PROTOTHEMA

Πολιτική

Το ΠΑΣΟΚ με 48,07% κατέλαβε 172 έδρες

«Στις 18 Σοσιαλισμός»: 32 χρόνια από την πρώτη εκλογική νική του ΠΑΣΟΚ (βίντεο και φωτογραφίες)

«Στις 18 Σοσιαλισμός»: 32 χρόνια από την πρώτη εκλογική νική του ΠΑΣΟΚ (βίντεο και φωτογραφίες)
ΕκτύπωσηΑποστολήΜέγεθος κειμένου 
  • Instagram
  • Επιλέξτε  τόπο κοινωνικής δικτύωσης για να μοιραστείτε την είδηση
Προσθήκη σχολίου

Σαν σήμερα στις 18 Οκτωβρίου 1981 ο Ανδρέας Παπανδρέου ορκιζόταν πρωθυπουργός της Ελλάδας

Τριάντα δύο χρόνια συμπληρώνονται σήμερα από την ιστορική (πρώτη) νίκη του ΠΑΣΟΚ στις εθνικές εκλογές του 1981. Τότε, στις 18 Οκτωβρίου 1981, έκλεισε ένα μεγάλο κεφάλαιο στην ελληνική πολιτική ιστορία και ταυτόχρονα άνοιξε ένα νέο. Ο Ανδρέας Παπανδρέου έκλεισε τα τραύματα του Εμφυλίου, άνοιξε τους διεθνείς ορίζοντες της χώρας και πραγματοποίησε αρκετά από εκείνα που είχε υποσχεθεί προεκλογικά αναφερόμενος στη «μεγάλη αλλαγή».





Τρεις δεκαετίες μετά το ιστορικό «στις 18 σοσιαλισμός», η σημερινή Ελλάδα των μνημονίων αναζητεί νέους βηματισμούς, πληγωμένη από την οικονομική συγκυρία, ενώ αναπάντητα παραμένουν τα ερωτήματα: «Πόσο άλλαξε τελικά η χώρα μέσα σε αυτά τα 32 χρόνια; Ποια μπορεί να είναι η αποτίμηση της προσφοράς του ΠαΣΟΚ στην «Ελλάδα της ΟΝΕ, αλλά και στην Ελλάδα του μνημονίου;»







Σαν σήμερα στις 18 Οκτωβρίου 1981 ο Ανδρέας Παπανδρέου ορκιζόταν πρωθυπουργός της Ελλάδας.



Η νίκη του θεωρήθηκε ιστορική για την Ελλάδα και για το ΠΑΣΟΚ το οποίο για πρώτη φορά ανέβαινε στην εξουσία. Με συνθήματα όπως «Η Ελλάδα ανήκει στους Έλληνες» και βεβαίως «Εδω και τώρα αλλαγή», ο Ανδρέας Παπανδρέου κέρδισε τον Γ.Ράλλη με ευρεία κοινοβουλευτική πλειοψηφία.

Η πρώτη πολιτική συγκέντρωση έγινε στις 5 Σεπτεμβρίου στην Πάτρα από τον Α. Παπανδρέου ανοίγοντας την αυλαία.

Η ΝΔ έκανε την πρώτη μεγάλη συγκέντρωση της στις 20 Σεπτεμβρίου στην Θεσσαλονίκη. Σε αυτές τις προεκλογικές ομιλίες της ΝΔ έμεινε το ιστορικό «δε θέλω ου» από τον Γεώργιο Ράλλη, αλλά και το γνωστό σύνθημα του ΠΑΣΟΚ «Αλλαγή».





Η πρώτη προεκλογική ομιλία του ΚΚΕ ήταν στον Βόλο, αντίστοιχες ομιλίες έγιναν και από το ΚΟΔΗΣΟ-ΚΑΕ αλλά και την ΕΔΗΚ.

Επεισόδια έγιναν στις 10 κι 11 Οκτωβρίου όπου ο Παπανδρέου έχοντας στον εξώστη και τον Φελίπε Γκονζάλες μιλούσε στην «γαλάζια» Θεσσαλονίκη, αλλά και στο «πράσινο» Ηράκλειο όπου μιλούσε ο Γεώργιος Ράλλης.

