Η Κρήτη είναι εδώ…

Δύο… μπαλωθιές από Τόρες (83’) και Γιακουμάκη (88’) ήταν αρκετές για τον Πλατανιά, που νίκησε 2-0 τον Παναιτωλικό και σφράγισε ουσιαστικά την παραμονή στη Super League

Η Κρήτη, όπως όλα δείχνουν, θα έχει εκπρόσωπο στη Super League και την επόμενη χρονιά. Ο Πλατανιάς κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Παναιτωλικού με 2-0 στα Χανιά για την 32η αγωνιστική και σφράγισε ουσιαστικά την παραμονή. Από την άλλη, η ομάδα του Αγρινίου επί της ουσίας έχασε και τις τελευταίες ελπίδες για είσοδο στα play-offs.

Ο Νταβίντ Τόρες, ο οποίος μετά τα γκολ-«χρυσάφι» στα προηγούμενα παιχνίδια με Καλλονή και Βέροια, άνοιξε το σκορ στο 83ο λεπτό και πέντε λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 88’, ο Γιώργος Γιακουμάκης με το πρώτο του γκολ στη μεγάλη κατηγορία, διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, που έφτασε σε μια δίκαιη επικράτηση.