Απίστευτος αγώνας χόκεϊ στη Νορβηγία: Χρειάστηκαν οχτώ παρατάσεις για να υπάρξει νικητής

Μια ξεχωριστή θέση στο βιβλίο των ρεκόρ στην ιστορία του χόκεϊ επί πάγου κατέχει εδώ και λίγα 24ωρα ο αγώνας των Storhamar Dragons με τους Sparta Warriors για πλέι οφ του νορβηγικού πρωταθλήματος.

Κι αυτό γιατί για να υπάρξει νικητής χρειάστηκαν περισσότερες από 8,5 ώρες και οχτώ παρατάσεις.

Λύση στο γόρδιο δεσμό έδωσε ο Joakim Jensen, ο οποίος μετά από 217 λεπτά και 14 δευτερόλεπτα «έσπασε» την ισοπαλία και έδωσε με 2-1 τη νίκη στους Storhamar Dragons.

Όταν μπήκε το γκολ της νίκης που έδωσε το προβάδισμα στη σειρά στους Storhamar Dragons με 3-2, επικράτησε πανδαιμόνιο.

Για να αντέξουν οι παίχτες την κούραση, στα τάιμ άουτ έτρωγαν πίτσα και ζυμαρικά.

Το πιο απίστευτο πάντως είναι το γεγονός ότι αν και ο ιστορικός πλέον αγώνας ολοκληρώθηκε τα ξημερώματα της Δευτέρας, οι δύο ομάδες θα συναντηθούν εκ νέου σε λιγότερες από 48 ώρες, το βράδυ της Τρίτης.