Το ΠΑΣΟΚ με 48,07% κατέλαβε 172 έδρες, η ΝΔ με 35,87% των ψήφων κατέλαβε 115 έδρες και το ΚΚΕ με 10,93% 13 έδρες. Τα υπόλοιπα κόμματα που συμμετείχαν δεν κατάφεραν να εκλέξουν κανένα βουλευτή.

Μόλις διαφάνηκε η επικράτηση του ΠΑΣΟΚ στις βουλευτικές εκλογές, ο Ράλλης συνεχάρη τον Παπανδρέου για τη νίκη του και τις επόμενες ημέρες έγινε ομαλά η παράδοση της εξουσίας. Επτά χρόνια μετά την αποκατάσταση των θεσμών, η ομαλή κυβερνητική αλλαγή του 1981 αποδείκνυε με τον πιο περίτρανο τρόπο την οριστική εδραίωση της δημοκρατίας στην Ελλάδα.




ΓΧ18/10/201318:01

Την Αλλαγή την χρειαζόταν ο λαός πολύ, ειδικά μετά από όλες τις δεκαετίες μιας αυταρχικής και ψευτο-ηθικοπλαστικής δεξιάς. Λάθη έκανε πολλά ο Ανδρέας, αλλά το πρόσημό του είναι θετικό συνολικά

Απάντηση
ΧΑ18/10/201317:19

Ελλαδα, Ιταλια, Ισπανια. Δεν ειναι τυχαιο οτι χρεοκοπησαν τα κρατη που ειχαν επι μακρον σοσιαλιστικες κυβερνησεις.....

Απάντηση
Αλέκος18/10/201317:05

Αναμφίβολα ο Ανδρέας και ο Βενιζέλος ήταν οι κορυφαίοι πολιτικοί ηγέτες του Ελληνισμού τον 20ο αιώνα.

Απάντηση
john18/10/201317:00

Οσοι λενε οτι εφαγε ο λαος ψωμι επι Ανδρεα, ειναι μακραν γελασμενοι. Η Ελλαδα οταν την ανελαβε ο Ανδρεας, μολις ειχε ενταχθει στην ΕΟΚ. Εαν τα χρηματα που πηρε η Ελλαδα απο την κοινοτητα για εργα και υποδομες, χρησιμοποιουνταν για το σκοπο αυτο, σημερα θα ειμαστε Γερμανια. Αλλα η πασοκικη νοοτροπια, προσταζε αλλιως. Χτισμα με τεσσερις τσιγκους, δηλωνοταν σαν εργοστασιο, επαιρνε μια γερη επιδοτηση και γκρεμιζοταν σε μια νυχτα. Τα ΜΟΠ φαγωθηκαν για αγροτικες μοναδες ανυπαρκτες (πχ θερμοκηπια με λουλουδια, που κρατησαν λιγους μονο μηνες), υπερκοστολογημενες κατασκευες για να μπαινει και μετρητο στην τσεπη, μελετες που εμειναν μελετες, και τετοια. Επι Ανδρεα, στη Ελλαδα εισερευσε ενας πακτωλος χρηματων, που εγιναν λουλουδια στα μπουζουκια, καταθεσεις στο εξωτερικο, πισινες, βιλες και ακριβα αυτοκινητα. Χτιστηκαν 10 νοσοκομεια, αντι για 100 που ηταν το σωστο. Τα νουμερα αυτα ειναι αναλογικα, για να δειξω το μεγεθος της απατης. Και πανω απ' ολα, δημιουργηθηκε στο λαο η αισθηση της αναξιοκρατιας, της πελατειακης ψηφου, της απατης (γιατι ο αλλος κι οχι κι εγω;), και της τεμπελιας. Αυτος ηταν ο Ανδρεας Παπανδρεου, ο μεγαλυτερος λαοπλανος που περασε ποτε απο την Ελλαδα, για να μην πω απο τον κοσμο ολοκληρο....

