Ερυθρός Αστέρας-Ολυμπιακός 89-78: "Κάηκε" και στο Βελιγράδι

Μπορεί η εικόνα του να ήταν βελτιωμένη συγκριτικά με τις εκτός έδρας συντριβές σε Μπασκόνια, Χίμκι, αλλά παίζοντας μόνο 10 λεπτά καλό μπάσκετ ο Ολυμπιακός γνώρισε 3η συνεχόμενη εκτός έδρας ήττα προκαλώντας νέο προβληματισμό...

Ο Ερυθρός Αστέρας επικράτησε του Ολυμπιακού με 89-78 και ανέδειξε για μία ακόμη φορά τα πολλά αγωνιστικά προβλήματα της ομάδας του Γιάννη Σφαιρόπουλου μακριά από το ΣΕΦ. Οι Πειραιώτες με καλό μπάσκετ σε μία περίοδο βρέθηκαν στο +7 (61-68, 31'), αλλά στη συνέχεια επέστρεψαν οι «ασθένειες» του τελευταίου μήνα και ηττήθηκε στο Βελιγράδι.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε παίζοντας αρκετά καλά στην επίθεση και βρέθηκε με 5 πόντους του Πρίντεζη βρέθηκε να προηγείται με 6-10 (4'). Αυτή η εικόνα δεν κράτησε όμως αφού τα point guard των γηπεδούχων έκαναν ό,τι ήθελαν τους Ρόμπερτς και Μάντζαρη. Γενικότερα η άμυνα των «ερυθρόλευκων» παρουσίασε τεράστια προβλήματα και με πρωταγωνιστές τους Ένις, Ρότσεστι και Νταβίντοβατς ο Αστέρας βρέθηκε γρήγορα με διψήφια διαφορά πόντων (36-24, 16').

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος να τρέξει και να παίξει άμυνα. Η αποβολή του Αλιμπίγεβιτς με δύο τεχνικές ποινές και η επιθετικότητα του Ρόμπερτς τον έφερε στο 47-46 (24'), αλλά ένα 6-0 σερί των Σέρβων του έδωσαν ξανά ικανοποιητική διαφορά (53-46, 26'). Οι Πειραιώτες στην επίθεσή άφησαν τα τρίποντα και ακούμπησαν τη μπάλα κοντά στο καλάθι (κυρίως στον Παπανικολάου), βγαίνοντας κερδισμένοι (57-56, 26'). Στη συνέχεια βέβαια τη διαφορά την έκαναν δύο μακρινά σουτ από Ουίλτζερ και Στρέλνιεκς (ισάριθμες ασίστ Μάντζαρης) και η διαφορά πήγε στο +6 (57-63, 30').

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός δυσκολευόταν να βρει σκορ ενώ στην άμυνα οι αργές επιστροφές και τα γρήγορα φάουλ έδωσαν δικαίωμα στους Σέρβους να προσπεράσουν (69-68, 35'). Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου «κόλλησε» στην επίθεση και δεν κατάφερε να νικήσει στο Βελιγράδι μένοντας πέφτοντας στην 3η θέση της βαθμολογίας.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Ερυθρός Αστέρας ήταν ανώτερος σε δίποντα (51%-38.7%), σε τρίποντα (47.1%-42.3%), έδωσε 20 ασίστ και έκανε μόλις 8 λάθη (14 ο Ολυμπιακός).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ντίλαν Ένις έκανε το ματς της ζωής του με 21 πόντους (4/6δ., 4/6τρ., 1/1β.), 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ένα κλέψιμο κι ένα λάθος.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Πολλοί κακοί, αλλά όχι σαν τον ΜακΛιν που σε 13:26 είχε 1 πόντο (0/2δ., 1/2β.), 4 ριμπάουντ, 4 λάθη και αρνητικό ranking (-4).

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Ο Ολυμπιακός έχασε 32-13 στην τελευταία περίοδο ενώ βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 57-65.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Ντέγιαν Νταβίντοβατς με 9 πόντους, 2 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Ερυθρός Αστέρας τίποτα απολύτως. Ο Ολυμπιακός το μπάσκετ που έπαιξε για τρεις περιόδους.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η ασίστ του Παπανικολάου και το κάρφωμα του Μιλουτίνοφ στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 43-34, 57-63, 89-78

Τα μέχρι στιγμής αποτελέσματα της 20ης αγωνιστικής και η βαθμολογία έχουν ως εξής: