Προμηθέας - Κολοσσός 76-80: Σπουδαία νίκη για τους Ροδίτες

Ο Κολοσσός Ρόδου (5-4) πέρασε με νίκη από την Πάτρα, επικρατώντας του Προμηθέα (6-3) με 80-76 και υποχρεώνοντας τους Αχαιούς στη δεύτερη σερί ήττα τους στην Basket League!

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη διατηρούσε το προβάδισμα στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα με τον Προμηθέα, πανηγυρίζοντας τη δεύτερη νίκη της μακριά από το Βενετόκλειο. Από την άλλη πλευρά, αυτή ήταν η πρώτη εντός έδρας ήττα για τον Προμηθέα έπειτα από το αρχικό 3/3 στο «ΔΑΚ Τόφαλος». Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ανατρέψουν την κατάσταση στα τελευταία λεπτά (74-76, 38'41") ωστόσο δεν κατάφεραν να ολοκληρώσει το comeback κόντρα στον Κολοσσό που άντεξε στην πίεση πανηγύρισε τη σπουδαία νίκη στην Πάτρα.

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης (18-18, 10'). Ο Τουντζιαράκης μείωσε σε 34-35 στο 17'06" για τον Προμηθέα όμως ο Κολοσσός έκανε σερί 9-0 και ο Τι Τζέι Μπρέι ανέβασε τη διαφορά στο +10, κάνοντας το 34-44 με 2/2 βολές στα 53" για το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Ο Έβανς μείωσε σε 54-56 για τους γηπεδούχους ωστόσο οι Ροδίτες έκαναν σερί 8-0 ως το φινάλε της τρίτης περιόδου και προηγήθηκαν με 54-64 με τον Γκρίφιν.

Ο Σταμάτης σκόραρε για το 69-76 στα 2'23" για το φινάλε όμως ο Μιλόσεβιτς και ο Λίποβι με τρίποντο κράτησαν όρθιο τον Προμηθέα, μειώνοντας σε 74-76. Ο Μιλόσεβιτς μείωσε σε 76-78 στα 33", ο Γκρίφιν αστόχησε όμως στη συνέχεια έκλεψε την μπάλα από τον Γκίκα και τελείωσε τη φάση με κάρφωμα για το τελικό 76-80!

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Κολοσσός τελείωσε το ματς με 9 κλεψίματα, σούταρε με 53% στα δίποντα (23/43) και είχε σε εξαιρετική μέρα την τριπλέτα των Μπρέι, Γκρίφιν και Χάρις.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μπρέι ηγήθηκε επιθετικά του Κολοσσού με 24 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κόψιμο σε 34:16.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Γκρίφιν τελείωσε το ματς με 17 πόντους, 5 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα σε 28:14.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Κακή εμφάνιση από τον Φαγιέ με 3 πόντους και 1/7 σουτ εντός πεδιάς σε 25:38.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η αντίδραση του Προμηθέα στο φινάλε και το κλέψιμο του Γκρίφιν στον Γκίκα.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Προμηθέας την απόδοσή του για τρία δεκάλεπτα, ο Κολοσσός τα 11 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 39-44, 54-64, 76-80.