Απάντηση
Στέλιος18/10/201316:54

Α ρε Αντρέα, που σαι άρχοντα! Μας έφτιαξες δρόμους στα χωριά, μας έδωσες ΜΟΠ, πακέτο Ντελόρ, μας έδωσες δουλειές στα παιδιά, μας έκανες άλλους ανθρώπους! Εγώ αγροτόπαιδο πήρα καινούριο τρακτέρ απο την Αγροτική κι έμαθα να τρώω μουρταδέλα! Τώρα οι αχάριστοι κάνουν ότι δε σε ξέρουν αλλά έτσι είναι ο ντουνιάς. Να σαι καλά μεγάλες Αντρέα εκεί που σαι! Ξεκίνησα με ασπρόμαυρη τηλεόραση και μ έφτασες με έγρχωμη, Deutz-Fahr τρακτέρ, Volvo και 2 μεζονέτες στο χωριό. Εγώ δε δαγκώνω το χέρι που με τάισε. Καλή αντάμωση!

Απάντηση
Απλά18/10/201315:48

Το είχε πει ο Ανδρέας. Για να "στεριώσει" τη "λαϊκή" κυριαρχία χρησιμοποιούσε ώς ένα βάθρο το κοινοβούλιο, άλλο βάθρο τον συνδικαλισμό και 3ο την τοπική αυτοδιοίκηση. Κανένα ενδιαφέρον προφανώς για τη Δικαιοσύνη. Ανέδειξε τον συνδικαλισμό σε ισότιμη εξουσία με την Βουλή, ρήμαξε συστηματικά όλους τους θεσμούς συνδικαλίζοντάς τους και τα αποτελέσματα θα τα πληρώνουμε για 50 χρόνια μετά από την καταραμμένη 18η Οκτωβρίου 1981. Η περιβόητη "αλλαγή" ήταν να πέσει η πράσινη ακρίδα στη χώρα, να θεοποιήσει όλους τους ανεπάγγελτους αλήτες και να δημεύσει το μέλλον της.... Ήθελα να ήξερα, όλοι εκείνοι που ήταν στην συγκέντρωση του βίντεο, αν ζουν τώρα, θα πανηγύριζαν με τον ίδιο ενθουσιασμό;

Απάντηση
Kostas18/10/201315:13

Και το ξεκίνημα της καταστροφής της ελλαδος.

Απάντηση
LENNIN18/10/201314:52

ΠΑΣΟΚ, σοσιαληστες! οτι κανουν οι σοσιοδημοκρατες παντα και παντου , δεκανικη του καπιταλιστικου συστηματος και παντα πολεμιοι του κομμουνισμου, τα ιδια κανει ο ΣΥΡΙΖΑ, εγκλοβιζουν τον λαο και τον ξεγελανε δινοντας του ψιχουλα μενοντας μονο με αριστερα συνθηματα και ρητοριες , και εν τω μεταξυ προσφερουν τα παντα στους καπιταλιστες ! και πετυχαινουν να απομιζουν ψηφους απο τους κομμουνιστες , αυτους που φοβουνται πραγματικα οι καπιταλιστες οι κηφηνες και οι διαπλεκομενοι! η ιστορια θα επαναληφθει παλι με τον συσριζα, θα κανουν ολα τις μαυρες δουλειες για τον λαο οι τροικανοι, και μετα θα φερουν τον συριζα να δωσει κατι ψιχουλα για να κατευνασει τις διαμαρτυριες .....ολα τα ιδια μενουν ..εις υγεια των κοροιδων , μονο κομμουνισμος!

Απάντηση
DEMENS18/10/201315:38

Διαλεξε καπιταλισμο....

Απάντηση
Λούλης18/10/201314:45

ΠΑΣΟΚ και πάλι ΠΑΣΟΚ !!! Οσοι τόσα χρόνια - ενώ πέρασαν από τα χέρια τους πολλά λεφτά - δεν έκαναν το κουμάντο τους καλά να πάθουν. ΠΑΣΟΚΑΡΑΑΑΑΑΑΑ ρεεεε !! ΑΝΔΡΕΑ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΑΘΑΝΑΤΕ !!!

Απάντηση