«Σαρωτικοί» οι Έλληνες στην πρεμιέρα του miniEURO 2014

Νίκησαν 5-0 τη Λιθουανία και το απόγευμα (18:00) τα δίνουν όλα για το ματς-"τελικό" με τη Σλοβενία

Σαρωτικοί  στην πρεμιέρα του miniEURO 2014 που διεξάγεται στο Μαυροβούνιο
οι Έλληνες παίκτες κέρδισαν 5-0 τη Λιθουανία και το απόγευμα (18:00) τα δίνουν όλα για το ματς-"τελικό" με τη Σλοβενία!

Η ομάδα του Αποστόλη Γκαϊφύλλια είχε τον έλεγχο από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης και έδειξε ότι είναι ικανή φέτος για μεγάλα πράγματα.

Κόντρα στη Σλοβενία  οι Έλληνες  παίκτες  θέλουν τη νίκη για να σφραγίσουν  την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης .

Η εικόνα του αγώνα

Η Ελληνική ομάδα μπήκε πολύ δυνατά στο ματς, με δύο χαμένες ευκαιρίες στα πρώτα 3 λεπτά, μέχρι να ανοίξει το σκορ στο 4', όταν το εκπληκτικό σουτ του Νικολάου έστειλε τη μπάλα στο δεξί "παραθυράκι" του Λιθουανού τερματοφύλακα, Ταρακανόβας!

Το 1-0 ήταν μία φυσική εξέλιξη του ματς, αφού η ελληνική ομάδα είχε κλείσει τους Λιθουανούς στο μισό γήπεδο.

Στο 8', Ο Λευκαρίτης με πλάγιο βρήκε στην αριστερή πτέρυγα τον Καραβίδα και ο τελευταίος με "ξερό" σουτ έκανε το 2-0.

Ο Ντούβλης με σουτ έστειλε τη μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι στο 15', χάνοντας έτσι μεγάλη ευκαιρία για το 3-0.

Στο 19', ο Νικολάου έχασε μεγάλη ευκαιρία, όντας μόνος απέναντι στον αντίπαλο τερματοφύλακα, με το πλασέ του να περνά μόλις άουτ.

Με το ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου, η Ελληνική ομάδα πέτυχε νέο τέρμα! Η βαθιά μπαλιά από τον Χατζημηνά στο 23' βρήκε τον Λεβέντη, ο οποίος με άψογο πλασέ έκανε το 3-0!

Πέντε λεπτά αργότερα, ο συνδυασμών των Ελλήνων ήταν μαγικός έξω από την περιοχή των Λιθουανών, με τον Ντούβλη να βρίσκει τον Ανδρεόπουλο, ο οποίος έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα για το 4ο γκολ.

Στο 39', μπήκε το κερασάκι στην τούρτα: Καραβίδας και Λεβέντης συνδυάστηκαν στην αντεπίθεση και ο τελευταίος πλάσαρε υποδειγματικά για το 5-0.

ΕΛΛΑΔΑ (Γκαϊφύλλιας): Χατζημηνάς, Ξανθός, Καραβίδας, Αντζούρης, Γκιάτης, Λεβέντης, Ντούβλης, Νικολάου, Παπαδόπουλος, Συμσπύρης, Ανδρεόπουλος, Λευκαρίτης