Ελλάδα-Λιθουανία 76-72: Τίποτα, τίποτα δεν σταματά αυτή την Εθνική!

Αν και βρέθηκε να χάνει με 10 πόντους στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου, η Εθνική Νέων έκανε σπουδαία ανατροπή στο τέλος (76-72) και σφράγισε το εισιτήριο της για την τετράδα του Eurobasket U20 - Καθοριστικοί οι Κόνιαρης και Χαραλαμπόπουλος στο τέλος

Οι Λιθουανοί είχαν την κατάσταση υπέρ τους στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου (51-61), όμως η Εθνική έδειξε χαρακτήρα και καρδιά στο τέλος, κάνοντας μια σπουδαία ανατροπή με 76-72. Καθοριστικό τρίποντο του Κόνιαρη 24 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, ενώ λίγο πριν είχε μαζέψει και το επιθετικό ριμπάουντ. Αντίπαλος της Ελλάδας στον ημιτελικό η Ισπανία.

Η Εθνική μας μπήκε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 8-0, με τους 6 πόντους να προέρχονται από τον Καρρά. Οι Λιθουανοί αναγκάστηκαν να πάρουν timeout το οποίο ήταν ευεργετικό για αυτούς, καθώς στη συνέχεια βελτιώθηκαν στην επίθεση και έσφιξαν την άμυνα τους. Η ομάδα του Παπαθεοδώρου δεν έβρισκε λύσεις, με τους Λιθουανούς να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο στο +2 (18-20).

Οι αντίπαλοι μας μπήκαν φουριόζοι στο δεύτερο δεκάλεπτο και εκτόξευσαν στους 10 (23-33) με τον Εχόντας στο 15'. Η Εθνική αντέδρασε γρήγορα και με ένα 7-0 σερί έγραψε το 30-33 με τον Δίπλαρο. Εκεί ανέλαβαν δράση οι Μουράτος και Χαραλαμπόπουλος, οι οποίοι έβαλαν ξανά σε θέση οδηγού την Ελλάδα για το 39-37.

Τελικά το σκορ ημιχρόνου ήταν το 41-38, με τον Δίπλαρο να ευστοχεί σε δίποντο στη λήξη. Η ομάδα του Παπαθεοδώρου είχε 50% τρίποντα και 10/23 δίποντα, ενώ οι Λιθουανοί σκόραραν εύκολα κοντά στο καλάθι (8/12 δίποντα). Καρράς και Κόνιαρης είχαν κέφια στο πρώτο ημίχρονο με 10 και 8 πόντους αντίστοιχα.

Καμιά από τις δύο ομάδες δε μπορούσε να πάρει διαφορά στα πρώτα λεπτά του τρίτο δεκάλεπτο, όμως η Λιθουανοί πάτησαν γκάζι από το 24' και μετά και προηγήθηκαν για 12 (46-58 με τον Βαρνας στο 27'. Η Ελλάδα δεν είχε καθαρό μυαλό στην επίθεση και το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στους 10 (51-61) με το καλάθι του Μουράτου στο 30'.

Η ομάδα του Παπαθεοδώρου αντέδρασε στα μέσα του τέταρτου δεκαλέπτου και έκανε το 56-64, 64-64 με τα καλάθια των Χαραλαμπόπουλο και Κόνιαρη στο 36'. Ένα λεπτό πριν το τέλος ο Μπιρούτις ισιφάρισε σε 71-71, εκεί όμως μίλησε ο Κόνιαρης.

Ο γκαρντ της Ελλάδας κατάφερε να μαζέψει παλικαρίσιο επιθετικό ριμπάουντ 30 δεύτερολεπτα πριν το τέλος και αμέσως μετά να ευστοχήσει σε σουτ 3 πόντω για το 74-71. Το τελικό 76-72 διαμόρφωσε ο Μουράτος με 2 βολές. Η Εθνική πλέον περιμένει τους Ισπανούς στα ημιτελικά.

Για τους νικητές ξεχώρισαν οι Κόνιαρης με 17 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ και ο Χαραλαμπόπουλος με 21 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Για τους Λιθουανούς καλό ματς έκανε ο Μπιρούτις με 17 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 41-38, 51-61, 76-72