PROTOTHEMA

Ελλάδα

Μετά από 49 χρόνια λειτουργίας

Τέλος εποχής για το θρυλικό καφέ «Λέντζος» στο Παγκράτι

Τέλος εποχής για το θρυλικό καφέ «Λέντζος» στο Παγκράτι
ΕκτύπωσηΑποστολήΜέγεθος κειμένου 
  • Instagram
  • Επιλέξτε  τόπο κοινωνικής δικτύωσης για να μοιραστείτε την είδηση
Προσθήκη σχολίου

Ακούστε το τραγούδι που γράφτηκε αποκλειστικά και μόνο για την καφετέρια που άφησε εποχή από τον Δημήτρη Κοντογιάννη σε στίχους Μανώλη Ρασούλη και μουσική Χρήστου Νικολόπουλου

Μετά από 49 χρόνια λειτουργίας, το θρυλικό καφενείο «Λέντζος» όπου ανακαλύφθηκε ο καφές φραπέ, έβαλε λουκέτο, λόγω κρίσης.

«Στην έκθεση Θεσσαλονίκης το 1957, δούλευα στο περίπτερο της Νεστλέ. Λέω, δεν φτιάχνω έναν κρύο νεσκαφέ στο σέικερ που προορίζεται για το κακάο, να δω τι θα βγει; Μου λέρωσε το κοστούμι, αλλά έτσι γεννήθηκε ο φραπέ! Από την αρχή ο κόσμος τον είδε σαν αναψυκτικό. Λέγανε: η μπίρα είναι μισό ποτήρι αφρός και κοστίζει 8 δραχμές. Αυτός ο καφές είναι επίσης μισός αφρός, αλλά κοστίζει 7 δραχμές.», είχε δηλώσει σε συνέντευξή του ο Δημήτριος Βακόνδιος από τη Θεσσαλονίκη.

Τι σχέση έχει όμως του καφενείο Λέντζος με τον φραπέ;

«Το μαγαζί ξεκίνησε ως ζαχαροπλαστείο πολυτελείας το 1964. Φτιάχναμε πολύ ωραίες πάστες και τις παράγγελνε ο κόσμος μαζί με το καφεδάκι του. Μια ημέρα είχα μπει πίσω από τον μπουφέ επειδή έλειπε μια κοπέλα με άδεια. Εκεί που καθόμουν πειραματιζόμουν και μου ήρθε η ιδέα να ανακατέψω στο μίξερ τον καφέ με διαφορετική δοσολογία. Αυτό ήταν! Ο πρώτος φραπέ α λα Λέντζος σερβιρίστηκε και από τότε έγινε ανάρπαστος» δηλώνει Χρήστος Λέντζος .
Πολλά είχαν γραφτεί σχετικά με τα συστατικά του φραπέ. Ότι βάζει μπέικιν πάουντερ, αβγό, ή κρέμα γάλακτος, για να πετύχει το πλούσιο μείγμα.

 «Από το 1965 που άνοιξα, μέχρι το 1971», έλεγε «έφτιαχνα τον φραπέ στο σέικερ. Τότε είναι που αγόρασα το πιο δυνατό μίξερ Μπράουν και τελειοποίησα τη συνταγή του καλού φραπέ. Το ίδιο μίξερ έχουν και άλλα μαγαζιά, αλλά τσιγκουνεύονται τη δόση. Στη χονδρική συσκευασία νεσκαφέ των 2,5 κιλών που αγοράζουν όλες οι καφετέριες, η εφορία υπολογίζει ότι αντιστοιχούν 1.000 δόσεις καφέ. Εγώ δεν βγάζω ούτε 400! Ετοιμάζω ένα γλυκό μείγμα και για τον μέτριο προσθέτω έξτρα καφέ από πάνω. Οι πελάτες ζητάνε τον έξτρα καφέ, γι' αυτό τους πιάνει καμιά φορά και το στομάχι τους!»

Θύμα της κρίσης, o φραπέ α λα Λέντζος που έχει γίνει τραγούδι από τον Δημήτρη Κοντογιάννη σε στίχους Μανώλη Ρασούλη και μουσική Χρήστου Νικολόπουλου, έβαλε λουκέτο.

