PROTOTHEMA

Ελλάδα

Απίστευτο επεισόδιο με βουλευτές στην Κέρκυρα

Έφυγαν με σκάφος για να γλιτώσουν από τους Αγανακτισμένους

Έφυγαν με σκάφος για να γλιτώσουν από τους Αγανακτισμένους
ΕκτύπωσηΑποστολήΜέγεθος κειμένου 
  • Instagram
  • Επιλέξτε  τόπο κοινωνικής δικτύωσης για να μοιραστείτε την είδηση
Προσθήκη σχολίου

Συνεχίζονται οι διαδηλώσεις στο Σύνταγμα, ενώ χθες οι βουλευτές σχόλασαν νωρίς για να αποφευχθούν έκρυθμες καταστάσεις...

Με πέτρες και υβριστικά συνθήματα, ομάδα "Αγανακτισμένων" στην Κέρκυρα εγκλώβισαν 60 'Ελληνες και ξένους βουλευτές σε εστιατόριο, όπου η ελληνική Βουλή παράθετε δείπνο στους συμμετέχοντες στην τακτική συνεδρίαση της Επιτροπής Μετανάστευσης και Προσφύγων του Συμβουλίου της Ευρώπης.

Οι "Αγανακτισμένοι" στην Κέρκυρα συγκεντρώθηκαν και χθες στην πλατεία Δημαρχείου και όταν ενημερώθηκαν ότι στο εστιατόριο του Ιστιοπλοϊκού Ομίλου, που είναι στο Παλαιό Φρούριο, βρίσκονται οι βουλευτές κινήθηκαν προς εκεί για να διαμαρτυρηθούν. Δεν κατάφεραν όμως να εισέλθουν στον χώρο του εστιατορίου, καθώς έκλεισε η καγκελόπορτα της εισόδου στον χώρο και ανέβηκαν στα τείχη πάνω από τον χώρο του Ομίλου, όπου παρέμειναν φωνάζοντας συνθήματα.

Κάποιοι θερμόαιμοι πέταξαν και πέτρες. Τελικά, στη μία τα ξημερώματα, οι βουλευτές φυγαδεύτηκαν με καΐκι. Η παρουσία της ΕΛΑΣ ήταν διακριτική.

Στο δείπνο συμμετείχαν, η αντιπρόεδρος της Βουλής, Ροδούλα Ζήση, ο βουλευτής του ΠΑΣΟΚ, Ντίνος Βρεττός, η βουλευτής του ΠΑΣΟΚ, Άντζελα Γκερέκου, αλλά και ο βουλευτής και κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος της ΝΔ, Νίκος Δένδιας.

Δείτε το video από την Κέρκυρα:




Την ίδια ώρα στο Σύνταγμα, περισσότεροι από 15.000 πολίτες συγκεντρώθηκαν και χθες Τετάρτη για να διαμαρτυρηθούν για την οικονομική κατάσταση στη χώρα, ενώ για όγδοη συνεχή ημέρα, χιλιάδες Αγανακτισμένοι βγήκαν στους δρόμους και σε πολλές άλλες μεγάλες πόλεις της Ελλάδας.

Οι κατσαρόλες και τα συνθήματα είχαν την τιμητική τους στην πλατεία, ενώ μια νέα κίνηση διαμαρτυρίας, προστέθηκε στις ήδη υπάρχουσες στην πλατεία Συντάγματος. Ο λόγος για τον Σύλλογο για την «Προστασία των Πολιτών από την Αυθαιρεσία των Τραπεζών», τα μέλη του οποίου ζητούν την εκ νέου αναβολή του ανοίγματος των πλειστηριασμών. Ανάμεσα στους αγανακτισμένους πολίτες που συγκεντρώθηκαν στο Σύνταγμα την Τετάρτη ήταν και ο γνωστός οικονομολόγος Δημήτρης Καζάκης ο οποίος λίγο μετά τις 8:30 το βράδυ, ανέβηκε σε ένα πρόχειρο βήμα που είχε στηθεί έξω από την Βουλή και μίλησε στους συγκεντρωμένους για τους κινδύνους του Μνημονίου.

Αργά το απόγευμα, τα ΜΑΤ έκλεισαν τον δρόμο μπροστά από την πρεσβεία της Αιγύπτου απέναντι από τη Βουλή στη Λεωφόρο Βασιλίσσης Σοφίας, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να περάσει ο κόσμος.

Νωρίτερα, μοτοσικλετιστές πέρασαν από την Βουλή και με σημαίες, μαρσαρίσματα και κορναρίσματα, εξέφρασαν με τον δικό τους τρόπο την αγανάκτησή τους.

Φαίνεται πάντως, πως η μαζική διαδήλωση των Αγανακτισμένων της Τρίτης «τρόμαξε» τους βουλευτές που σχόλασαν νωρίς! Σύμφωνα με πληροφορίες, από νωρίς το απόγευμα, όλοι οι βουλευτές έφυγαν από το κοινοβούλιο.

