ΓΣΛ Φάρος - Ολυμπιακός 67-97: Ζορίστηκε, σοβαρεύτηκε και προκρίθηκε εύκολα

Ο Ολυμπιακός στο πρώτο ημίχρονο δέχτηκε 41 πόντους, αλλά στην επανάληψη έπαιξε πολύ καλύτερα και προκρίθηκε με άνεση στα ημιτελικά

Το ξεκίνημα του Ολυμπιακού με 0-7 σε 79 δευτερόλεπτα δεν προϊδέαζε κανέναν για τη συνέχεια αφού οι γηπεδούχοι κατάφεραν όχι μόνο να μειώσουν τη διαφορά, αλλά πριν κλείσει η πρώτη περίοδος να προηγηθούν κιόλας (25-22, 9').

Η άμυνα του Ολυμπιακού ήταν πάρα πολύ κακή με αποτέλεσμα ο Ρόλαντ Σάφτενααρ κατά κύριο λόγο (18π.) να την κάνει ό,τι θέλει. Η είσοδος του Γιάνις Στρέλνιεκς (16π. με 4/4 τρ.) και 2/2 τρίποντα από τα χέρια του έδωσαν στην ομάδα του «αέρα» 13 πόντων (31-44, 15') όμως και πάλι ο ΓΣΛ βρήκε τρόπο να μειώσει στο σκορ (41-46, 19').

Ο Λετονός μαζί με τον Γιώργο Πρίντεζη (11π.) βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και με την παράλληλη βελτίωση της άμυνας η διαφορά έφτασε τους 16 πόντους (47-63, 26').

Στη συνέχεια το παιχνίδι είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος μοίρασε το χρόνο συμμετοχής στους παίκτες του, ο Χόλις Τόμπσον σκόραρε με συνέπεια (15π.) και ο Θανάσης Σκουρτόπουλος είχε περισσότερο το μυαλό του στο να δοκιμάσει κάποια πράγματα ενόψει της πρεμιέρας της Basket Legaue και την εντός έδρας αναμέτρηση του ΓΣΛ με τον Πανιώνιο. Η διαφορά έφτασε τη μέγιστη τιμή της (30 πόντοι) στο τέλος του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 25-28, 41-50, 54-69, 67-97