Ακούστε πιο κάτω το τραγούδι. 





Καθηγητής Μυστήριος18/02/201315:26

Αν και Θεσσαλονικιός, είχα την τύχη να απολαμβάνω το περίφημο κουτί-καπέλο, αφού για ένα χρόνο έμενα 50 μέτρα παραπάνω. Φεύγουν τα νιάτα μας...

Απάντηση
@Ea18/02/201315:25

Οι Έλληνες έχουν πάρει χαμπάρι εδώ και χρόνια ότι το ζην χωρίς το ευ ζην δεν έχει καμία αξία αλλιώς θα ήμασταν ζώα.Μάλλον εσύ κοιμόσουν τότε..και ξύπνησες στρατιωτάκι των πολυεθνικών.

Απάντηση
Φσσστς Μποιγκ18/02/201315:21

Αυριο γενικη απεργια της ΑΔΕΔΥ για ενδειξη συμπαραστασης!!!

Απάντηση
Φραπεδιερος κομπανιερος18/02/201315:19

Και εγω που νομιζα πως τον φραπε τον ανακαλυψαν κατι δουλευταραδες δημοσιοι υπαλληλοι βλεποντας ταινιες του Σταθη Ψαλτη

Απάντηση
Ea18/02/201313:52

Φοβερή είδηση για τους απανταχού δουλευταραδες...

Απάντηση
...διαβητης18/02/201313:24

ωραια χρονια... το καλυτερο φραπε μακρια! κουτι- καπελο μαγκες ετσι, το θυμαστε??? πριν το σαββατοβραδο και τη βολτα στο κολωνακι ή το καλοκαιρι στην παραλιακη, πριν το γηπεδο τη κυριακη μεσημερι, την πρωτη ωρα αμα ειχες κανα ζαβο καθηγητη και ιδιαιτερα τη Πεμπτη οταν πηγαινε τουμπα απο τεταρτη απογευμα. Μεχρι και η μανα μου ηξερε που θα με βρει οταν δεν ημουν στη ταξη! Μεγαλωσαμε μαγκες...

Απάντηση
Μαριδάκης18/02/201313:20

Για όσους έχουν δοκιμάσει έστω και μια φορά καφέ στο Λέντζο καταλαβαίνουν την απώλεια. Η αλήθεια είναι ότι δεν ακολούθησε τη μόδα, αλλά ο καφές του ήταν ότι καλύτερο. Ελπίζω να ανοίξει ξανά και σύντομα!

Απάντηση
τακης18/02/201312:45

κριμα στεναχωρηθηκα επεσε ενα καστρο αθωωτητας τηε εφηβειας μας ακομα . δυστυχως ομως δεν ακολουθησε λιγο την < εποχη> , μια ανακαινηση στις καρεκλες ,λιγο πιο συγχρονο πιο αισθητικο περιβαλλον ,λιγο μουσικη απαλη , συνδεση wifi . οταν πηγαιναμε εμεις πριν 20 - 25 χρονια σε ολο το παγκρατι υπηρχε αυτος , ο παπαγαλος και ο δεληολανης μετα με την < υμμητου > ανοιξαν σαν τα μανιταρια καφετεριες με το πνευμα εποχης αλλαξε η αισθητικη ,μπηκαν καναπεδες , πολυθρονες , μουσικη γκομενακια να σε καλωσοριζουν στησαν ολοι υπααιθρια ανοιχτα - < κλειστα > με σομπες και ντεκορ και λογικο ειναι τραβηξαν τη νεολαια και τους τριανταρηδες - σαρανταρηδες που τους αρεσε το συχρονο και το < νεο > μπανιστηρι . νομιζω εχω ομως διαισθηση οτι θα ξανανοιξει το χε ξανακανει παλια το σημειο ειναι φλεβα ΙΣΩΣ αν το σκεφτουν καλυτερα να τον ξανανοιξουν με νεες < τασεις αλλα τον ιδιο ΑΠΑΙΧΤΟ καφε .

Απάντηση