Σημειώνεται ότι την Κυριακή, στις 18:00, θα γίνει νέα «ημέρα Ευρωπαϊκής Επανάστασης», καθώς οι «Αγανακτισμένοι» 27 χωρών θα βγουν στους δρόμους 100 πόλεων.













Διαβάστε για τις συγκεντρώσεις των Αγανακτισμένων στις άλλες μεγάλες πόλεις της Ελλάδας:

Πάτρα

Πύργος

Θεσσαλονίκη

Λάρισα


gas03/06/201102:29

Καλή η "αγανάκτηση", καλή η διαμαρτυρία, αλλά όχι και να κλείνει η βουλή!!!!!! Μη ξεχνάμε τελευταία φορά τη βουλή την έκλεισε η χούντα των συνταγματαρχών. Εκεί πάμε; Αναρχία; Φάγαμε ξύλο, φυλακιστήκαμε σαν λαός για να έχουμε δημοκρατική βουλή και τώρα πάμε "με τα χεράκια μας να βγάλουμε τα ματάκια μας". Ο Σοφός Σωκράτης έλεγε: 'Καλύτερα μια πόλη (κράτος) να έχει άδικους (κακούς) νόμους, παρά να μην έχει καθόλου νόμους. Ας δούμε λίγο πιο πέρα από τη μύτη μας, γιατί η άκρατη "αγανάκτηση" θα μας φέρει τραγικά αποτελέσματα, με το μικρότερο από αυτά να είναι η χρεωκοπία.

Απάντηση
nik nat 02/06/201121:28

Έξω οι αποκτηνωμένοι τραμπούκοι που τρύπωσαν στο κίνημα των Αγανακτισμένων για να κάνουν μπάχαλο τη χώρα (για κάποιους λόγους που μόνο τα αιτήμαυα του λαού ΔΕΝ εξυπηρετούν)!

Απάντηση
ΕΤΣΙ ΡΕ, ΠΑΜΕ ΓΕΡΑ!02/06/201120:51

Γκερεκου Γκερεκου αλλαξε καριερα, στη Νεα Υορκη ψαχνουνε καινουργια καμαριερα ! Απλα θεικο! Παιδια γερα μη ακουτε τα κομματοσκυλα και τους παπαγαλους το κομματων. Για να γραφουν μαμακιες πληρωνονται οι κοπριτες. Οι κλεφτες ειναι κοντα στο ελικοπτερο πλεον! ΚΥΡΙΑΚΗ ΝΥΧΤΑ ΜΑΓΙΚΗ!

Απάντηση
Αριστείδης02/06/201116:00

Kρίμα που δεν έχουμε στρατιωτικούς σας τον Γεώργιο Παπαδόπουλο, Στυλιανό Παττακό και Νικόλαο Μακαρέζο να μαζέψουν τους 300 και τους συγγενείς τους και να τους στήσουν στο τοίχος. Όλοι οι σημερινοί στρατιωτικοί είναι φλώροι.

Απάντηση
ΝΙΚΟΣ02/06/201115:32

ΕΙΔΙΚΑ ΑΥΤΗ Η ΓΚΕΡΕΚΟΥ ΝΑ ΓΥΡΙΣΕΙ ΤΑ 5.000.000 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΝΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ΣΑ ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΕΤΑΙ ΛΙΓΟ-ΑΙΣΧΟΣ!!

Απάντηση
kostas02/06/201115:13

ενταξη τους διωξαμε ολους δεν θα ερθουνε αλλοι' και αφου καποιοι θα μας κυβερνυσουνε θελουμε δεν θελουμε δεν θα ξανακανουνε τα ιδια εαν δεν ειμαστε οργανομενοι που δεν ειμαστε'πρεπη λοιπον να υπαρξη σχεδιο στο τη ζητουμε και με ποιον τροπο θα το πετυχουμε αλιως θα χασουμε το δικιομας

Απάντηση
Βασίλης02/06/201115:09

Παιδιά, θαυμάσια η αγανάκτηση, αλλά προσοχή μήν εξελιχθεί σε κίνημα "όχλου". Αυτό που χρειάζεται είναι εφικτά συνθήματα όπως: - Φυλακή στους επίορκους βουλευτές. - Δήμευση της περιουσίας τους μέχρι 2ου βαθμού συγγενείας. - Τέρμα τα αρχηγικά κόμματα. - Τέρμα ο κομματικός συνδικαλισμός. - Τέρμα οι κομματικές προσλήψεις. - Τέρμα ό έλεγχος του κράτους μέσω των δημοσίων οργανισμών. - Τέρμα οι "πονηρές αναθέσεις" έργων. - Τέρμα η ενισχυμένη αναλογική. - Κυβερνήσεις συνασπισμού, εδώ και τώρα. - Εκποίηση κρατικής περιουσίας σε 'Ελληνες. - Ριζική μείωση του "κράτους-δυνάστη". - Αναστολή προσλήψεων στον δημόσιο τομέα. - Ψήφιση νομοσχεδίων με minimum 2/3 της βουλής. - Αναθεώρηση νομοσχεδίων που ψηφίστηκαν με μικρότερη συμμετοχή. και πολλά άλλα σχετικά! Και όλα αυτά γιατί η "οχλοκρατία" δεν αποτελεί καλό σύμβουλο!

