Χίμκι - Βαλένθια 75-70: Κράτησε το καλύτερο για το φινάλε

Η Χίμκι του Γιώργου Μπαρτζώκα  βρέθηκε να χάνει με 47-54 (27'), αλλά από εκεί κι έπειτα Αλεξέι Σβεντ (19π.) και Τόμας Ρόμπινσον (16π., 6ρ.) την οδήγησαν στη νίκη

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας κι οι Έλληνες συνεργάτες του ξεκίνησαν νικηφόρα τη φετινή Euroleague αφού η Χίμκι επικράτησε της Βαλένθια με 75-70. Ο Έρικ Γκριν με 22 πόντους (8ρ.) έκανε ό,τι ήθελε την αντίπαλη άμυνα μέχρι το 27' (47-54), αλλά στη συνέχεια Τόμας Ρόμπινσον (16π.) και Αλεξέι Σβεντ (19π.) καθώς επίσης και η εκπληκτική άμυνα των Ρώσων (άφησαν 7' χωρίς καλάθι τους Ισπανούς από το 27' έως το 34') χάρισαν τη νίκη.

Οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα του παιχνιδιού ήταν αρκετά αγχωμένες μη μπορώντας να βγάλουν στο παρκέ όλα όσα δούλευαν τις προηγούμενες μέρες στις προπονήσεις τους. Ο Έρικ Γκριν με προσωπικά καλάθια βρήκε γρήγορα 9 πόντους κι από την άλλη βρήκε 7 πόντους ο Αλεξέι Σβεντ, όμως καμία ομάδα δε μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Χίμκι εκμεταλλεύτηκε την απουσία του Γκριν και με πρωταγωνιστές τους Τόμας Ρόμπινσον και Μάλκολμ Τόμας έτρεξαν επιμέρους σκορ 10-2 και προηγήθηκαν με 31-23 (15'). Μέχρι την κόρνα της λήξης του ημιχρόνου είτε εύκολα είτε δύσκολα οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα φρόντισαν να διατηρήσουν τη διαφορά σε αυτό το επίπεδο.

Οι Ισπανοί στην τρίτη περίοδο έπαιξαν στοχευμένο μπάσκετ ακουμπώντας τη μπάλα στον Τίμπορ Πλάις και μαζί με 5 συνεχόμενους πόντους από τον Γκριν, προηγήθηκαν με 43-44 (22') και λίγο αργότερα με κάρφωμα του Ουίλ Τόμας η διαφορά πήγε στο +7 (47-54, 25'). Σε εκείνο το σημείο ο Ρόμπινσον πρόσφερε και πάλι την πολύτιμη βοήθειά του και με επιμέρους σκορ 12-3 έδωσε ξανά το προβάδισμα στο σκορ στη Χίμκι (59-57, 29').

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι συνέχισαν στο ρυθμό που τελείωσαν την προηγούμενη περίοδο. Χάρη στην άμυνά τους η Βαλένθια έμεινε 7' χωρίς πόντο και έτσι το σκορ έγινε 66-57 (35') τρέχοντας 14-0 σερί. Οι «νυχτερίδες» μπήκαν στη διεκδίκηση της νίκης με καλάθι του Γκιγιέμ Βίβες (68-64, 38'), όμως η Χίμκι αντέδρασε και τελικά έφτασε στη νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Τα στατιστικά ήταν αρκετά ισορροπημένα μεταξύ των δύο ομάδων κι η Χίμκι κέρδισε χάρη στην επιθετική της άμυνα (13 κλεψίματα) ενώ έκανε και 11 λάθη αντί 16 των αντιπάλων τους. Όταν κουράστηκε ο Έρικ Γκριν δεν είχε λύσεις η Βαλένθια.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Τόμας Ρομπινσον σε 15:09 είχε 16 πόντους (6/8δ., 4/7β.), 6 ριμπάουντ, μία ασίστ, ένα κλέψιμο και 2 λάθη.

Πολύ καλός και ο Αλεξέι Σβεντ (33:17) με 19 πόντους (3/10δ., 2/7τρ., 7/9β.), 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη κι ένα κλέψιμο.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ράφα Μαρτίνες ως αρχηγός όφειλε να προσφέρει περισσότερα από 3 πόντους και 2 φάουλ σε 10:14.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 68-64 ο Ντούμπλιεβιτς έκανε λάθος και ακολούθησε τρίποντο του Ζούμπκοφ στέλνοντας η διαφορά στους 7 πόντους και απάντησε στην απορία περί τελικού νικητή.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Μάλκολμ Τόμας τελείωσε το ματς με 10 πόντους και 6 ριμπάουντ σε 24:45 συμμετοχής.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Χίμκι το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Η Βαλένθια το επτάλεπτο (27'-34') που δεν σκόραρε.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 43-36, 59-57, 75-70