δώσει το πράσινο φως η επιτροπή ανταγωνισμού τόσο της Ελλάδας όσο και της Ε.Ε..

Το τίμημα που θα κληθεί να πληρώσει η Vodafone για την εξαγορά της Wind  θα φτάσει ή και θα ξεπεράσει το 1 δισ. ευρώ   

Με ανακοίνωση της, αργά το βράδυ της Δευτέρας η Vodafone ουσιαστικά επιβεβαίωσε το ρεπορτάζ του protothema.gr εκδίδοντας μια λιτή ανακοίνωση.   

Συγκεκριμένα η ανακοίνωση αναφέρει: «To Vodafone Group επιβεβαιώνει ότι έχει ξεκινήσει συζητήσεις με την Largo Limited για τη διερεύνηση πιθανής επιχειρηματικής συνεργασίας μεταξύ Vodafone Ελλάδας και WIND Ελλάς.

Παρ’ όλα αυτά, η αναφορά που γίνεται σε δημοσιεύματα ότι το Vodafone Group συζητά να εξαγοράσει τη WIND Ελλάς έναντι μετρητών δεν είναι αληθής.

Οι συζητήσεις βρίσκονται σε αρχικό επίπεδο και δεν υπάρχει καμία βεβαιότητα ότι θα οδηγήσουν σε κάποια συμφωνία».



GEORGE11/10/201118:49

ΠΑΙΔΕΣ ΘΑ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΤΗΣ WIND .EINAI ΟΡΙΣΤΙΚΟ

Απάντηση
nikos03/09/201120:54

diladi an parameinoun opos exoun ta pragmata & i wind kanei apo moni tis suriknosj tha einai kalitera? den vlepete ti ginetai pagosmios apo tetoia themata imarton!!!!

Απάντηση
windvodaphonakias29/08/201121:46

Κατ'αρχας αυτος ο γάμος σχεδιαζόταν καιρό αλλά για διάφορους λόγους δεν ευόδωσε.Ουτε τώρα ειναι σιγουρο οτι θα γινει.Η εθελουσία απόλυση θα προσθέσει αλλον ενα μεγάλον αριθμο ανέργων στο 1 εκατομμύριο που υπαρχει ήδη (και παραπάνω).Μόνο που αυτη τη φορα ο κόσμος που θα φυγει εθελουσίως θα ειναι μικρότερος (σε καμια περιπτωση 1000 άτομα) οσα λεφτά και να τους δώσουνε για να φυγουνε μιας και τα λεφτά τρώγονται γρήγορα και η ανεργια χτυπάει κοκκινο αφου τα φανε.Αρα το νέο τερας που θα δημιουργηθει θα αρχισει τις απολύσεις εως ενος σημειου ομως.Τονιζω πως και η Wind και η Voda εχει ξεφορτωθειπάααρα πολύ κοσμάκη είτε με την εθελουσια του 2009 ειτε με κατευθειαν απολυσεις είτε με κλείσιμο καταστημάτων.Αλιμονο στους υπαλληλους που θα ζησουνε μεσ'στην αγωνια μεχρι οι γιάπηδες αποφασισουν τι θα κάνουν με τη συγχώνευση.

Απάντηση
γιωτομπαλο29/08/201118:59

@γιαννης : ο φιλαρακος σου στη βοντα ειναι και μανατζερ της εταιρειας και στο ειπε ετσι ? και η επιτροπη ανταγνωιμου δεν θα το αφησει γιατι 2 εταιρειες (3 ειναι και η cyta) δεν γινεται να υπαρχουν βασει του εκπληκτικου επιχειρηματος που εδωσες.απλα δεν γινεται ...ε ρε κατι γιωτομπαλα που κυκλοφορουν στο νετ...

Απάντηση
Θα γινει29/08/201117:30

Θα γίνει η συγχώνευση ήδη η wind έχει κλείσει το 50% των καταστημάτων της έχει μειώσει δραστικά το προσωπικό της.έχει προετοιμαστεί εδώ και καιρό.

Απάντηση
Γιαννης Δ.Υ.29/08/201117:07

prin λιγο μιλησα με φιλαρακο μου υπαλληλο στη βονταφον. πολυ δυσκολο να γινει αυτο μου ειπε. και δε νομιζω να το εκγρινει και η επιτροπη ανταγωνισμου. 2 εταιριες κινητης τηλεφωνιας ειναι πολυ λιγες.

Απάντηση
George Dellixouris29/08/201116:25

Εάν γίνει ο "γάμος" αυτός θα είναι ακόμη μια καταστροφή για τους εργαζόμενους-απολύσεις, για την αγορά-μονοπώλια,κακό σέρβις, ακριβές τιμές, και για το Κράτος ,τεράστιες απώλειες σε έσοδα από άδειες ,χρήστες, εισφορές κλπ.Μόνοι που έχουν όφελος , είναι πάλι οι ξένοι, οι ομολογιούχοι της Wind, που θα εισπράξουν ζεστό χρήμα, χαμένοι πάλι η Ελλάδα. Θα ξυπνήσει ποτέ κανένας;

Απάντηση
Didi29/08/201116:11

Ασχημα τα πραγματα...... κυριως για τους ανεργους που θα δημιουργηθουν απο την συγχωνευση και μετα για εμας τους καταναλωτες που θα πεσουμε στα ολιγοπωλεια (Κοσμοτε 'ή Βονταφον)....Σκεφτητε μονο οτι σε καθε περιοχη που υπηρχαν ενα καταστημα Βονταφον και εναΓουιντ τωρα θα ειναι μονο 1. Αρα ενα καταστημα ξενοικιαστο και ανθρωποι στην ανεργια....

Απάντηση
Δημήτρης29/08/201116:05

ΘΑ ΚΛΑΨΟΥΝ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ...

Απάντηση
mike29/08/201116:04

Τι θα γίνει θα το δούμε.... Πάντως το πιο ακριβό δεν το έχουμε σίγουρα... Για δες τι παίζει Αγγλία, Γερμανια, Ιταλία και τα λοιπά... Αγγλία τουλάχιστον που ξέρω δεν μιλάς ούτε τον μισό χρόνομε τα ίδια λεφτά με εδω.

Απάντηση