Απάντηση
ΜΗ ΠΡΟΝΟΜΙΟΥΧΟΣ02/06/201114:58

ΜΕ ΕΙΡΗΝΙΚΕΣ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΕΙΣ ΑΓΑΝΑΚΤΙΣΜΕΝΩΝ ΔΕΝ ΚΕΡΔΙΖΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΔΕΙΞΗ Ο ΝΕΟΣ ΝΟΜΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΠΟΥ ΕΞΑΘΛΙΩΝΕΙ ΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ Α Ν ΒΡΟΥΝ ΔΟΥΛΕΙΑ..ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΑΠΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ ΣΕ ΞΕΝΟΥΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΤΑΛΑΙΠΩΡΟΥΝ ΤΣΑΜΠΑ..ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΤΑ ΚΑΤΣΑΡΟΛΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΝΤΟΥ ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΥ..ΜΕ ΜΙΣΘΟΥΣ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑΣ ΚΑΙ ΕΛΑΣΤΙΚΑ ΩΡΑΡΙΑ Α Ν ΒΡΟΥΜΕ ΔΟΥΛΕΙΑ ΙΣΑ-ΙΣΑ ΠΟΥ ΘΑ ΦΥΤΟΖΩΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΤΟ ΦΙΝΑΛΕ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΜΑΖΕΨΕΙ 40 ΧΡΟΝΙΑ ΕΝΣΗΜΑ..ΟΛΟΙ ΘΑ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΜΕ ΜΕΙΩΜΕΝΗ ΣΥΝΤΑΞΗ ΣΤΑ 60 ΚΑΙ ΘΑ ΖΟΥΝ ΜΕ ΨΙΧΟΥΛΑ..ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΠΛΗΡΗ ΕΞΑΘΛΙΩΣΗ ΤΩΝ ΜΗ ΠΡΟΝΟΜΙΟΥΧΩΝ ...ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΜΕΙΝΕ ΕΙΝΑΙ Η ΦΥΣΙΚΗ ΕΞΟΝΤΩΣΗ ..ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΦΗΣΑΝ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΠΟΥ ΣΦΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΛΕΗΛΑΤΟΥΝ..ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ.--

Απάντηση
alexandros02/06/201114:38

Η δουλειά είναι αναφαίρετο δικαίωμα για όλους τους πολίτες μιας χώρας. Δικαίωμα στην εργασία δεν έχει μόνον ο καθένας από εμάς, έχουμε όλοι. Απλά αυτό που δεν υπάρχει στην Ελλάδα είναι η αξιολόγηση του εργαζομένου, είτε είναι στον ιδιωτικό είτε στον δημόσιο τομέα. Αν νομίζετε ορισμένοι ότι η παρούσα κυβέρνηση έχει θίξει τα εργασιακά δικαιώματα των υψιλόμισθων του δημοσίου πλανάσθαι οικτρά. Από τις ΔΕΚΟ και τις υπηρεσίες όπου εργάζονται στελέχη από το βαθύ ΠΑΣΟΚ δεν έχουν πειράξει ούτε έναν. Αυτά που έπρεπε να κάνουν δεν τα κάνανε. Τώρα τα εφαρμόζουν σε όλους με άδικο τρόπο. Μίλησαν για ενιαίο μισθολόγιο. Που είναι??? Ρωτήστε αυτή την στιγμή να σας πουν πόσα εξακολουθούν να παίρνουν οι υπάλληλοι στις ΔΕΗ, ΟΤΕ, εφορίες κτλ. Ελάχιστα τους κόψανε, στους δε υπαλλήλους της βουλής? άστε το καλύτερα. Με τα μέτρα που παίρνει η κυβέρνηση είναι προφανές ότι δεν πλήττεται μόνον ο δημόσιος εργασιακός βίος αλλά πολύ περισσότερο ο ιδιωτικός. Και φυσικά δεν πλήττονται αυτοί που παίρνουν 1500ευρώ και άνω αλλά οι πολύ πιο χαμηλόμισθοι. Αγανακτισμένους πολίτες έχουν όλες οι χώρες και όλα τα συστήματα. Απλά η πραγματικότητα που διαμορφώνεται από την παρούσα κυβέρνηση δεν αποβλέπει στην άρση των αδικιών της κοινωνίας αλλά στην ΠΛΗΡΗ ΙΣΟΠΕΔΩΣΗ ΤΟΥ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ.

Απάντηση
giannis02/06/201114:34

pesta Lito! omos pios na se akousi ! Avtoi oloi pou Vrizoun, oi spithes, oi aganaktismenoi, oi tsiprikoi, oi paparigikoi, oi aionioi foitites, antidroun opos ta skylia pou evriskonto ypo periorismo,tous petagan kalo fagito (Skylisio men ala pliromaino me danika) kai tora pou kopike GAV ...GAV...gavgisoun kai dangonoun !

Απάντηση